Europos Komisija skelbia, kad nauja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) atskaita parodė, kad išsivysčiusios valstybės daugiau investuoja į tyrimus ir taikomąją veiklą, tačiau Europos Sąjunga (ES) vis dar gerokai atsilieka nuo išsikelto tikslo - investicijoms į žinių ekonomiką skirti 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
EBPO mokslo, technologijų ir pramonės ataskaita pateikia tarptautinius palyginamuosius duomenis apie žinių ekonomikos tendencijas. Dokumentas parodė, kad 2001 ir 2002 metais EBPO valstybės padidino investicijas ir į tyrimus bei taikomąją veiklą ir į naująsias technologijas.
Daugiausiai investicijų žinių ekonomikai - 7 proc. BVP - skiria Jungtinės Valstijos, po jų eina Švedija ir Suomija. EBPO valstybės šioms investicijoms vidutiniškai skiria 4,8 proc. BVP, iš kurių maždaug pusė lėšų tenka tyrimams ir taikomajai veiklai, o likusi dalis - aukštajam mokslui ir informacinėms technologijoms.
Išlaidos tyrimams ir taikomajai veiklai Jungtinėse Valstijose didėjo sparčiau nei ES ar Japonijoje. 2001 metais ES šiam tikslui skyrė 1,9 proc. BVP - daugiausiai lėšų nuo 1991-ųjų, tačiau gerokai mažiau už Lisabonos viršūnių susitikime iškeltą tikslą iki 2010 metų šią dalį padidinti iki 3 proc. BVP. Švedija, Suomija, Japonija ir Islandija buvo vienintelės valstybės, kuriose investicijos į tyrimus ir taikomąją veiklą viršijo 3 proc. BVP, o JAV lygis nepakito ir sudarė 2,8 proc. BVP.
Išlaidas tyrimams ir taikomajai veiklai labiausiai padidino įmonių investicijos, iš kurių maždaug 23 proc. užtikrino paslaugų sektorius.
Nors tarp investicijų į naująsias technologijas sparčiai auga nanotechnologijos dalis, ji tebėra gana nedidelė bendroje tyrimams skiriamų lėšų struktūroje. 1997-2000 metų laikotarpiu investicijos į nanotechnologiją Jungtinėse Valstijose pasistiebė iki 293 mln. JAV dolerių, o ES ir Japonijoje atitinkamai padvigubėjo iki 210 mln. ir 190 mln. JAV dolerių.
ELTA