Naujuosius mokslo metus kartu su šalies moksleiviais bei studentais pradeda ir pusantro tūkstančio bausmes atliekančių nuteistųjų.
Kalėjimų departamento duomenimis, šiemet pagrindinio ir vidurinio išsilavinimo ketina siekti per 600, o įsigyti profesiją - apie 900 nuteistųjų. Palyginti su 2003 metais, tapti kvalifikuotais specialistais panoro pusantro šimto daugiau bausmę atliekančių vyrų ir moterų.
Į laisvės atėmimo vietas patenka labai skirtingo išsilavinimo asmenys - kai kurie jų nebaigę net pradinės mokyklos.
Marijampolės pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Rimas Miškelevičius pažymi, kad už grotų atsiduria vis menkesnį išsilavinimą turintys nuteistieji. Dėl šios priežasties šiemet minėtoje įstaigoje nepavyko sukomplektuoti nė vienos 11 ar 12 klasės. Pagrindinėje mokykloje (7-10 klasėse) mokysis apie 70 nuteistųjų.
Beje, dalis nuteistųjų mėgina apgauti pataisos namų pareigūnus, nurodydami neteisingą savo išsilavinimą. Sugaištama nemažai laiko surinkti pažymas apie tokių asmenų mokslo cenzą. Būna ir taip, kad prašymą mokytis dešimtoje klasėje padavusiam asmeniui tegalima pasiūlyti iš pradžių baigti šeštąją.
Pasak Pravieniškių 2-ųjų pataisos namų Auklėjamojo darbo skyriaus viršininko Algio Dručiūno, šiemet įrengta nauja klasė, kurioje galės mokytis 24 nuteistieji. Šioje pataisos įstaigoje pagrindinio ir vidurinio mokslo pažymėjimus mėgins gauti beveik 80 nuteistųjų.
Pernai Pravieniškėse pradėjo veikti Bendrojo lavinimo konsultacinis mokymo centras, kuriame keturių čia esančių pataisos namų nuteistieji gali įgyti pagrindinį ir vidurinį išsilavinimą. Šiemet norą mokytis pareiškė apie 160 nuteistųjų. Sėkmingai baigusiesiems mokslus bus įteikti Kauno apskrities 1-osios vidurinės mokyklos atestatai.
Neregėtas pasiryžimas įgyti specialybę užfiksuotas Alytaus pataisos namuose. Pasak šios įstaigos Auklėjamojo darbo skyriaus viršininko Raimundo Jančiausko, šiemet apie 270 bausmę atliekančių vyrų padavė prašymus mokytis vienos iš penkių specialybių, tačiau dėl ribotų galimybių bus priimta tik 180 asmenų.
Dėl gerokai sutrumpėjusių laisvės atėmimo bausmės terminų parengti specialistą už grotų tapo sudėtingiau.
Šiemet įgyti specialybę panoro apie šimtą nuteistųjų, atliekančių bausmę Vilniaus 2-uosiuose pataisos namuose. Kaip pasakojo šios įstaigos Auklėjamojo darbo skyriaus viršininkas Virmantas Pilkauskas, tai anaiptol nereiškia, kad septintadalis čia bausmę atliekančių vyrų susimąstė apie ateitį, laukiančią jų išėjus į laisvę. Tiesiog dažnas nuteistasis šitaip mėgina pagerinti savo charakteristikas. Mokymasis turi įtakos teismams sprendžiant klausimą dėl lygtinio paleidimo į laisvę. Paprastai iki Naujųjų metų tokių mokslo entuziastų sumažėja trim ketvirčiais.
Vilniaus komunalinių paslaugų mokykla jau keletą metų rengia tokių specialybių darbuotojus, kad nuteistiesiems išėjus į laisvę sunku susirasti darbo. Taip yra dėl pasenusios mokymo bazės, šiuolaikinių reikalavimų neatitinkančių įrengimų.
Pavyzdžiui, rengiami tik ganėtinai siauro profilio suvirintojai elektra. V. Pilkausko teigimu, atsižvelgiant į tai, šiemet nuo spalio pradžios bus pradėta mokyti naujos specialybės - stalių-apdailininkų. Jau dabar į 25 vietas pretenduoja kone dvigubai tiek nuteistųjų. Jeigu pavyks laimėti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paskelbtą programos konkursą, Vilniaus 2-uosiuose pataisos namuose bus pradėti rengti ir mūrininkai-apdailininkai.
Integracijai į darbo rinką nuteistieji kai kuriose pataisos įstaigose rengiami ir vykdant specialias programas kartu su darbo rinkos mokymo tarnybomis.
Šiuo metu pataisos namuose bei tardymo izoliatoriuose laikoma apie 7 800 asmenų.