Neseniai Vilniuje, viename Subačiaus gatvės bute, elektros srovė nutrenkė dvejų metukų berniuką. Vaiką prižiūrėjo senelė, nes jo tėvai buvo išėję pas draugus. Kambaryje, trumpam paliktas vienas mažylis paėmė metalinį virbalą ir įkišo jį į elektros lizdą. Trenkė srovė, vaikas prarado sąmonę. Nors močiutė iškart iškvietė greitąją pagalbą, o laukdama atvykstančių medikų vaiką bandė gaivinti, jo gyvybės išgelbėti nepavyko.
Tokio amžiaus vaikas, jei jo niekada apie tai nebuvo įspėję tėvai, negalėjo žinoti, jog lįsti prie elektros lizdų ir bet kurių kitų veikiančių elektros prietaisų yra mirtinai pavojinga. Tėvai vaikams nuo mažens turi aiškinti apie tykančius pavojus, įkalti į galvą, ko mažylis turėtų vengti ir saugotis. Žinoma, visų pirma vaikus turi saugoti patys tėvai.
Pastaruoju metu naujuose butuose elektros lizdai įrengiami gana žemai, o tai kelia didelį pavojų šeimoms, kuriose auga mažamečių vaikų. Kol šie neįsisąmonino, kad elektros lizdai yra labai pavojingi, juos reikėtų uždengti specialiais plastmasiniais kištukais, kurių galima nusipirkti ūkinių prekių parduotuvėse.
Nors ir naudojamasi apsaugos priemonėmis, mažų vaikų negalima išleisti iš akių nė kelioms sekundėms - reikia stebėti kiekvieną jų žingsnį ir judesį, mat mažieji gudragalviai sugalvoja visokių būdų, kaip uždengtą lizdą iškrapštyti.
Na, o jei jau nutiko didelė nelaimė, nukentėjėliui reikia skubiai suteikti pirmąją pagalbą ir nedelsiant kviesti medikus. Kokia ta pirmoji pagalba?
Jei mažylis ploną metalinį daikčiuką (virbalą, žaislo dalį ar pan.) įkišo į elektros lizdą vaiką būtina tuoj pat nuo jo patraukti (arba sustabdyti į butą patenkančios elektros srovės tiekimą). Tada patikrinti, ar vaikas kvėpuoja, ar yra jo pulsas. Net jei vaiko gyvybės požymių nėra, jį būtina pradėti gaivinti.
Dėl elektros srovės poveikio gali sustoti širdis, vaikas gali būti nublokštas į šalį. Tokiu atveju jo geriau nejudinti (laukti greitosios pagalbos medikų), nes nukentėjėliui gali būti sunkiai sužalota galvytė, pažeistas kaklas.
Nudegus rankytei skausmą malšinti sužalotą vietą pakišus po šalto vandens srove. Jei nudegė burna, lūpos ar kitos veido vietos, šaltu vandeniu sudrėkinti marlės tamponą ir pridėti prie nudegusios vietos.
Jei vaikas po patirtos elektros traumos jaučiasi neblogai, jį vis tiek reikia parodyti gydytojams - kad įvertintų nukentėjėlio būklę ir, jei reikės, skirtų gydymą.
Kaip nukentėjėlį gaivinti? Visų pirma reikia patikrinti, ar yra pulsas. Jei pulsas jaučiamas, tačiau vaikas nekvėpuoja, būtina nedelsiant pradėti dirbtinį kvėpavimą. Jei vaikas nekvėpuoja ir jo pulsas nejaučiamas, būtina pradėti jį gaivinti, kol atvyks greitoji pagalba.
Kūdikis (iki vienerių metų amžiaus) paguldomas ant nugaros, atlošiama jo galvytė ir pakeliamas smakras (kad atsilaisvintų kvėpavimo takai). Apžiojus mažylio burnytę ir nosytę, reikia du kartus įpūsti šiek tiek oro, kad krūtinė pakiltų ir nusileistų. Tarp šių įpūtimų reikia padaryti maždaug pusantros sekundės trukmės pauzę. Toliau reikia pūsti kas trys sekundės. Dirbtinis kvėpavimas atliekamas tol, kol vaikas pradeda kvėpuoti arba kol atvyks profesionali medikų komanda.
Du kartus įpūtus reikia patikrinti pulsą. Jei jo vis dar nėra, reikia uždėti vaikui ant krūtinkaulio dviejų pirštų galus maždaug 1 cm atstumu žemiau spenelių ir 100 kartų per minutę dažniu atlikti krūtinės spustelėjimus, kad ji įlinktų apie du centimetrus. Kas penktą spustelėjimą reikia atlikti vieną įpūtimą.
Vyresni vaikai (1-8 metukų amžiaus) gaivinami taip: atlošiama galvytė, pakeliamas smakras, pirštais užspaudžiama vaiko nosis. Prispaudus burną prie vaiko burnytės du kartus greitai įpučiama, o vėliau pučiama kas trys sekundės.
Atlikus du dirbtinio kvėpavimo įpūtimus patikrinamas pulsas. Jei jo nėra, krūtinkaulis delnu spustelimas taip, kad krūtinė įlinktų apie du centimetrus. Po penkių spustelėjimų vieną kartą įpučiama.
Tėvai turi pasirūpinti, kad elektros prietaisai ir kiti pavojingi daiktai būtų laikomi mažiesiems neprieinamoje vietoje. Visi elektros prietaisai (šildytuvai, elektriniai virduliai, plaukų džiovintuvai, laidynės ir t. t.), kai nenaudojami, turi būti išjungti. Draudžiama naudotis elektros prietaisais, jei pažeistas maitinimo laidas. Negalima elektros laidų dėti ant baldų, kišti po kilimais. Jei elektros lizdas kaista, šį pažeidimą būtina nedelsiant pašalinti.
Paruošė Virginija