Japonų mokslininkai pirmadienį (09.15) pareiškė sugebėję iš pelės embrionų paimtas kamienines ląsteles "prikalbinti", kad jos virstų spermatozoidais. Taigi pradedama suprasti, kaip būtų galima valdyti tas bazines organizmo ląsteles.
Savo duomenis JAV mokslų akademijos leidinyje "Proceedings of the National Academy of Sciences" paskelbusių japonų pasiekimas atskleidė naujus būdus, kaip būtų galima panaudoti vos kelių dienų amžiaus embrionų ląsteles.
Teoriškai šios ląstelės gali virsti bet kurio tipo organizmui reikalingomis ląstelėmis. Mokslininkai tikisi ateityje panaudoti kamienines ląsteles įvairiausioms ligoms gydyti - nuo audinių transplantų gamybos iki regeneracinės medicinos. Jos tiktų ir nuo vėžio, ir nuo cukraligės, net nuo stuburo smegenų pažeidimų.
Embrionų ląstelių panaudojimas susijęs su didelėmis etikos problemomis; eksperimentų su žmogaus embrionais priešininkų gretoje yra ir JAV prezidentas George’as W. Bushas (Džordžas V. Bušas). Bet mokslininkai tikisi, kad jiems pavyks valdyti ląstelių gamybą.
"Mitsubishi Kagaku" biologijos mokslų instituto bendradarbis Toshiaki Noce (Tošiakis Nokė) su kolegomis laikė pelės kamienines ląsteles kartu su kitomis ląstelėmis, kurios gamina BMP4 baltymą, stimuliuojantį spermatozoidų susidarymą ankstyvos embriogenezės stadijoje.
Įsodintos į kitų pelių sėklides inkubuotos pradinės ląstelės subrendo iki spermos, teigiama japonų pranešime.
Beje, pasak jų, kita grupė mokslininkų mėgina paversti kamienines ląsteles į kiaušinėlį. Tikimasi suprasti, kokių reikia aplinkos sąlygų, kad užaugtų ir vienos, ir kitos ląstelės.
“Reuters”-ELTA