Europos Komisija mano, kad ilgalaikės investicijos į tarpvalstybinės infrastruktūros gerinimą gali padidinti Europos Sąjungos (ES) ūkio prieaugį 0,6-1 proc., remdamasi Komisijos dokumentu.
Tačiau ES valstybės neturėtų naudotis tuo kaip pretekstu leisti savo ir taip ženkliam biudžetų deficitui dar labiau padidėti, nes tai gali apsunkinti monetarines sąlygas ir pakenkti vartojimui, teigiama dokumente.
Komijos skaičiavimai pateikti pranešime, kuriame įvertinta liepos mėnesio iniciatyva, skatinanti investicijas į infrastruktūrą ir tyrimus siekiant atgaivinti nusilpusią ekonomiką. Dokumentas turėtų būti pristatytas kitą savaitę.
"Pirmieji tyrimai rodo, kad, padidėjus vyriausybinėms investicijoms į infrastruktūrą 1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), ekonomika galėtų paaugti nuo 0,6 iki 1 proc." - teigiama dokumente.
Europos Komisija, šiuo metu Europos Sąjungai pirmininkaujanti Italija bei Prancūzija su Vokietija ragina skirti daugiau lėšų infrastruktūros projektams bei tyrimams ir tokiu būdu atgaivinti sunkumų turinčią ES ekonomiką. Valstybės narės apsvarstys Komisijos planą finansų ministrų susitikime spalio 6-7 dieną.
Tačiau savo dokumente Komisija taip pat įspės ES nares, kad augimas galimas tik tuo atveju, jei jos kontroliuos savo biudžetų deficitą.
Pasak Komisijos, trumpalaikės prognozės 15 valstybių bloke tebėra liūdnos. Ji paragino valstybes nares paremti plėtros iniciatyvas, kad pagerintų vartotojų pasitikėjimą bei konkurencingumą. Pagal naujausias Komisijos prognozes ES ekonomika šiais metais vidutiniškai turėtų paaugti 0,5 proc.
Europos Komisija nusprendė imtis iniciatyvos po to, kai Italija patarė iš naujo paskatinti privačias bei valstybines investicijas, kad ekonomika atsigautų.
Komijos planas numato, kad turėtų būti skirta daugiau lėšų greitai besiplečiančių sektorių tyrimams bei plėtrai. Prancūzija ir Vokietija praėjusį mėnesį panašiai kalbėjo apie savo ūkių augimo skatinimo priemones.
“Reuters”-ELTA