Galutinėje ataskaitoje dėl numanomo sukčiavimo Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūroje patvirtinamos pirminės išvados dėl "Eurostat" veiklos pažeidimų, tačiau ji nesuteikia pakankamo pagrindo atstatydinti kuriam nors politikui, pirmadienį sakė atstovas spaudai.
Rugsėjį Europos Komisijos vidaus audito tarnyba preliminarioje ataskaitoje pažymėjo, jog ES informacijos ir statistikos agentūra buvo "palikta be visiškos auditorių priežiūros" ir tai leido pradanginti milijonus eurų per įtartinus sandorius su pašaliniais rangovais.
Dėl šių išvadų ir dar dviejų tuo pačiu metu paskelbtų ataskaitų padidėjo spaudimas EK vadovui Romano Prodi (Romanui Prodžiui) atleisti už ekonomiką ir finansus atsakingą ES komisarą Pedro Solbesą (Pedrą Solbesą). "Eurostat" yra tiesiogiai pavaldi P.Solbesui.
Preliminarioje ataskaitoje buvo rašoma, kad "yra nedaug tinkamo skaidrumo ir bendravimo tarp buvusio "Eurostat" generalinio direktoriaus ir atsakingo komisaro (Solbeso) bei jo personalo, įrodymų".
Tačiau R.Prodi nekreipė dėmesio į šį spaudimą teigdamas, kad ataskaitos leidžia daryti išvadą, jog problemos "Eurostat" atsirado dar prieš tai, kai darbą pradėjo jo vadovaujama Komisija, 1999 pakeitusi dėl korupcijos skandalo pirma laiko atsistatydinusią savo pirmtakę.
Praėjusį penktadienį EK, bloko vykdomoji institucija, nusiuntė Europos Parlamentuigalutinę ataskaitą.
"Jos turinys ir išvados patvirtina tai, kas buvo rašoma pirminėje ataskaitoje, - sakė vyriausiasis EK atstovas spaudai Reijo Kemppinenas (Rejas Kempinenas). - Politinės išvados taip pat tokios pačios".
Laikinai nuo pareigų nušalinti trys "Eurostat" vadovai, tarp jų generalinis direktorius prancūzas Yves'as Franchet (Ivas Franšė), kaltinami atidarę slaptas bankines sąskaitas, kuriose laikė lėšas, gautas per įtartinus su pašaliniais rangovais pasirašytus sandorius.
Pareigūnai tvirtina, jog šias lėšas naudojo ne sau pasipelnyti. Pasak jų, lėšos buvo naudojamos siekiant išvengti "chroniškos išteklių stokos" ir paspartinti sudėtingų biudžetinių procedūrų vykdymą, o tai visiškai atitiko "Eurostat" interesus.
Kitoje ataskaitoje, kurią praėjusį mėnesį parengė Europos kovos su finansiniais nusikaltimais ir sukčiavimu tarnyba OLAF, buvo rašoma, kad per sandorį su vienu iš "Eurostat" rangovų iš ES dingo mažiausiai 3 mln. eurų, dar 2 mln. eurų dingo per kelis kitus sandorius, o galimybės atgauti didžiąją dalį lėšų yra itin menkos.
AFP-BNS