Galutinius sprendimus dėl Europos Sąjungos (ES) institucinių reformų priimsiančioje tarpvyriausybinėje konferencijoje turi dalyvauti ir būsimosios Sąjungos narės, pareiškė Lietuvos užsienio reikalų ministras Antanas Valionis.
Anot ministro, kalbėjusio pirmadienį (06.16) ES bendrųjų reikalų ir išorinių santykių tarybos susitikime Liuksemburge, konferencija turi būti užbaigta iki 2004 metais numatytų Europos Parlamento rinkimų, tačiau jos susitarimų tvirtinime ir pasirašyme privalo lygiomis teisėmis dalyvauti ir kitų metų gegužę visavertėmis narėmis tapsiančios 10 Vidurio ir Pietryčių Europos valstybių.
A. Valionio nuomone, pradinis atskaitos taškas tarpvyriausybinei konferencijai turi būti Konvente dėl ES ateities pasiektas kompromisas dėl Sąjungos struktūros ir galių paskirstymo tarp jos institucijų, tačiau konferencija turėtų priimti nepriklausomus sprendimus.
Manoma, kad konferencijoje dabartinėms ir būsimoms ES šalims narėms galės atstovauti užsienio reikalų ministrai.
Ministras taip pat atkreipė dėmesį į atsakomybę už būsimos bendros išorinės ES sienos kontrolę. Anot A. Valionio, Europos viršūnių tarybos susitikime Salonikuose turi būti įtvirtintas ilgosios perspektyvos finansinės naštos pasidalijimo mechanizmas.
"Mes būsime atsakingi už penktadalį ES rytinės sienos, mūsų pasieniečiai ją saugos visos ES vardan, todėl ir finansinė našta privalome dalytis visi kartu tiek šios, tiek būsimos ES finansinės perspektyvos rėmuose", - Lietuvos URM pranešime spaudai cituojamas A. Valionis.
Bendrą sieną su Baltarusija ir Rusijos Kaliningrado sritimi turinti Lietuva stojimo derybose su ES išsiderėjo 135 mln. eurų paramą iki 2006 metų sienos apsaugai ir kitiems Šengeno sutarties reikalavimams įgyvendinti.
Bendrųjų reikalų ir išorinių santykių taryba tradiciškai laikoma viena iš svarbiausių ES institucijų. Ji koordinuoja visų kitų ES tarybų, kuriose posėdžiauja valstybių narių šakinių ministerijų vadovai, veiklą bei rengia Europos viršūnių tarybos, kuriose renkasi valstybių narių bei jų vyriausybių vadovai, darbotvarkes, svarsto išorinių santykių bei plėtros klausimus.
BNS