JAV prezidentas Džordžas V. Bušas (George W. Bush), antradienį trumpai apsilankęs prie Senegalo krantų esančioje Gorio saloje, išrėžė emocingą kalbą, tačiau nelaimėjo vietos gyventojų simpatijų.
"Esame labai pasipiktinę. Mes jo net nematėme", - atspindėdama vietinių gyventojų nuotaikas sakė karolių pardavėja Fatu N'Diajė (Fatou N'diaye), stebėdama, kaip po Dž. V. Bušo (George W. Bush) viešnagės aukšto rango Senegalo vadovai grįžta į žemyninę šalies dalį.
F. N'Diajė (Fatou N'diaye) ir kiti Gorio salos, anksčiau garsėjusios kaip viena didžiausių prekybos vergais vietų, gyventojai papasakojo, kad jie ankstų antradienio rytą buvo nuvesti į kitame salos gale esantį futbolo stadioną ir jiems buvo liepta būti čia, kol JAV lyderis apie vidurdienį išvyks iš salos.
Dž. V. Bušas (George W. Bush) Gorio saloje apžiūrėjo raudonų plytų Vergų namus, kuriuose XVI-XVIII amžiais būdavo laikomi afrikiečiai, prieš juos visam laikui išgabenant į vergovę užsienyje. Po to jis, stovėdamas ant pakylos prie muziejaus pastato, ant kurio stogo stovi į jūrą nukreipta patranka, ir nepaisydamas kepinančios saulės, pasakė išraiškingą kalbą apie vergystės siaubus.
Tačiau tai futbolo stadione "įkalintiems" gyventojams nepadarė įspūdžio.
"Tai - irgi vergovė, - sakė keturių vaikų tėvas, nenorėjęs atskleisti savo pavardės. - Tai - pažeminimas. Sala buvo kaip išmirusi".
Pasak Baltųjų rūmų, sprendimą dėl vietos gyventojų suvarymo į stadioną priėmė Senegalo valdžios atstovai. Bet tai neįtikino vietos gyventojų.
"Mes nenorime daugiau jo niekada matyti", - sakė F. N'Diajė (Fatou N'diaye), stipriau apsisiausdama chalatu.
Vieninteliai žmonės, kuriuos pagrindiniame Gorio salos paplūdimyje buvo galima išvysti ankstų rytą prieš pat Dž. V. Bušo (George W. Bush) atvykimą, buvo JAV pareigūnai ir slaptosios tarnybos agentai. Po seklią jūrą plaukiojo narai, kurie persisvėrę per kraštus kruopščiai apžiūrinėjo netoli kranto stovinčias spalvingas pirogas.
Paprastai saloje knibždėte knibžda turistų, Senegalo liaudies meno prekeivių, fotografų, siūlančių nusifotografuoti, ir visų kitų prekeivių, be kurių sunkiai įsivaizduojama kiekviena turistų pamėgta vieta. Antradienį sala atrodė kaip išmirusi: kolonijinio stiliaus geltonos ir raudonos spalvos namų langinės buvo uždarytos, nedirbo kavinukės, o ant siauro molo vaikščiojo tik saugumo agentai, iš kurių dalis prie pagrindinio pliažo buvo pastatę metalo detektorių. Jūroje netoli salos dreifavo karinis laivas.
"Mes suprantame, kad po rugsėjo 11-osios saugumo priemonės yra reikalingos, tačiau ar reikėjo mus suvaryti į vieną vietą? Turėjome išvykti į stadioną 6 valandą ryto. Aš neturėjau laiko nusiprausti ir nesulaukiau duonos", - sakė keturių vaikų tėvas. "Buvome uždaryti kaip avys", - pastebėjo 15 metų Mamadu (Mamadou).
Daugelis salos gyventojų lygino vos valandą trukusį Dž. V. Bušo (George W. Bush) vizitą su buvusio JAV prezidento Bilo Klintono (Bill Clinton) apsilankymu saloje 1998 metais ir darė dabartiniam JAV lyderiui nepalankias išvadas.
"Kai atvažiavo B. Klintonas (Bill Clinton), jis spaudė visiems rankas ir žmonės šoko iš džiaugsmo", - papasakojo buvęs meras Urbenas Aleksandras Dianas (Urbain Alexandre Diagne).
Dž. V. Bušui (George W. Bush) ir jo palydai išvykus iš salos, gyvenimas čia vėl pamažu grįžo į normalias vėžes: vaikai vėl turškėsi jūroje ir ropštinėjosi po dabar jau niekam nepavojingas pirogas.
Reuters-ELTA