Antradienį JAV prezidentas George’as W. Bushas paskelbė 674 milijardų dolerių vertės planą, skirtą atgaivinti JAV ekonomikai ir paspartinti pajamų mokesčių sumažinimo procesui.
George’o W. Busho pasiūlymas, paskelbtas per kalbą Ekonomikos klube Čikagoje, sukėlė didžiules diskusijas Vašingtone. Demokratai, pasiūlę savo alternatyvią programą, prezidento planą pasmerkė kaip priemonę, padidinsiančią ir taip pasiturinčių amerikiečių gerovę, nepadėsiančią ekonomikai ir tik padidinsiančią biudžeto deficitą.
Sakydamas, jog būtina skubiai imtis veiksmų, George’as W. Bushas be kita ko, paragino sumažinti visus mokesčių tarifus, 400 dolerių už vaiką padidinti mokestines lengvatas vaikus auginančioms šeimoms, numatyti dosnias mokesčių lengvatas nedidelėms įmonėms, kad šios galėtų investuoti į naują įrangą. Nauji mokesčių tarifai bus skaičiuojami atgaline data nuo sausio 1 dienos.
Baltųjų rūmų ekonomikos patarėjų taryba prognozuoja, kad planas per trejus metus sukurs 2,1 milijono darbo vietų, bendrasis vidaus produktas (BVP) šiais metais išaugs 0,4 procento, o 2004 metais - 1,1 procento. Demokratai tuo nėra įsitikinę.Baltieji rūmai taip pat prognozuoja, kad planas 2003-2007 metais 359 milijardais dolerių padidins biudžeto deficitą, tačiau, atsižvelgus į didesnį ekonomikos augimą, deficitas realiai sumažės 166 milijardų dolerių. Daug ekonomistų mano, kad jau šiais finansiniais metais deficitas pasieks 300 milijardų dolerių ir bus didesnis už ligšiolinį 1992 metų 290 milijardų dolerių rekordą.
Baltieji rūmai sakė, kad planas leis šiais metais 92 milijonams mokesčių mokėtojų vidutiniškai 1 tūkst. 83 doleriais per metus sumažinti mokesčius. Naudos iš plano gali turėti iki 35 milijonų asmenų, kurie gauna pajamas iš dividendų - taip padidės vartotojų išlaidos ir investicijos. George’o W. Busho paketas, kurį dar reikės patvirtinti Kongrese, kur respublikonai turi minimalią balsų persvarą, per dešimt metų kainuos 674 milijardus dolerių, o šiais metais mokesčiai bus sumažinti maždaug 98 milijardais dolerių.
Reuters-ELTA