Verslo dienraščio "Financial Times" teigimu, aukščiausi Europos Sąjungos pareigūnai susiginčijo dėl konkurencijos greitojo interneto rinkoje, kurios liberalizavimo tempas kelia vis daugiau susirūpinimo.
"Financial Times" patekusios korespondencijos tarp ES komisaro konkurencijai Marijaus Mončio (Mario Monti) ir jo kolegos telekomunikacijoms Erkio Likaneno (Erkki Liikanen) aršus tonas rodo pareigūnus tuščiai kaltinant vienas kitą dėl greitojo interneto sektoriaus problemų.
Pastarasis konfliktas yra jau kurį laiką besitęsiančių ginčų dalis, nesutariant, kuris komisaras turi prisiimti atsakomybę už telekomunikacijų sektorių. Požiūrių skirtumai dar labiau išryškėjo paskutinėmis savaitėmis bandant susitarti dėl greitojo interneto taisyklių
E. Likanenui siųstame laiške M. Montis teigia, jog, praėjus dvejiems metams po komisaro telekomunikacijoms pradėto liberalizavimo, didžioji interneto rinkos dalis tebėra buvusių monopolinių bendrovių rankose.
Laiške, kurio kopija nusiųsta ir Europos Komisijos prezidentui Romanui Prodžiui (Romano Prodi), teigiama, kad, vystantis dabartiniais tempais, ES prireiks 28 metų pasiekti tokį konkurencijos lygį, kurį JAV sugebėjo užtikrinti per šešerius metus."Jei tęstųsi dabartinė tendencija, vietinės liberalizavimo pastangos pasirodytų besančios bergždžios, nepaisant nemažų žmogiškųjų išteklių", - sakoma M. Mončio laiške.
Komisaro konkurencijai pastabos labai panašios į naujų rinkos dalyvių nuogąstavimus. Pastarieji dažnai skundžiasi negalintys finansiniu ir techniniu požiūriais konkuruoti su tokiomis bendrovėmis, kaip "France Telecom" ar "Deutsche Telekom".
M. Montis ragina E. Likaneną imtis veiksmų, siekiant priversti ryšių operatores sumažinti tinklų įkainius, kuriuos šios taiko savo konkurentėms. Tačiau atsakydamas kolegai E. Likanenas atmeta M. Mončio analizės pagrįstumą ir ragina jį imtis priemonių prieš buvusias monopolininkes, jei šios stabdo konkurenciją.
"Nežvelgiu visiškai pesimistiškai į plėtros potencialą ir konkurencijos vystymąsi, - savo atsakyme aiškina E. Likanenas. - "Jei yra įrodymų dėl grobikiškos kainodaros, raginčiau jus imtis veiksmų, kurie perduotų aiškią žiną ryšių operatorėms ir valstybėms narėms".
Komisaras telekomunikacijoms priduria, jog, remiantis naujausiais duomenimis, nauji dalyviai užima beveik ketvirtadalį greitojo interneto ryšio rinkos, ir "šis rodiklis kyla".E. Likanenas taip pat atmetė savo kolegos siūlymą susitikti ir klausimą aptarti asmeniškai, pasiūlydamas oficialų susitikimą.
Europos Komisija šių nesutarimų nekomentavo, tačiau Briuselio pareigūnai pripažino komisarus tebesiginčijant.
M. Montis pradėjo tyrimą, susijusį su keliomis operatorėmis, įskaitant "France Telecom" valdomą "Wanadoo" ir "Deutsche Telekom". Tačiau nė dėl vieno šių ieškinių ES vykdomoji institucija galutinio sprendimo nepriėmė.
Nepaisydamas M. Mončio patarimų, komisaras telekomunikacijoms neparengė kainodaros taisyklių. E. Likanenas kartu su kolega tepasiūlė "rekomendacijas", numatančias sektoriaus priežiūros vaidmenį nacionalinėms valdžios institucijoms.
Naujausio Europos Komisijos tyrimo duomenimis, vos 4 procentai iš 187 milijonų ES telefono linijų yra plačiajuostės, o daugumą jų kontroliuoja buvusios monopolinės bendrovės. Briuselis pripažino, kad "realiai konkurencinę padėtį didmeninėje rinkoje valdo buvusios monopolinės bendrovės".
ELTA