Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Dėl vaistų vartojimo
"Mano 14 metų anūkas jau maždaug 6 - 7 metai serga alerginiu rinitu, - rašo Šiaulių rajono gyventoja, prašanti nenurodyti pavardės. - Anksčiau jam gydytoja alergologė išrašydavo "Zirtag", o pastaruosius dvejus metus skiria Singulair 5 mg. Šių vaistų informaciniame lapelyje yra parašyta, jog jie skiriami astmos gydymui. Bet juk vaikas neserga astma! Noriu pasiteirauti, ar anūkui tinkamai skiriami tokie vaistai, ar ilgalaikis jų vartojimas nepakenks organizmui? Pridursiu, jog anūkas yra alergiškas dulkių erkutei, todėl jo patalynę dažnai išpurškiame specialiu skysčiu "Milbiol", be to, reguliariai (kartą per savaitę) leidžiame vaistai nuo alergijos. Ir antras klausimas: ar galima anūką nuvežti pakonsultuoti į kitos apskrities gydymo įstaigą, pas kitą gydytoją alergologą?"
Kauno medicinos universiteto klinikų Vaikų poliklinikos gydytoja alergologė Ilona Gluosnienė patvirtino, jog Singulair - brangūs, tačiau labai efektyviai veikiantys vaistai - gali būti skiriami ne tik astmos, bet ir alerginio rinito gydymui. Gydytoja patikino, jog tai naujos kartos vaistai, kurie turi minimalų šalutinį poveikį ir vaikui tikrai neturėtų pakenkti. Gydytoja alergologė dar pridūrė, jog Singulair Jūsų anūkui greičiausiai buvo skirti dėl to, jog kiti priešalerginiai vaistai vaikui, matyt, nebuvo pakankamai veiksmingi. Beje, priminsime, jog nuo alerginio rinito iki astmos - vienas žingsnis, kitaip sakant, nepakankamai efektyviai gydant alerginį rinitą gali išsivystyti astma.
Jei Jums kyla įtarimas, kad šiaulietė gydytoja alergologė anūką gydo netinkamai, paprašykite, kad vaiko gydytoja (pediatrė) parašytų siuntimą į gydytojo alergologo konsultaciją, ir vykite ne pas tą specialistę, pas kurią lankėtės iki šiol, o, pavyzdžiui, į Kauno medicinos universiteto klinikų Vaikų konsultacinę polikliniką. Tiesa, būtinai reikia užsiregistruoti iš anksto. Jei siuntimo neturėsite, už gydytojo alergologo konsultaciją reikės mokėti 72 litus.
Nuožvarbų gydymas
"Artėja žiema, kurios laukiu su didele baime, - rašo laikraščio skaitytoja Olga V. iš Vilniaus. - Mat jei vasarą jaučiuosi gerai, tai esant šaltam orui mano skruostai, nosis, kojos ir ypač jų pirštai paraudonuoja, atrodo lyg nušalę. Ką daryti, kad tokių problemų išvengčiau?"
Jus greičiausiai vargina nuožvarbos (tai kapiliarų tonuso sumažėjimas, kuriam turi įtakos odos reakcija į šaltį). Jos susiformuoja ilgai veikiant žemai temperatūrai ir drėgmei.
Nuožvarbos dažniausiai atsiranda ant skruostų, nosies, klubų, kelių, plaštakų, kojų pirštų. Pažeista vieta parausta, pleiskanoja, ją ima niežėti, perštėti (ypač tada, kai iš lauko įeinama į šiltas patalpas). Gali susiformuoti odos mazgeliai ir pūslelės. Tose vietose oda tampa nejautri.
Medikai tvirtina, jog nuožvarbos greičiau susiformuoja pavargusiems, netinkamai besimaitinantiems žmonėms, kurių imuninė sistema yra nusilpusi. Beveik visos moterys ir merginos, kurios į medikus kreipiasi dėl nuožvarbų ant įvairių kūno vietų, kaip paaiškėja, šaltuoju metų laiku vaikščiojo mūvėdamos plonytes kojines, apnuoginusios liemenį, be pirštinių.
Tie, kuriuos atšalus orams kamuoja nuožvarbos, nuo ankstyvo rudens turėtų įprasti šiltai rengtis, būtinai nešioti galvos apdangalą, pirštines, šiltą avalynę. Temperatūros pokyčiams ypač jautrūs vaikai, todėl tėveliai turėtų pasirūpinti, kad jų paauglės dukterys neišeitų į mokyklą apsirengusios madingais, tačiau lengvais rūbeliais, be kepuraičių ir pirštinių. Pirštinės turėtų būti kumštinės - ne pirštuotos. Avalynė - laisva, kad nespaustų kojų pirštų. Tokie patys patarimai taikytini ir suaugusiems.
Reikia vengti drėgnų ir šaltų patalpų. Patariama aktyviai ir reguliariai sportuoti, grūdinti organizmą. Galima pasidaryti kontrastines voneles: 30 sekundžių rankas pamerkti į šaltą vandenį, po to - į kuo šiltesnį. Procedūrą pakartoti bent penkis - septynis kartus. Po to odą (rankas, veidą) ištepti riebiu kremu. Tokiu kremu patariama pasitepti ir ryte, prieš išeinant į lauką (drėkinamojo kremo ant veido ryte tepti negalima).
Nustatyta, jog nuožvarbos greičiau atsiranda žmonėms, kurių veido oda yra išsausėjusi. Todėl ją būtina reguliariai maitinti ir drėkinti. Geriau atsisakyti kremų su kvapiaisiais priedais, nes jie gali sukelti odos alergiją.
Kartais tokiems ligoniams skiriami medikamentai. Jų tikslas - padidinti kraujagyslių tonusą, pagerinti mikrocirkuliaciją.
Primename, jog medikamentus turi paskirti odos ligų specialistas - nerizikuokite savo odos būklę įvertinti patys, nes galite tik dar labiau sau pakenkti. Odos ligų gydytojas parinks tinkamiausią kremą, losjoną ar skirs reikiamus medikamentus.
Pėdų grybelis
"Noriu sužinoti, kokie veiksniai paspartina pėdų grybelio išsivystymą, - teiraujasi Mindaugas V. iš Kauno rajono. - Ar tam gali turėti įtakos vartojami vaistai, pavyzdžiui, antibiotikai?"
Grybelinėmis ligomis, tarp jų - ir pėdų grybeliu, serga įvairaus amžiaus žmonės, dažniau - vyrai. Yra nustatyta, jog didesnė tikimybė susirgti grybelinėmis ligomis atsiranda tiems, kurie turi antsvorį, avi iš sintetinių medžiagų pagamintą avalynę, naudojasi bendromis prausyklomis, dušais, vaikšto į baseinus ir pirtis, naudojasi kitų asmenų higienos reikmenimis, šlepetėmis ar rankšluosčiais, dirba prie gyvulių (arba namie laiko gyvūnėlius), dirba sunkų fizinį darbą ar intensyviai sportuoja (dažnas prakaitavimas skatina susirgimą grybelinėmis ligomis). Susirgusieji grybelinėmis ligomis ir jų nesigydantieji greitai užkrečia kitus šeimos narius, ir infekcija išplinta.
Pėdų grybelis dažniau diagnozuojamas diabetikams, taip pat ligoniams, turintiems kraujotakos sutrikimų, sergantiems tuberkulioze, onkologinėmis ar kai kuriomis lėtinėmis, taip pat paveldėtomis odos ligomis (ichtioze, odos išsausėjimu ir kt.). Greičiau suserga moterys, vartojančios kontraceptinius vaistus. Grybelinius susirgimus gali paskatinti ir ilgalaikis gydymasis antibiotikais ar gliukokortikosteroidais (priešuždegiminiais vaistais).
Pasiūlysime liaudišką receptą, kaip pėdų grybelį išsigydyti nevartojant stiprių vaistų. Nakčiai ant kojų pėdų ir tarp pirštų uždėkite vatos kompresus, suvilgytus 9 procentų obuolių acte. Koją apvyniokite polietilenu ir laikykite per visą naktį. Ryte kompresą nuimkite ir pėdas bei tarpupirščius patepkite 5 procentų jodo tirpalu. Procedūrą pakartokite keletą kartų.
Ataugos ant kulnų
"Mano 80 - metė motina dažnai skundžiasi, kad skauda kulnus, - rašo Monika Juozaitienė iš Ukmergės rajono. - Esu girdėjusi, kad skausmą gali sukelti kulnų ataugos. Ar galėtumėte pasiūlyti liaudiškų priemonių tokiam skausmui numalšinti, mat motina - sunki ligonė, vartoja ir taip daug įvairių vaistų".
Iš tiesų, stiprų skausmą kulnuose gali sukelti ataugos. Į vilnones kojines reikia įberti žiupsnelį maltų raudonųjų pipirų ir visą dieną vaikščioti. Vakare kojas nuplauti šiltame vandenyje. Taip kartoti kiekvieną dieną maždaug dvi savaites. Skausmas turėtų praeiti.