Kai Amerikos prezidentas, lankydamasis Vilniuje, pareiškė, kad Lietuvos priešai taps ir JAV priešais, minia klykė iš džiaugsmo. Tačiau kai JAV pateikė įrodymų, kad Irakas turi masinio naikinimo ginklų ir būtina kuo greičiau sutvarkyti Huseino režimą, lietuviai nėrė į krūmus. Tiesa, valdžia, kaip jai priklauso, pažadėjo JAV visokeriopą pagalbą, bet R. Pavilionio pacifistai protestuodami išėjo į gatves. Tai būtų normalu, nes kiekvienas gali pareikšti savo nuomonę, bet kad tiek daug pritaria R. Povilioniui, keista, ir tiek. JAV mus turi ginti, o mes jiems - špyga?
Pabandėm pasiaiškinti, ar JAV ir Irako karas palies Lietuvos ekonomiką?
Pasak Vilniaus banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos, mažiau kaip 50 procentų tikėtinas blogas scenarijus - ilgas ir skausmingas, daug lėšų ir žmonių aukų pareikalausiantis karas. Pasaulinės naftos kainos gali pakilti iki 50 JAV dolerių už barelį (kraštutiniais vertinimais - netgi iki 80 JAV dolerių). Dėl to padidėtų naftos produktų kainos ir Lietuvoje, o šitai paveiktų ekonomikos grandinę. Pablogėtų eksporto galimybės į ūkio nuosmūkio apimtą Vakarų Europą. Prekybai su Rusija koją pakištų dolerio atžvilgiu pabrangęs litas. Todėl padidėtų spaudimas vidaus rinkai, didėtų defliacija, sustotų investicijos.
Tokį galimą juodą ateities vaizdą nupiešęs G. Nausėda ramino, kad didesnė trumpo karo Irake tikimybė. Jam pasibaigus naftos kainos gali nukristi iki 22-25 JAV dolerių už barelį, turėtų nusistovėti dolerio ir euro kursas (1:1), buvęs iki karo Irake temos eskalacijos pradžios. Svarbiausia planetos ekonomika (JAV) atsistotų į augimo vėžes ir pasaulio ūkio augimo ciklo viršūnė būtų pasiekta 2004 - 2005 metais. Šiuo auksiniu laikotarpiu Vilniaus banko analitikai prognozuoja ir geras Lietuvos ekonomikos perspektyvas.
Trumpo karo su Iraku tikisi ir AB "Rokiškio sūris" finansų direktorius Antanas Kavaliauskas, tikintis, jog tuo atveju JAV doleris turėtų gerokai sustiprėti. Jei JAV doleris atsigaus, tai gerokai pagelbės "Rokiškio sūriui", nemažai savo produkcijos eksportuojančiam į JAV, o galiausiai turės įtakos ir pieno supirkimo kainoms. Jei karas užsitęstų, gerokai pablogėtų ir sūrių gamintojų, ir pieno pristatytojų padėtis.
Pabradės užsieniečių registracijos centro Režimo tarnybos viršininkas Rimantas Budrys didelių pasikeitimų centro valdose neprognozuoja. Prieglobsčio Lietuvoje prašantiems pabėgėliams triukšmauti ir kelti neramumus nenaudinga, nes jų prašymai gali būti nepatenkinami. Prognozuojama, jog karo atveju gali kiek padaugėti pabėgėlių iš islamiškųjų ir pafrontės zonoje atsidūrusių šalių.
Ruklos pabėgėlių priėmimo centro vadovo pavaduotojas Albinas Noreika taip pat nesitiki, jog jų valdose apgyvendinti musulmonai sumanys keršyti aktyviai JAV remiančiai Lietuvai ir pakils į šventąjį karą. Pasak A. Noreikos, centre gyvenantiems čečėnams rūpi visai kitos problemos ir pjauti lietuvių į gatves jie tikrai nesiverš.
Studentas Rimvydas Tamkaitis įsitikinęs, kad fiziškai nei Šalis, nei atskiri lietuvaičiai karo Irake nepajus, nes atpildo už keliaklupsčiavimą Amerikai galima tikėtis tik po daugelio metų, kai arabai karą pralaimės ir nebegalėdami teroro aktais pakenkti didžiosioms valstybėms prisimins nykštukus. Tačiau saviškiai valdininkai, verslininkai ir prekybininkai, pasak R. Tamkaičio, tikrai nepraleis progos artimam nulupti dar vieną kailį ir netrukus prisidengiant karu pakils ne tik degalų bei maisto produktų kainos, bet ir mokesčiai už šildymą, vandenį ar net kanalizaciją. Rimvydas mano, kad studentija labiausiai nukentėtų, jei dėl Irako krizės pabrangtų alus.