Irake niekaip nerandami masinio naikinimo ginklai dingo iš JAV prezidento George’o W. Busho (Džordžo V. Bušo) pareiškimų - trys žodžiai, be kurių anksčiau neapsieidavo nė viena rimtesnė jo kalba, ketvirtadienį (07.24) jau nenuskambėjo, jam lankantis Pensilvanijoje ir Mičigane.
Trečiadienį Baltųjų rūmų Rožių sodelyje oficialiai informuodamas amerikiečius apie Irake pasiektą pažangą, G. W. Bushas taip pat nepanaudojo šios frazės.
Derborne įvykusiame perrinkimo kampanijai finansuoti skirtame kokteilių vakarėlyje prezidentas tik netiesiogiai užsiminė apie masinio naikinimo ginklus, pareikšdamas 900 respublikonų šalininkų, kurie už įėjimą sumokėjo po 2 tūkst. dolerių: "Laisvosios tautos negrasina pasauliui masinio naikinimo ginklais".
Invazijos į Iraką išvakarėse ir pirmosiomis karo dienomis G. W. Bushas kalbose buvo gausu nuorodų į masinio naikinimo ginklus ir apokaliptinį chaosą, kurį jie sukeltų, jei būtų panaudoti prieš Jungtines Valstijas, jų draugus ir sąjungininkus. Jis taip dažnai kartodavo šiuos žodžius, kad jie net virto nauja santrumpa - MNG (angliškai WMD).
Tačiau dabar, kai Irako lyderis Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas) jau nuverstas, o Irake bergždžiai ieškoma nors menkiausių įrodymų apie masinio naikinimo ginklus, prezidentas ėmė aptakiau kalbėti apie "ginklų programas" ir "nelegalius ginklus", nors ir toliau tvirtina esąs absoliučiai tikras, kad Irake bus rasta uždraustų ginklų.
"Laisvas ir demokratiškas, ir taikus Irakas negrasins Amerikai ir mūsų draugams nelegaliais ginklais, - ketvirtadienį G. W. Bushas pareiškė, lankydamasis Pensilvanijos ir Mičigano valstijose. - Laisvas Irakas neaprūpins ginklais teroristų arba pinigais teroristų, kurie kelia grėsmę Amerikos žmonėms".
Tai buvo jo vienintelė nuoroda į Irako masinio naikinimo ginklus, kurio tikras ar tariamas egzistavimas buvo pagrindinis Vašingtono motyvas pradėti karą prieš Iraką.
Reaguodami į demokratų kritiką, jog Baltieji rūmai sąmoningai išpūtė žvalgybinius duomenis apie Irako masinio naikinimo ginklus, G. W. Bushas ir kiti aukšto rango pareigūnai pastaruoju metu iš visų jėgų stengiasi akcentuoti S. Husseino nuvertimo ir Irako demokratizavimo svarbą.
Kai kurie demokratų politikai, siekiantys 2004 metais kovoti su G. W. Bushu dėl prezidento posto, kaltina jį suklaidinus Amerikos visuomenę dėl Irako keliamos grėsmės. Tai jie įrodo citata iš metinio pranešimo, kuriame G. W. Bushas, kaip dabar išaiškėjo, nepagrįstai apkaltino Iraką mėginus Afrikoje gauti branduolinio ginklo gamybai reikalingo urano.
Baltųjų rūmų atstovai jau pripažįsta, jog įtraukus atitinkamą tezę į metinį pranešimą buvo padaryta klaida. Atsakomybę už tai prisiėmė aukšti Nacionalinės saugumo tarybos pareigūnai. Praėjusią savaitę žurnalistams paklausus, ar jis asmeniškai neprisiims atsakomybės, G. W. Bushas išsisuko nuo tiesaus atsakymo, pareikšdamas, kad atsakomybę gali prisiimti už sprendimą pradėti karą, per kurį Irake nuo valdžios buvo nušalintas S. Husseinas.
“Reuters”-ELTA