Remigijus RAINYS
Uostamiesčio vyriausiojo policijos komisariato kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos ir Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus pareigūnai baigia ikiteisminį tyrimą turto prievartavimo ir privedimo prie savižudybės byloje, kuri netrukus bus perduota teismui.
2002 metų vasario 26-ąją, apie pirmą valandą nakties, uostamiestyje, viename I. Simonaitytės gatvėje stovinčio namo bute buvo aptiktas pasikorusio verslininku save vadinusio Aleksandro Vrublevskio (33 m.) lavonas. Virtuvėje ant dujų vamzdžio kilpos galą pritvirtinęs vyriškis nusižudė palikęs keistą raštelį: "Ačiū tau, mamyt, kad tu taip padarei", greičiausiai skirtą savo sugyventinės motinai. Pradėto ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, jog su kandidate į savo uošves savižudis taip atsisveikino todėl, jog ši atsisakė parduoti savo butą ir garažą, kad "žentelis" galėtų sugrąžinti turto prievartautojams savo tikrą ar menamą skolą.
Netrukus buvo nustatyti tikrieji įtariamieji, kurie, kaip manoma, ir privedė A. Vrublevskį iki savižudybės. Tai klaipėdiškiai Darius Ružas (27 m.), jo bendraamžis Artūras Jokubauskas ir mašinvagių gaujos lyderiu laikomas Ričardas Mironovas (26 m.). Manoma, kad jaunuoliai turto iš A. Vrublevskio pradėjo reikalauti dar 2001 metų pirmojoje pusėje. Trijulė pradžioje reikalavo tik kelių šimtų litų, o kadangi keturis kartus anksčiau jau teistas Aleksandras neturėjo pinigų ir su reketininkais atsiskaityti delsė, pastarieji "įjungė skaitiklį" ir reikalaujama suma netrukus išaugo iki kelių tūkstančių litų. Galiausiai iš A. Vrublevskio jau buvo reikalaujama net 12 000 JAV dolerių. Įtariamieji žinojo, kad sugyventinės mama turi nekilnojamojo turto, kurį pardavus jų reikalaujama suma būtų buvusi surinkta nesunkiai, todėl vis labiau spaudė savo auką.
Kad Aleksandras taptų sukalbamesnis ir uoliau įkalbinėtų uošvę, D. Ružas, R. Mironovas bei A. Jokubauskas nelaimėlį kelis kartus buvo išsivežę "pasikalbėti" į mišką. Įtariama, jog Giruliuose esančiame miške A. Vrublevskis buvo žiauriai mušamas ir kankinamas. Aleksandras buvo mušamas kumščiais ir spardomas, pliekiamas lazdomis bei daužomas metaliniais strypais. Po kiekvienos tokios egzekucijos buvo skiriamas naujas, jau didesnės sumos grąžinimo terminas. Ilgainiui kankinimai darėsi vis rafinuotesni. Įtariama, jog trijulė A. Vrublevskį buvo nusivežusi ir į Klaipėdos rajone esantį Kairių karinį poligoną, kur antrankiais surakintas vyriškis vėl buvo mušamas ir kankinamas. Aleksandras buvo pririštas virve prie automobilio ir tampomas po poligoną. Vėliau savo visagalybe įtikėję sadistai vertė jį daryti "špagatą" - vieną koją pririšo prie medžio, o kitą tempė automobiliu. Tai anaiptol ne visos kančios, kurias teko patirti A. Vrublevskiui. Jis buvo skandinamas kanale, kabinamas ant medžio už surakintų rankų, apipiltas benzinu girdėjo grasinimus padegti. Vyriškis nuo trijulės slapstėsi savo draugų ir giminaičių namuose, kol, kaip įtariama, nebegalėdamas pakęsti banditų žiauraus elgesio ir kankinimų, palūžo ir nusižudė.
Lietuvos baudžiamajame kodekse už privedimą iki savižudybės numatyta laisvės atėmimo bausmė tik iki ketverių metų, tačiau jei teismas įtariamuosius pripažins esant kaltus, tai bus tik nedidelis priedas prie kitų jų laukiančių bausmių. Vien už turto prievartavimą iš A. Vrublevskio jie gali būti nubausti laisvės atėmimu iki 8 metų, o šiuo metu Klaipėdos apygardos teismas nagrinėja baudžiamąją bylą, kurioje vadinamosios R. Mironovo gaujos nariai kaltinami automobilių vagystėmis, turto prievartavimu ir kitais nusikaltimais. Įtariamiesiems R. Mironovui, A. Jokubauskui, D. Ružui bei jų sėbrams Artūrui Meškiui (36 m.), Andrejui Obločinskiui (30 m.) bei Vladimirui Volosunovui (27 m.) nuo 2001 metų lapkričio iki 2003 metų kovo priskiriama ne vieno automobilio vagystė, išpirkų už juos reikalavimas. Negavę išpirkos, nusikaltėliai automobilius sudegindavo. Kartais banditai per naktį nuvairuodavo net kelis automobilius, vieną tempdami kita, tik ką pavogta mašina. Kaltinamojoje išvadoje teigiama, jog gauja vertėsi ir turto prievartavimu maždaug prieš dešimtmetį uostamiestyje ir visoje Lietuvoje populiariais metodais. Keliems Vydmantuose ir Darbėnuose gyvenantiems verslininkams banditai buvo skyrę po pusantro tūkstančio litų mėnesines duokles. Spėjama, jog "nostalgiją praeičiai" reketininkai pajuto susipažinę su anuomet garsių Klaipėdos nusikalstamų gaujų veikla, nes įtariamasis V. Volosunovas - tikras jau ketverius metus ieškomo buvusio "Žardinių" gaujos lyderio Genadijaus Volosunovo brolis.
Tarp aštuonių teisme nagrinėjamos bylos epizodų yra 2001 metų lapkričio 29 dieną Kretingoje įvykdytas turgaus prekiautojo užpuolimas. Su pilna bagažine prekių parvažiavusį vyriškį užpuolė keturi kaukėti, metaliniais strypais ginkluoti vyriškiai, kurie verslininkui išeinant iš garažo trenkė jam per galvą. Užpultąjį išgelbėjo tik smūgius sušvelninusi žieminė kepurė ir jis sugebėjo pabėgti. Nusikaltėliai verslininko automobilį nuvairavo į Paukštininkų kaimą, kur prekes persikrovė į savo automobilį ir parsigabeno į Klaipėdą. Vėliau kretingiškio, patyrusio apie 10 000 litų nuostolį, automobilis buvo sudegintas.
Gaujos veikla pradėjo aiškėti, kai 2003 metų balandžio pradžioje Klaipėdoje, prie baro "Pasimatymas", buvo sulaikytas išpirkos už pavogtą automobilį atėjęs pasiimti A. Obločinskis. Jis pareigūnams įkliuvo nespėjęs atsikratyti 750 eurų, gautų iš pavogto automobilio savininko. Vėliau policijos pareigūnai Lėbartų miške aptiko kelias slėptuves, kuriose nusikaltėliai buvo užkasę dvi dėžes su keturiais pistoletais, daug šovinių ir solidžią trotilo atsargą. Dar viena slėptuvė aptikta "Putino" sodų bendrijoje, kur, be kelių perdirbtų pistoletų, aptikta ir granata bei artilerijos sviedinio galvutė, užpildyta sprogstamąja medžiaga. Per kratas gaujos narių butuose buvo rasta ir daugiau šovinių, kovinių ir perdirbtų dujinių pistoletų bei medžioklinių šautuvų, savadarbis sprogstamasis užtaisas, o R. Mironovas namuose slėpė ir narkotines medžiagas. Nustatyta, jog iš vieno surasto pistoleto 2003 metų kovo pradžioje buvo peršautas palangiškis Stanislovas Kubilius (37 m.).
Manoma, kad su buvusiu gaujos nariu S. Kubiliumi buvo susidorota po to, kai jis nugvelbė vieno iš sėbrų automobilį, nors du kartus teistas mašinvagis ir reketininkas pareigūnams teigė, jog jį Klaipėdoje užpuolė keturi nepažįstamieji, kurie atėmė mobiliojo ryšio telefoną ir 100 litų. Vyriškis į ligoninę atgabentas su šautine žaizda šlaunyje, jam buvo nustatyti galvos ir plaštakos sumušimai, sulaužytas šlaunikaulis. Iš kojos medikai S. Kubiliui išėmė 9 mm kalibro kulką, kurią ištyrę ekspertai vėliau slėptuvėje surado ir "vamzdį", iš kurio ji išlėkė. Tad apygardos teismo nagrinėjamoje byloje vertinami toli gražu ne visi R. Mironovo suburtos gaujos juodi darbeliai. Su teisėsaugininkais sutiko bendradarbiauti savo kaltę visiškai pripažinęs A. Jokubauskas, kuris pasakoja ir apie sėbrų įvykdytus nusikaltimus, todėl ir teismo salėje sėdi atskirai, kaip ir proceso pradžios laisvėje laukę D. Ružas bei A. Meškys. Jų bendrininkai R. Mironovas, V. Volosunovas ir A. Obločinskis numatomą birželio pradžioje skelbti nuosprendį išklausys sėdėdami grotuotame narve.