• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydytojo priimamasis

Kokia gausaus prakaitavimo priežastis?

"Esu nuolatinė jūsų laikraščio skaitytoja, - rašo B. Dagienė iš Mažeikių. - Man reikalingas gydytojo patarimas. Auginu 15 metų dukrą, kuri nuolat skundžiasi gausiu pažastų prakaitavimu. Tai vargina nuolat, nepriklausomai nuo to, šilta ar šalta. Išbandėme daug dezodorantų, antiperspirantų, bet niekas nepadėjo. Gal ši problema - kokios ligos požymis, o gal trūksta vitaminų ar mineralinių medžiagų? Iš anksto dėkojame".

REKLAMA
REKLAMA

Apie gausaus prakaitavimo priežastis anksčiau jau esame rašę. Priminsime, jog tokiais atvejais, kai nebepadeda įprastos higienos priemonės, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Šis galbūt paskirtų reikiamus tyrimus ir nustatytų tikslią gausaus prakaitavimo priežastį. Pasitaiko, kad gausiai prakaituojama esant endokrininės sistemos sutrikimams ar vystantis tuberkuliozei. Taigi visų pirma kreipkitės į dukters gydytoją - tik jis nuspręs, kokio specialisto konsultacija reikalinga.

REKLAMA

Ar nėščioji gali valgyti sojos produktus?

"Atsitiktinai sužinojome, kad nėščioms moterims nepatartina valgyti sojos produktų, nes jie yra genetiškai modifikuoti, - rašo Laisvyda O. iš Jonavos. - Ar tai tiesa? Mano dukra jau antroje nėštumo pusėje, ji sojos produktus mėgsta, valgė jų ir būdama nėščia..."

REKLAMA
REKLAMA

Jokiais moksliniais tyrimas nėra patvirtinta, kad sojos produktai turėtų neigiamos įtakos nėščiosios ar vaisiaus būklei ir sveikatai. Taigi valgykite į sveikatą.

Kai kamuoja... per mažas svoris

"Esu ištekėjusi, auginu paauglį sūnų, - savo laiške rašo Viktorija L. iš Alytaus. - Šiaip sveikata nesiskundžiu, tačiau esu labai liesa - sveriu vos 40 kilogramų. Dėl to labai kompleksuoju, jaučiuosi nepilnavertė. Beje, valgau pakankamai daug. Kur turėčiau kreiptis dėl ištyrimo, ar nesergu kokia nors liga?"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patartume jums kreiptis į šeimos gydytoją ir prašyti siuntimo pas gydytoją endokrinologą. Jis nustatys, ar gan mažas kūno svoris susijęs su skydliaukės veiklos sutrikimu, ar su kitomis ligomis.

Kada baigti ir kada pradėti lytinius santykius?

"Sužinojau, jog mano šešiolikmetis sūnus jau turėjo lytinių santykių, - rašo Juozas P. iš Anykščių rajono. - Esu girdėjęs, kad per ankstyvas lytinis gyvenimas jaunuolio organizmui gali turėti žalingos įtakos - vyksta kažkokie nepataisomi pokyčiai. Ar tai tiesa? Ir dar noriu paklausti - kokio amžiaus jaunuoliui geriausia pradėti lytinį gyvenimą, kad vėliau nekiltų jokių sveikatos problemų?"

REKLAMA

Tai, kad dėl per anksti pradėto lytinio gyvenimo gali išsivystyti negrįžtami pokyčiai organizme, tėra mitas. Nėra nustatyta ir konkrečių amžiaus ribų, kada vyras turėtų pradėti lytinį gyvenimą ir kada - baigti. Jokių su tuo susijusių pakitimų organizme nevyksta.

Kokią įtaką maistas daro žmogaus nuotaikai?

"Kažkur skaičiau, jog daug kiaušinių valgantis žmogus ilgainiui gali tapti piktesnis, nervingesnis, - rašo Linas B., nenurodęs gyvenamosios vietos. - Ar tiesa, kad maistas gali turėti tiek daug įtakos nervų sistemai?"

REKLAMA

Išsamių tyrimų šioje srityje Lietuvoje kol kas nebuvo atliekama. Užsienio mokslininkai yra pateikę išvadas, jog tam tikri maisto produktai žmogų atitinkamai veikia. Pavyzdžiui, baltyminis maistas (taigi ir kiaušiniai) esą gali sukelti agresiją arba depresiją, o daug angliavandenių turį maisto produktai (pavyzdžiui, saldumynai) padeda įveikti stresą. Raudonos spalvos daržovės esą veikia stimuliuojančiai, o raudonos ir geltonos - raminančiai. Skelbiama, jog bananai labai tinka depresija sergantiems ligoniams, o kai kada esą net gali pakeisti medikamentus (antidepresantus).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip "be lemputės" ištirti skrandį?

"Šeimos gydytoja išrašė siuntimą pas gastroenterologą, o pastarasis skyrė endoskopinį skrandžio tyrimą, - rašo Lolita B. iš Kauno. - Sužinojau, kad tai labai skausmingas ir nemalonus tyrimas. O gal yra kitokių, lengvesnių skrandžio tyrimų?"

Be endoskopinio tyrimo, skrandis gali būti tiriamas ir rentgenologiniu būdu (šiuo atveju tiriamam asmeniui reikia per kelis kartus išgerti stiklinę bario sulfato). Rentgenologiniu būdu nustatomos skrandžio opos, randiniai pakitimai ar galimi vėžiniai susirgimai, tačiau negalima atlikti testo dėl galimos bakterijos Helicobacter Pylori, kuri dažnai sukelia skrandžio opą. Apie skrandžio būseną galima spręsti ir iš tam tikrų kraujo (iš venos) tyrimų, tačiau šie tyrimai yra gana brangūs ir kol kas atliekami ne visose gydymo įstaigose.

REKLAMA

Kodėl ant krūties spenelių auga plaukai?

"Pastebėjau, jog apie krūties spenelius pradėjo augti tamsūs plaukeliai, - rašo L. J. - Gal tai kokios rimtos ligos simptomas?"

Kai dėl endokrinologinių susirgimų ar kitų priežasčių moters organizme sutrinka hormonų (moteriškųjų ir vyriškųjų) gamybos pusiausvyra, dažnai pradeda varginti aknė (veido spuogai) ir padidėjęs plaukuotumas (hirsutizmas). Plaukeliai gali augti veide, krūtinėje, papilvėje, šlaunyse ir kitur. Dažniausiai diagnozuojamas policistinių kiaušidžių sindromas (PKS), o padidėjęs plaukuotumas kaip tik ir yra sutrikusios kiaušidžių veiklos rezultatas. Taigi visų pirma reikia nustatyti tikslią padidėjusio plaukuotumo priežastį, o tada rekomenduoti gydymą. Jums reikėtų kreiptis į gydytoją ginekologą.

REKLAMA

PKS, taigi ir per didelis moters kūno plaukuotumas dažniausiai gydomas hormoniniais preparatais. Plaukeliai gali būti šalinami ir depiliuojant, specialiais kremais ar vašku. Skusti nerekomenduojama. Gali prireikti ir psichologo konsultacijų.

Kaip dažnai vartoti maisto papildus?

"Noriu sužinoti, ar maisto papildus galima vartoti ištisai, ar būtina daryti pertraukas? Kokių ir kokiais kiekiais maisto papildų ar vitaminų galima išgerti, kad nepakenktų organizmui? Kaip derinti kelis preparatus?" - teiraujasi Asta B. iš Molėtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maisto papildai - tai ir vitaminai, ir amino bei polinesočiosios riebalų rūgštys, ir mineralai. Mineralai skirstomi į makroelementus (magnį, kalcį, kalį, natrį, fosforą ir kt.) ir mikroelementus (cinką, geležį, varį, fluorą ir kt.). Pastarųjų organizme yra nedaug, o jų dienos poreikis yra mažas.

REKLAMA

Jei maisto papildai vartojami profilaktikos ir sveikatos stiprinimo tikslais, jų reikėtų vartoti tiek, kiek nurodo gamintojas. Jei šiais preparatais gydoma (pavyzdžiui, mažakraujystė), vartojama tiek, kiek nustatė gydantis gydytojas.

Kaip dažnai vartoti maisto papildus, irgi turi būti nurodyta prie papildų pridedamoje gamintojo instrukcijoje. Jei jos nėra, reikėtų pasitarti su šeimos gydytoju, mat skirtingos rūšies papildų vartojimo trukmė ir periodiškumas gali būti skirtingi, be to, kiekvieno žmogaus organizmas turi savų ypatumų, gal sergama tam tikromis ligomis ir pan.

REKLAMA

Vitaminų ir mineralų papildomai patartina vartoti žiemą, pavasarį ir vasaros pradžioje - kol atsiranda daugiau vaisių ir daržovių. Jų paprastai vartojama 2-3 mėnesių kursais. Po to daroma maždaug mėnesio pertrauka. Kai kurie mokslininkai po pertraukos preparatus rekomenduoja keisti.

Profilaktiškai patariama vartoti tokių maisto papildų, kuriuose yra subalansuotas beveik visų organizmui reikalingų medžiagų kiekis dienai (paros norma). Jei derinate kelis preparatus, reikėtų atsižvelgti į jų sudėtį - kad kai kurie elementai nesidubliuotų, kad jų neperdozuotumėte.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų