Haičio maištininkai skelbia po kelių dienų būsiantys šalies sostinėje Port o Prense, o Vašingtonas, reaguodamas į pranešimus, kad ginkluoti maištininkai užgrobė antrąjį pagal dydį miestą, pirmadienį nusiuntė į Haitį jūrų pėstininkų grupę savo ambasadai apginti.
Anot maištininkų vadų, sekmadienį į savo kontrolę perėmę Haičio šiaurėje esantį Kap Haitjeną, jie yra pasirengę užvaldyti visą šalį ir išvaduoti ją iš prezidento JeanoBertrand’o Aristide’o (Žano Bertrano Aristido) "vergovės".
"Būsime Port o Prense po kelių dienų", - vienas iš maištininkų lyderių Guy Philippe’as (Gi Filipas) pasakė vietos radijui.
Pirmadienį apie 50 iki dantų ginkluotų JAV jūrų pėstininkų dviem krovininiais lėktuvais atskrido į Port o Prensą, kad apgintų JAV ambasadą ir kitus amerikiečių objektus Haityje.
Prancūzija, valdžiusi Haitį iki 1804 metų, prisijungė prie dar kelių užsienio valstybių, paraginusių savo piliečius išvykti iš masinių protestų ir smurto apimtos šalies.
J. B. Aristide’o vyriausybė paskelbė siunčianti pastiprinimą į šalies šiaurę ir dar kartą paragino tarptautinę bendruomenę padėti jos silpnai ir prastai apginkluotai policijai. Haityje nuo vasario 5 dienos per kovas ir neramumus žuvo mažiausiai 60 žmonių. Apie 200 ginkluotų ir kaukėtų maištininkų sekmadienį perėmė į savo kontrolę apie 500 tūkst. gyventojų turintį Kap Haitjeną. Per miesto puolimą, vyriausybiniais duomenimis, žuvo mažiausiai dešimt žmonių.
Maištininkų užimtame Kap Haitjene prasidėjo parduotuvių ir sandėlių plėšimai, nors padėtis šiaip yra stabili.
Dabar J. B. Aristide’ui oponuojančios pajėgos kontroliuoja didžiąją dalį Haičio šiaurės.
"Mes išvaduosime Haitį iš J. B. Aristide’o vergovės, - Kap Haitjeno oro uoste tarptautinei žiniasklaidai pasakė vienas iš maištininkų vadų Louis Jodel Chamblainas (Luji Žodelis Šamblenas), kurio smogikų pajėgos praėjusio dešimtmečio pradžioje terorizavo Haičio gyventojus. - Kol kas mums priešinosi tik mačetėmis ginkluoti vyrai".
Pirmadienio vakarą kai kuriose sostinės Port o Prenso dalyse buvo suręstos barikados ir deginamos padangos. Mieste patruliuojantys policijos pareigūnai atrodė sunerimę.
Prieš išrinkimą prezidentu, Romos Katalikų Bažnyčios dvasininkas J. B. Aristide’as buvo laikomas įsitikinusiu demokratijos šalininku, tačiau opozicija dabar kaltina jį korupcija ir politiniu sukčiavimu. Pilietinis konfliktas paaštrėjo po tariamai suklastotų parlamento rinkimų 2000 metais. J. B. Aristide’as, atėjęs į valdžią prieš dešimt metų su JAV karine pagalba, nepaisydamas plintančio konflikto atmeta bet kokius reikalavimus atsistatydinti ir žada eiti savo pareigas iki kadencijos pabaigos 2006 metais.
“Reuters”-ELTA