Japonų entomologai primygtinai rekomenduoja per iškylas miške ir kalnuose nesinaudoti kosmetika ir kvepalais, teigdami, kad parfumerijos kvapas provokuoja geliančius vabzdžius.
Tamagavos universiteto mokslininkai nustatė, jog daugelyje kvepalų yra medžiagų, kurių aromatą plėviasparniai laiko signalu pulti.
Ketvirtadienį (08.07) paskelbtais eksperimentų su japoniškomis širšėmis, kurių nuodai žmogui gali sukelti alerginį šoką ir netgi tapti mirties priežastimi, duomenimis, šie vabzdžiai labai agresyviai reaguoja į sudėtinių eterių ir spirito organinius junginius, tarp jų ir pentanolą-2. Šios medžiagos naudojamos parfumerijoje, taip pat maisto pramonėje, pavyzdžiui, aromatiniams priedams su bananų ir obuolių kvapu gaminti.
Per bandymus prie vabzdžių lizdų buvo padedama popieriaus, sumirkyto provokuojančiame skiedinyje, ir kiekvieną kartą jį atakuodavo kelios dešimtys širšių.
Vabzdžiai bendrauja, išskirdami įvairias chemines medžiagas (feromonus), kurios reguliuoja jų elgesį. Ekspertai teigia, kad pentanolas-2 išskiriamas, kai širšės praneša viena kitai apie priešo artėjimą. Tai patvirtina tas faktas, kad jų nuodų sudėtyje irgi yra šių aromatinių medžiagų.
ITAR-TASS-ELTA