Nuolatinė slauga ir nuolatinė priežiūra
"Mano sunkiai sergančiam tėvui (dar nesulaukusiam pensinio amžiaus) Valstybinė medicininės socialinės ekspertizės komisija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos prieš pusę metų nustatė pirmąją invalidumo grupę su prierašu "Reikalinga nuolatinė priežiūra", - rašo L. N., prašanti neskelbti gyvenamosios vietos. - Manėme, kad jam bus mokama ir pašalpa už slaugą. Tačiau buvo paaiškinta, kad tokia pašalpa mokama tik ligoniams, kuriems yra nustatyta visiška negalia, kai reikalinga nuolatinė slauga. Noriu sužinoti, kuo skiriasi nuolatinė priežiūra nuo nuolatinės slaugos?"
Priminsime, jog nuo šių metų liepos pirmosios pasikeitė asmenų neįgalumo nustatymo tvarka - šias funkcijas jau atlieka Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Yra nustatomas nedarbingumo lygis (dirbantiesiems) bei negalios lygis (pensinio amžiaus sulaukusiems asmenims).
Specialus nuolatinės slaugos poreikis nustatomas asmenims, kuriems yra būtina nuolatinė slauga ir kurių fizinė ir psichinė negalia visiškai apriboja jų galimybes adaptuotis, judėti, dirbti bei savarankiškai tvarkyti asmeninį ir socialinį gyvenimą (nuolatinės slaugos nustatymo kriterijai yra nurodyti Sveikatos apsaugos ministro įsakyme, pasirašytame 2005 metų gegužės 4 dieną (Nr. A - 120/V. 346). Na, o specialus nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis nustatomas asmenims, kuriems dėl labai didelio organizmo funkcijų sutrikimo reikalinga nuolatinė kito asmens priežiūra (pagalba) namuose, tvarkant asmeninį ir socialinį gyvenimą. Nustačius, jog ligoniui reikalinga nuolatinė priežiūra (ne nuolatinė slauga), slaugos pašalpa nemokama.
Kūno masės indeksas
"Daug kur rašoma, jog savo antsvorį galima sužinoti, pasiskaičiavus kūno masės indeksą, - rašo Linutė B. iš Panevėžio rajono. - O pagal kokią formulę šis indeksas paskaičiuojamas? Kaip sužinoti, ar kūno svoris - normalus, ar yra antsvorio?"
Kūno masės indeksas (KMI) - tai ūgio ir svorio santykio rodiklis, leidžiantis įvertinti, ar žmogaus svoris yra normalus, ar yra antsvoris, o gal net nutukimas. KMI paskaičiuojamas kūno masę (kg) dalijant iš ūgio (metrai kvadratu). Jei KMI yra nuo 18,5 iki 24,9 - joks gydymas nereikalingas. Patariama ir toliau sveikai maitintis ir nepamiršti fizinio aktyvumo. Kai KMI - nuo 25 iki 29,9, patariama sumažinti kalorijų kiekį ir padidinti fizinį aktyvumą (kitaip sakant, reikia keisti ankstesnius maitinimosi ir sportinės veiklos įpročius). Jei KMI - nuo 30 iki 39,9, patartina ne tik sumažinti kasdien suvartojamo maisto kiekį, padidinti fizinį aktyvumą (tai yra keisti įpročius), bet ir koreguoti svorį gydytojo paskirtais vaistais. Tais atvejais, kai KMI yra 40 ar dar didesnis, gali būti taikomas chirurginis gydymas (skrandžio sumažinimo operacija ar kt.).
Prostatos ligų gydymas augalais
"Teko girdėti, jog prostatos ligas sėkmingai gydo augaliniai preparatai, - rašo Zigmas V. iš Kauno. - Gal galėtumėte pateikti keletą receptų?"
Liaudies medicinos žinovai teigia, jog prostatos ligas puikiai gydo paprastas svogūnas. Kas vakarą šios daržovės reikia suvalgyti po nedidelę galvutę. Jei kamuoja prostatos uždegimas, tinka petražolių vaisių milteliai arba šaknų antpilas. Miltelius reikia gerti 3-4 kartus per dieną po 0,5- 1 gramą prieš valgį, užsigerti šiltu virintu vandeniu. Antpilas ruošiamas taip: šaukštas žolės užplikoma 2 stiklinėmis verdančio vandens ir palaikoma apie 8 valandas. Paruoštas antpilas turi būti išgertas per dieną. Sergant prostatos hipertrofija patariama gerti paprastojo lazdyno lapų arba žievės nuovirą (2 šaukštai žaliavos užplikomi puse litro verdančio vandens; palaikoma porą valandų; geriama po trečdalį stiklinės 3 kartus per dieną). Na, o kad prostata kuo ilgiau išliktų sveika, labai svarbu, kad neužsistovėtų šlapimas. Šlapimą puikiai varo beržo lapų nuoviras (2 šaukštus lapų užplikyti puse litro verdančio vandens, atvėsusį gerti po pusę stiklinės 3 kartus per dieną, geriau prieš valgį).
Kuo pakeisti druską?
"Dėl to, kad padidėjęs kraujo spaudimas, gydytoja patarė riboti druskos kiekį, o geriausia jos atsisakyti išvis, - rašo Monika B. iš Garliavos. - Aš nuo seno esu pripratusi valgyti labai sūriai. Patarkite, kuo būtų galima pakeisti druską, kad paruoštas patiekalas būtų skanus?"
Mėsos, žuvies ir paukštienos skonį pagerinsite vietoj druskos naudodama daugiau prieskonių (lauro lapų, sausų garstyčių, žaliosios paprikos, svogūnų, pipirų, čiobrelių). Vištieną pagardina citrinos sultys, mairūnas, petražolės. Į verdamą sriubą įberkite petražolių lapelių, lauro lapų (tokie prieskoniai labai tinka žirnių sriubai), ant peilio galo sausų garstyčių (pupelių sriubai), acto ir truputį cukraus (daržovių sriubai). Bulvės įgaus malonų skonį įpjausčius žaliosios paprikos, svogūno, pabarsčius petražolių ar įbėrus tarkuoto muskato riešuto. Pomidorams tinka bazilikas, svogūnai, mairūnas. Ryžių skonį pagerina svogūnai, žalioji paprika, šafranas, kvepiantieji pipirai.
Stacionare gydoma tiek, kiek reikia
"Mano draugė buvo paguldyta į ligoninę, diagnozė - nervų šaknelių uždegimas (radikulitas), - rašo Laima M., prašanti neskelbti gyvenamosios vietos. - Nors ji dar prastai jautėsi, po savaitės gydytoja iš ligoninės išrašė motyvuodama tuo, neva ilgiau gydyti negalima, nes baigęsis tokios ligos gydymui skirtų dienų (lovadienių) limitas. Draugė dar vos vaikšto, leidžiasi vaistus. Noriu pasitikslinti, ar tikrai iš ligoninės stacionaro galima išrašyti dar nepagydytą ligonį?"
Liga stacionare turi būti gydoma tiek, kiek reikia. Sveikatos apsaugos ministro įsakyme yra nurodytos tik vidutinės vienų ar kitų ligų gydymo stacionare trukmės, tačiau gali pasitaikyti, jog vienam ta pačia liga sergančiam žmogui prireiks trumpesnio gydymo stacionare, o kitam - ilgesnio. Tai priklauso nuo paciento savijautos, gydymo eigos.
Jei jūsų draugė turi nusiskundimų dėl gydymo stacionare trukmės ar kitų su gydymu susijusių problemų, turėtų raštu kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją. Atitinkama komisija skundą ištirtų ir nustatytų, ar gydytoja nenusižengė nustatytai tvarkai.
Tyrimai - mokami
"Esu dirbanti, kiekvieną mėnesį moku nemažas įmokas "Sodrai", - rašo Joana O. iš Šiaulių. - Pasijutusi blogai, kreipiausi į moterų konsultacijos gydytoją. Ši paskyrė chlamidiozės tyrimą, kurį nurodė pasidaryti privačioje gydymo įstaigoje. Už tyrimą sumokėjau beveik 100 litų. Noriu sužinoti, kodėl man, dirbančiai ir mokančiai "Sodrai" dideles įmokas, tyrimas nebuvo padarytas nemokamai?"
Sveikatos apsaugos ministro įsakymu jūsų paminėtas tyrimas nėra apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto. Vadinasi, jei jūs tyrimą būtumėte dariusi ir viešojoje medicinos įstaigoje, vis tiek už jį būtų reikėję sumokėti.
Kai netenkina Gydytojų konsultacinės komisijos išvados
""Kur kreiptis, jei manęs netenkina Gydytojų konsultacinės komisijos pateiktos išvados (tvarkausi dokumentus dėl nedarbingumo lygio nustatymo)?" - teiraujasi Povilas G. iš Kauno.
Ginčus dėl neįgalumo lygio ir nedarbingumo lygio nustatymo nagrinėja ir sprendžia Ginčų komisija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Jei paciento netenkina ir šios komisijos sprendimas, jis turi teisę kreiptis į teisėsaugos institucijas.
Problemos dėl nekaltybės
"Man - septyniolika metų, bet dar esu nekalta, - rašo Birutė iš Biržų. - Mano draugė sakė, kad prarandant nekaltybę labai skauda ir gali pasirodyti labai daug kraujo. Dėl to aš labai bijau to pirmojo karto. Noriu paklausti, iš kur žinoti, kokių problemų gali pasitaikyti pirmojo pasimylėjimo metu?"
Viskas priklauso nuo individualių organizmo savybių, psichologinių faktorių, abiejų partnerių nusiteikimo ir daugelio kitų dalykų. Jei jūsų draugė per pirmąją sueitį turėjo vienokių ar kitokių problemų, dar nereiškia, kad tokios pačios bėdos kamuos ir jus. Taigi be reikalo iš anksto nervinatės. Kita vertus, daug kas priklauso ir nuo partnerio veiksmų (prieš sueitį savo draugą turėtumėte įspėti, jog esate dar nekalta, o jis tomis minutėmis turėtų būti ypač atsargus, švelnus, atidus).