Anksčiau žmonės gydėsi liaudiškomis priemonėmis. Visus savo neilgus 30-40 metų gyveno žvalūs ir sveiki. Vidutinė gyvenimo trukmė pailgėjo per paskutinįjį šimtmetį, ir, matyt, ne tik dėl labai vertintos urinoterapijos. Tačiau ir žymių medicininių technologijų bei pasiekimų epochoje žmonės ir toliau užkalbinėja išvaržą, kopūstlapių kompresais gydo piktybinius auglius ir nustatinėja ligas pagal nagų formą. Liaudiškos, naminės priemonės, aišku, yra gerai, tačiau kartais toks žaidimas "gydytojais" gali turėti liūdnų pasekmių.
Ar tiesa, kad gerklę paskalavus žibalu, galima išgydyti anginą? Iš tiesų, kartą paskalavus, galima iš viso "netekti" gerklės": stipriai bus nudeginta gleivinė, stemplė, trachėja, užspausti kvėpavimo takai, o itin sunkiais atvejais galimas net paralyžius. Tokie pavyzdžiai medicinoje, deja, žinomi. Anksčiau žibalą naudodavo kaimuose - juo tepdavo gerklę sergantiems difterija, kad šie neuždustų.
Gydymas žibalu išlikęs ir iki šių dienų, tačiau naudojamas protingai (tepimui, o ne skalavimui), ir gerai išvalytas (juk tai iš naftos perdirbtas produktas). Pasak gydytojų, džiugu, kad nukentėjusiųjų vis mažėja.
Kompresai ant kaklo. Mėgėjus gerklę pašildyti spiritiniais kompresais vertėtų įspėti, jog nesiimtų saviveiklos, nepasitarę su gydytoju. Jei tai - angina ir pūlingas tonzilių uždegimas, šildymas gali žymiai apsunkinti ligonio būklę, ypač jei ligonis - vaikas.
Česnakas, į nosį
Gripo ir viršutinių kvėpavimo takų susisirgimų metu į LOR skyrius medicinos įstaigose vis dar atveža mažylių, kuriems nosies šnervėje įstrigęs česnako gabalėlis. Tokias situacijas (kaip ir geranijos žiedelį skaudančioj ausy, pagal bobučių receptus) galima priskirti kuriozams. Patarimus "pridėti" ar "pauostyti" kai kurie užsispyrėliškai priima kaip "įkišti" ir kuo giliau. Tokiu atveju išbrinksta gleivinė, trupinėlį sunku ištraukti, ir reikalinga specialisto pagalba, beje, ir specialūs instrumentai. Ar pagalvojate, ką tenka išgyventi vaikui?
Garai į veidą
Nemažai pasitaiko atvejų, kai į gydymo įstaigas patenka ligoniai, apsiplikę garais inhaliacijų metu. Gimdytojai mažylius apgaubia rankšluosčiu virš "verdančio puodo ir liepia: "Kvėpuok giliai".
Gydytis be vaistų, aišku, galima. Bet kiekvienu atveju reikia prisiminti elementarius dalykus. Kepenų valymą tulžį varančiomis žolelėmis, alyvuogių aliejumi su citrinos sultimis ir pan. negalima pasiskirti savarankiškai ar kam patarus. O jei turite akmenukų? Tokiu būdu, sujudinus akmenukus, galima be didelio vargo atsidurti ant operacinio stalo ekstrinės chirurgijos skyriuje, o jei trūktų tulžies pūslė, - iki ligoninės galite išvis nenuvažiuoti.