• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

FTB mini savo šimtmetį

Vieta, kur ką tik įvykdytas nusikaltimas. Už vietą juosiančios juostos stumdosi vis didėjantis žiūrovų būrys - dalis jų pagarbiai tyli, kiti bando nusifotografuoti neįprasto reiškinio fone. Visi stiebiasi ir tempia kaklus, kad pamatytų kažkur už automobilių su žiburėliais gulintį lavoną. Kas atsitiko? Niekas nežino - netgi po nusikaltimo vietą šmirinėjantys uniformuoti policininkai, besikasantys pakaušius ir beviltiškai renkantys žioplių minios naikinamus įkalčius.

REKLAMA
REKLAMA

Staiga privažiuoja juodas automobilis užtamsintais langais. Iš jo išlipa vyras juodu kostiumu ir pro juodus akinius žvilgsniu permeta vietovę. Minios šurmulys nutyla, policininkai nustoja šmirinėję ir įbeda akis į vyrą juodais drabužiais, kuris tvirtu žingsniu eina lavono link, nė nepažvelgdamas į žado netekusį vyriausiąjį policijos pareigūną, tik atgalia ranka priešais jo nosį mostelėdamas baltą pažymėjimą su net iš tolo puikiai matomomis trimis raidėmis - FBI (FTB).

REKLAMA

Su panašiais vaizdais amerikiečių sąmonėje asocijuojasi Federalinis tyrimų biuras (FTB) - bene garsiausia ir daugiausia mitų apgaubta JAV teisėsaugos organizacija. Nepaisant palyginti dažnų skandalų ir po 2001-ųjų rugsėjo 11-osios užgriuvusios kritikos lavinos, biuro įvaizdis įsitvirtinęs amerikiečių ir viso pasaulio sąmonėje, jis kelia baugią per šimtmetį užsitarnautą pagarbą.

REKLAMA
REKLAMA

Liepos 26-ąją FTB šventė šimto darbo metų jubiliejų.

FTB istorijos pradžia - palyginti kukli. XX amžiaus pradžioje JAV prezidentas pastebėjo, kad nėra efektyvių priemonių gaudyti autonomiškų valstijų sienas kertančių nusikaltėlių ir prižiūrėti tarp valstijų vykdomos prekybos. Taigi 1908 Teodoras Ruzveltas įpareigojo tuometį Teisingumo departamento vadovą sukurti nedidelį agentų biurą, kurio įgaliojimai leistų tirti federalinių įstatymų pažeidimus visose JAV valstijose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš pradžių net pavadinimo neturėjusi organizacija (FTB vardas jai prigijo po beveik trijų dešimtmečių) vykdė kuklias funkcijas - viena pirmųjų agentų užduočių buvo aplankyti ir užregistruoti visus JAV viešnamius.

Vėliau veikla plėtėsi. Organizacija atliko svarbų vaidmenį mažinant Kukluksklano įtaką, o trečiajame dešimtmetyje padėjo suimti visą Meksikos neorevoliucionierių armiją, susitelkusią ties Kalifornijos siena.

REKLAMA

Tarpukaris JAV buvo tikras gangsterių aukso amžius - FTB agentams teko užduotis kovoti su organizuotu nusikalstamumu. Biuro "trofėjų" sąraše - ne vienas garsus gangsteris. Kai kurie iš jų į FTB akiratį pateko ne plėšdami bankus ar šaudydami į žmones, o vogtu automobiliu kirtę valstijos sieną.

REKLAMA

Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, FTB gavo naujų užduočių - biuro agentai šifravo koduotus priešiškų valstybių pranešimus ir prisidėjo prie kontražvalgybos. Ši FTB funkcija dar labiau išsiplėtė šaltojo karo metais. Po 2001-ųjų rugsėjo 11-osios (ši data FTB reiškia bene didžiausią viešųjų ryšių katastrofą) daugiausia dėmesio sulaukiančia biuro veiklos sritimi tapo kova su terorizmu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiausią vaidmenį formuojant dabartinę FTB struktūrą ir plečiant jo įtaką suvaidino 48 metus biurui vadovavęs Džonas Edgaras Huveris.

1924 metais JAV teisingumo ministro FTB direktoriumi paskirtas 29 metų Dž. E. Huveris ėmėsi iš pagrindų pertvarkyti korupcijos kamuojamą biurą. Tuo metu agentais tapdavo net jokio išsilavinimo ir patyrimo neturintys, tačiau įtakingų draugų globojami tipai, dažnai už tinkamą atlyginimą mielai toleruodavę gangsterių veiklą.

REKLAMA

Jaunasis direktorius pats asmeniškai peržvelgė visų darbuotojų bylas ir per kelis pirmus savo vadovavimo mėnesius daugiau nei šimtui jų parodė duris.

Nuo tada reikalavimai būsimiesiems agentams gerokai išaugo - jie privalėjo turėti aukštojo mokslo diplomą ir darbo teisėsaugoje patirties. Vėliau Dž. E. Huverio iniciatyva įkurta agentų rengimo akademija.

REKLAMA

Kitas svarbus Dž. E. Huverio palikimas - ieškomiausių nusikaltėlių dešimtukas. 1950 metais FTB išrinko 10 žmonių, kuriuos labiausiai norėjo pagauti, ir jų sąrašą pakabino pašto skyriuose ir kitose viešose vietose. Dešimtukas sudaromas iki dabar, o didžiausia jo pažiba yra, žinoma, Osama bin Ladenas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Dž. E. Huveris per ilgus karjeros metus užsitarnavo prieštaringą reputaciją - jo paranojiška "Amerikos priešų" baimė virto anekdotų tema.

Septintojo dešimtmečio pradžioje teisingumo ministras ir JAV prezidento brolis Robertas F. Kennedis nusprendė atsikratyti įžūliojo FTB direktoriaus. Nė kiek neišsigandęs Dž. E. Huveris užsiminė Kenedžių klanui turįs įrodymų, kad prezidentas rezga romaną su vieno mafijos boso meiluže ir naudojasi prostitutės, įtariamos šnipinėjant Rytų Vokietijai, paslaugomis. To užteko, kad broliai Kenedžiai visiems laikams užkastų karo su Dž. E. Huveriu kirvį.

Šis FTB direktoriaus postą paliko tik miręs, tačiau tuo toli gražu nesibaigė trintis tarp Baltųjų rūmų ir biuro.

Dabar FTB biuro padaliniai įsikūrę 56 JAV miestuose, juose dirba daugiau nei 30 000 darbuotojų, kurie tiria daugiau nei 200 federalinių nusikaltimų rūšių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų