Šią savaitę paskelbtoje Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) ataskaitoje teigiama, jog tiesiogines užsienio investicijas į kai kurias Rytų Europos šalis - buvusias Sovietų Sąjungos respublikas - gali gerokai sumažinti netinkami įmonių bankroto įstatymai.
ERPB tyrė bankroto tvarką 27 pereinamosios ekonomikos valstybėse. Vertindamas atskiras šalis bankas vadovavosi kreditorių teisėmis ir galiomis inicijuoti bankroto procedūras. ERBP siekė išsiaiškinti, kurioms šalims būtina atlikti teisines reformas, ir įvertinti skolinimo riziką.
"Šiuose (stebėtų valstybių) bankroto įstatymuose yra tikrai siaubingų dalykų, - sakė vienas tyrimo bendraautorių ir tarptautinės bankroto procedūromis užsiimančios įmonės "Kroll" partneris Nylas Kuperis (Neil Cooper). - Kai kurių reformų reikia imtis labai skubiai".
Regiono patrauklumas užsienio investuotojams yra tiesiogiai susijęs su bankroto įstatymais. "Tiesioginių užsienio investicijų pasiūlą labiausiai lemia tai, kaip veiksmingai taikoma ir įgyvendinama bankroto tvarka", - teigė ERPB vyriausiojo teisininko pavaduotojas Džerardas Sandersas (Gerard Sanders), kuris vadovavo trečiadienį Londone vykusiam tyrimo rezultatų pristatymui.
Tuo tarpu ERPB teisinių reformų ir informacijos valdymo grupei vadovaujantis Mišelis Nusbaumeris (Michel Nussbaumer) tvirtino: "Jei vienos iš šių šalių įstatymai yra geresni, tai būna vienu iš kriterijų, kuriais vadovaudamiesi investuotojai priima sprendimus".
Tyrimo rezultatais remsis ir pats ERPB, kai vertins skolinimo konkrečioms šalims riziką. Bankas yra didžiausias regiono investuotojas, į daugiau kaip 900 valstybinių ir privačių projektų minėtose 27 valstybėse investavęs per 21,5 mlrd. eurų.
"Šios su bankroto įstatymais susijusios išvados bus taikomos ERPB rizikos vertinimo modeliuose, - sakė M. Nusbaumeris (Michel Nussbaumer). - Didesnės rizikos atveju bankas atitinkamai pakeis palūkanų normą ir kapitalo pelningumo prognozę".
ERPB ypač kritiškai vertino regiono šalių taisykles dėl bankrutavusių įmonių atgaivinimo ir pertvarkymo. "Įmonių atkūrimo požiūriu problemiško turto pertvarkymas yra gyvybiškai svarbus šių šalių ekonomikoms, - aiškino N. Kuperis (Neil Cooper). - Tačiau bendra prasme restruktūrizavimo įstatymai yra beviltiški, pavyzdžiui, (juose) stokojama aiškios tvarkos ir finansavimo galimybių".
Atskaitoje prasčiausiai įvertintos Bosnija ir Hercegovina, Lietuva, Tadžikistanas, Turkmėnistanas, Ukraina bei Uzbekistanas. Šių šalių bankroto įstatymus ERPB pavadino "įtartinais".
Nepaisant kritikos, ataskaitos autoriai nusiteikę optimistiškai. "Daugelis šių šalių bankroto įstatymus teturi penkiolika metų, - teigė tyrimo bendraautoris ir teisininkų kontoros "Blake Dawson Waldron" partneris Ronas Harmeris (Ron Harmer). - Daug geriau įvertinti valstybių, kurios vykdė reformas, įstatymai".
Neseniai savo bankroto įstatymus iš esmės pataisė kelios regiono šalys, tarp jų Rumunija, Rusija ir Lenkija.
Reuters-ELTA