Filipinų kariai maištininkai sutiko pasiduoti, apleisti užimtą pramogų ir prekybos centrą Maniloje ir sugrįžti į kareivines, pranešė derybininkas Roy Cimatu (Rojus Cimatu). Tai įvyko praėjus 3 valandoms po Filipinų prezidentės ultimatumo maištininkams pabaigos.
Šis ultimatumo terminas prezidentės jau buvo kartą pratęstas. Pirmasis baigėsi 17 val. vakaro (12 val. Lietuvos laiku) ir buvo suformuluotas pakankamai griežtai.
"Duodu jums laiko iki 17 val. vakaro (12 val. Lietuvos) laiku pasiduoti, sudėti ginklus ir grįžti į kareivines", - sakė šalies vadovė, kreipdamasi į maištininkus per radiją ir televiziją.
"Elgiatės kaip tikri teroristai, todėl nei mūsų šalies žmonės nei tarptautinė bendruomenė jūsų nepalaikys", - pareiškė per televiziją kalbėjusi G.M.Arroyo.
Priešingu atveju, įspėjo prezidentė, jai ištikimos pajėgos pradės operaciją prieš tuos, kurie užėmė prekybos ir verslo centro, viešbučių ir gyvenamųjų namų kompleksą. Prezidentė paskelbė, kad šis maištas yra bandymas nuversti valdžią.
Anksčiau kariškiai paleido daug užsieniečių, įskaitant Australijos ambasadorę Ruth Pearce (Rut Pirs ). Kartu su jais buvo paleisti ir Filipinų piliečiai, gyvenę komplekso teritorijoje stūksančiame dangoraižyje.
Maištininkai sako, kad šiuos žmones įkaitais iki aušros laikė jų pačių saugumo labui.Sprendžiant iš gaunamų pranešimų, su sukilusiais kariškiais derybas veda armijos atsargos karininkas.
Tuoj po to, kai kompleksas buvo užimtas, po miestą pasklido gandai apie ginkluotą maištą, juolab kad keliomis valandomis anksčiau armijos vadovybės atstovai pranešė išaiškinę grupę sąmokslininkų tarp Filipinų armijos žemesniojo rango karininkų.
Tačiau dalyvavusieji užimant Manilos prekybos centrą sako nenorį valdžios ir tikina, kad tai nėra bandymas įvykdyti perversmą. Tuo pat metu jie kaltina korupcija prezidentės vyriausybę ir reikalauja jos atsistatydinimo.
Kaip pranešė liudininkai, užpuolikai panašūs į kariškius, kuriuos valdžia apkaltino bandžius sukelti maištą prieš G.Arroyo.
Vienas iš karininkų, leitenantas, kurį valdžia norėjo suimti, sakė žurnalistams prie užimto komplekso, kad kariškiai savisaugos tikslais jį užminavo.
"Mes nebandome užgrobti valdžią, mes tik bandome išreikšti savo nepasitenkinimą, - sakė jis. - Šie sprogmenys turi mus apsaugoti. Jei jie bandys griebtis prieš mus jėgos, būsime priversti juos panaudoti (sprogmenis)", - pareiškė karininkas.Pasak jo, vyriausybė nori suimti jį ir jo draugus, kad į viešumą neiškiltų tai, ką jie žino.
Kompleksas buvo užimtas sekmadienį ryte, kai jame tebuvo apsauga ir ne daugiau kaip 10-20 kitų darbuotojų.
Liudininkai pasakoja, kad užpuolikai vilkėjo šalies armijos karine uniforma. Ant visų akcijos dalyvių rankų buvo raudoni raiščiai su tekančios saulės vaizdu.
Keliomis valandomis anksčiau buvo gauta pranešimų, kad Filipinų kariškiai ieško kai kurių karininkų, įtariamų organizavus ginkluotą maištą prieš šalies prezidentę G. Arroyo. Šalies vadovė jau pareiškę įsakiusi suimti apie 60 karininkų, kurie, pasak jos, savavališkai paliko savo postus.
Filipinų armijos štabo vadovybė pareiškė, kad įtariamieji bus apkaltinti ginkluotu maištu ir mėginimu nuversti teisėtą šalies valdžią. Štabas pabrėžė, kad dauguma įtariamųjų iki šiol tebėra laisvi.
Aplink šalies prezidentės rūmus ir Manilos prieigose įrengti kontrolės postai. Pagrindines sostinės aikštes patruliuoja šarvuotosios mašinos su kareiviais.
"Reuters"-BNS