Teko girdėti, kad kai kuriose valstybėse jau registruojamos santuokos tarp tos pačios lyties asmenų. Ar iš tikro taip yra? Gal tai pasaulio pabaigos pradžia?
V. L. (Klaipėda)
Nė vienas žmogus negali įsakyti širdžiai, ką pamilti. Šiomis dienomis vis daugiau žmonių įsimyli tos pačios lyties asmenį. Dabar tai lyg ir tokia mada, tačiau tai jokia naujiena.
Tos pačios lyties santuokos yra minimos jau gilioje senovėje. Kaip manoma, pirmoji gėjų pora buvo Khnumhotepas ir Niankhkhnumas, kurie gyveno valdant penktajai Egipto dinastijai, maždaug 2500 metų prieš mūsų erą. Po jų būta dar daug įžymių gėjų porų, bet beveik nė vienos moterų sąjungos.
Taigi kitados buvo daugybė įžymių gėjų - Neronas (manoma, kad jis turėjo net du vyrus), Dioklecianas ir daugelis kitų. O Azijos šalyse labai populiaru buvo vyresnio amžiaus vyrui vesti jaunuolį. Vyresnysis iki savo mirties turėdavo rasti savo vyrui nuotaką, šį kartą moterį, kad jie pratęstų giminę.
Kadangi homoseksualų dabar nuolat daugėja, jų esama ir tarp valdžios vyrų bei moterų, todėl jie ir ėmėsi pertvarkyti įstatymus - įteisinti gėjų santuokas.
Visiškai nenuostabu, kad pirmoji šalis, kuri įteisino gėjų santuokas, yra Olandija. Ji visą laiką buvo turbūt pati laisviausia pasaulio šalis. Olandija tos pačios lyties santuokas legalizavo 2001 metų balandžio 1 dieną.
Kita šalis buvo Belgija. Ji įteisino gėjų santuokas 2003 metų sausio 30 dieną - po to, kai pirmą kartą po daugelio metų buvo išrinkta labai liberali partija, kuri įpūtė ir daugiau laisvių į belgų gyvenimus.
Maždaug tuo pačiu metu ir Kanada ėmė svarstyti dėl homoseksualių porų santuokų įteisinimo. Debatai vyko beveik 3 metus, pora kartų prašymas buvo atmestas. Bet 2005 metais liepos 19 dieną tos pačios lyties santuokos buvo įteisintos.
Dar prieš Kanadai įteisinant gėjų santuokas, vyko diskusijos ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, bet 18 valstijų ne tik kad atsisakė, bet ir griežtai uždraudė tai daryti. Bet 2004 metais viena valstija vis dėl to ryžosi - vienų lyčių santuokas įteisino Masačiusetsas.
Kol kas paskutinė valstybė, kuri legalizavo homoseksualų santuokas, buvo Ispanija. Ši šalis gėjų santuokas įteisino 2005 metų liepos 2 dieną.
Yra žymiai daugiau šalių, kuriose yra įteisintos homoseksualų sąjungos: Pietų Afrikos Respublika, Prancūzija, Didžioji Britanija, Portugalija, Grenlandija, Suomija, Norvegija, Švedija, Šveicarija, Čekija, Slovėnija, Kroatija, Vengrija, Danija, Islandija, Prancūzijos Gvinėja, Naujoji Zelandija, kai kurios Argentinos vietos ir kelios Amerikos valstijos. Vis dėlto esama ir šalių, kuriose už meilę su tos pačios lyties asmeniu gali atsidurti už grotų. Minimali bausmė už tai yra skiriama Liberijoje. Didelė bausmė už homoseksualumą yra skiriama beveik visose Afrikos šalyse ir beveik visose šalyse aplink Indiją. Į kalėjimą sodinama Singapūre, Gajanoje, Trinidade ir Tobage. Na o Sudane, Mauritanijoje, Saudo Arabijoje, Jemene, Irane ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose už homoseksualizmą baudžiama net mirties bausme.
Didžiausia problema dėl homoseksualų santuokų legalizacijos yra tai, kad tokios šeimos negali turėti vaikų, tad populiacija mažėja. Kai kurie žmonės netgi juokauja, kad homoseksualų santuokas reiktų įteisinti Kinijoje, kadangi ten ir taip yra per daug žmonių.
Kita vertus, gėjų poros gali įsivaikinti ir taip sumažinti našlaičių skaičių. Vis dėlto homoseksualų porose vaikai gyventų nepilnavertį gyvenimą. Vaikui reikia abiejų lyčių tėvų, kadangi iš kiekvieno jis išmoksta ką nors naujo. Bet jie augtų sveikesni ir laimingesni.
Kita problema - gėjai gyvena žymiai trumpiau nei tradicinės orientacijos žmonės. Jie net keturiolika kartų labiau linkę į savižudybes. Ir net 3,5 karto jų savižudybės būna sėkmingos.
Turbūt didžiausia problema dėl homoseksualų santuokų yra įvairios ligos, kuriomis dažniausiai serga tik jie. Gėjai dažniausiai serga vėžiu (ypač analinės angos, o šiaip vyrams to beveik nepasitaiko), taip pat įvairiomis lytiniu būdu plintančiomis ligomis: hepatitu A ir B, gonorėja, chlamidijomis, herpeso virusu, genitalijų karpomis ir daugeliu kitų. Lesbietės priklauso mažesnės rizikos lytiniu būdu plintančių ligų grupei, bet jos yra ypatingai aukštoje rizikos grupėje dėl krūties vėžio. Be to, homoseksualai yra labiau linkę į narkotikus.