Didžiausio šalies komercinio Vilniaus banko ekspertai teigia, kad perkamoji gyventojų galia Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare didės, nes darbo užmokestis augs greičiau nei kainų lygis. Likus vos mėnesiui iki šalies įstojimo į ES, optimistiškas prognozes patvirtina nauji makroekonomikos rodikliai.
Banko ekonomikos apžvalgininkai teigia, kad šiais metais vidutinis darbo užmokestis (neatskaičiavus mokesčių) padidės 9 procentais. Tuo tarpu metinė infliacija tesieks 1,5 procento.
"Lietuva toliau sparčiai plėtoja savo ekonomiką, todėl jos narystė bendrijoje gyventojų piniginių nepaplonins. Atlyginimų augimas šiais metais bus sparčiausias per pastaruosius šešerius metus, taigi, nepaisant prognozuojamo kainų lygio kilimo, žmonių perkamoji galia šalyje didės", - prognozuoja Vilniaus banko vyriausioji analitikė Algė Budrytė.
Anksčiau skelbtos Finansų ministerijos prognozės, kad per šiuos metus darbo užmokestis pakils vidutiniškai 64 litais iki 1 120 litų. Per 2005 metus darbo užmokestis turėtų augti 80 litų iki 1 200 litų. 2006 ir 2007 metais atitinkamai atlyginimai turėtų didėti 91 ir 103 litais ir 2007 metais siekti 1 394 litus.
Taip prognozuoja bankų ekspertai ir valdininkai, kurie gauna didžiausias algas. "Akistatos" ekspertų nuomone, kaip tik jų algos ir sudaro tą didėjimo procentą. Šiuo metu centrinės valdžios institucijos darbuotojų atlyginimai yra dešimtadaliu didesni už bankininkų ir siekia 3 060 litų. O juk yra valdininkų ir visokių įmonių direktorių, kurie uždirba net po 30 000-40 000 litų. Statistiškai tai atrodo labai gražiai - vidurkis auga, bet tam, kuris turi pragyventi iš 500 litų atlyginimo, nuo to nė kiek ne geriau. Tai, kad beveik pusę savo pajamų šalies gyventojai skiria maistui, o 25 procentus - būstui išlaikyti, reiškia, kad gyvename atsilikusioje valstybėje.