Irena ZUBRICKIENĖ
Kauno apygardos teisme nuosprendį pagaliau išgirdo ypatingu žiaurumu Vilkaviškyje išgarsėjusi žudikų ir plėšikų gauja, kuri 2002-ųjų vasarą nukankino Dumčių kaime gyvenusį Praną Danilevičių (75 m.), o netolimo Rūdos kaimo pensininkę Petronėlę Narijauskaitę (75 m.) nuskriaudė taip, kad pagydyta senutė, baimindamasi sugrįžti į namus, su panašaus amžiaus vienišium broliu buvo priversti apsigyventi senelių namuose. Kadangi kaltę pripažino tik vienas iš kaltinamųjų, neabejojama, kad kiti nuteistieji nuosprendį apskųs.
Stebino žiaurus elgesys
Turtingame ir tvarkingame vienkiemyje gyvenusio P. Danilevičiaus pasigedo kaimynai, kai sveikas ir energingas pensininkas dieną nepasirodė nei kieme, nei laukuose. Atėję žmonės nustėro: vieno gyvenusio vyriškio namas pasitiko išdaužytais langais ir sulaužytomis durimis. Kambariuose buvo siaubinga netvarka, išmėtyti daiktai, o kruvinas šeimininkas gulėjo nebegyvas. Atvykę policininkai stebėjosi aptiktu vaizdu - esą arba girtų, arba išprotėjusių dvikojų žvėrių darbas! P. Danilevičius buvo muštas, spardytas, daužytas lazdomis ir grėbliu, subadytas peiliu. Vėliau nustatyta, kad nelaimėliui suduota apie 40 smūgių - sulaužyti šonkauliai, sumušta galva, sužaloti vidaus organai, plyšusi širdis. Pranas mirė patyręs didžiules kančias. Taip pat buvo galima suprasti, kad užpultasis dar bandė gintis nuo žudikų.
Tirdami žiauraus nusikaltimo pėdsakus, pareigūnai tą pačią dieną sužinojo, kad už septynių kilometrų esančiame Rūdos kaime rytą apiplėšta ir žiauriai kankinta pensininkė P. Narijauskaitė. Sužalota moteris tuokart buvo menka pagalbininkė aiškinantis nusikaltimą, tačiau sugebėjo pasakyti, kad ją, reikalaudami pinigų, spardė ir daužė trys nepažįstami kaukėti jaunuoliai. Senutė prisipažino, kad nebegalėdama pakęsti kančios, kai vienas plėšikas peiliu pjovė jai nykštį ir įpjovė iki kaulo, ji išdavė, kad santaupos laikomos pašiūrėje. Tai buvo jos brolio Juozo pinigai - per 600 JAV dolerių. (Senukas pinigus buvo paslėpęs, nes prieš pusmetį jau buvo nuskriaustas plėšikų.) Laimei, sužalota moteriškė nenumirė - ją, ištemptą į lauką ir pasodintą po kriauše, leisgyvę aptiko vidurdienį į sodybą parvykęs brolis.
Jauniausias - žiauriausias
Vilkaviškio pareigūnai abu įvykius iškart susiejo. Jiems prireikė dešimties dienų ir nusikaltėliai buvo suimti.
Tuokart vilkaviškiečiai šiurpo: buvo skelbiama, kad abu žiaurius nusikaltimus padarė trys nepilnamečiai, suorganizuoti ir vadovauti anksčiau neteistos jaunos moters, auginančios mažylį. Šioji, Inga Meištienė (dabar 26 m.), vengdama teisėsaugininkų dėmesio, po įvykių išskubėjo pailsėti į Palangą. Netrukus ji buvo surakinta antrankiais. Suimti buvo ir krauju susitepę vilkaviškiečiai Andrius Pempė (dabar 19 m.), Andrius Juselis (19 m.) ir jo brolis Giedrius Juselis (18 m.). Tuomet jie buvo vos 15 ir 16 metų. Jauniausiasis - Giedrius - buvo pripažintas pačiu žiauriausiu kankintoju: jis pjovė užpultai P. Narijauskaitei pirštą, jis badė peiliu P. Danilevičių. Pareigūnų dėmesio sulaukė ir Ingos kaimynas Donatas Klimavičius (49 m.), kuris žinojo, kad kartu veikiantys vaikinai yra nepilnamečiai, bet įtraukė juos į nusikaltimą. Be to, Donatas abu kartus "komandą" vežė plėšti tai žinodamas. Nemalonumų neišvengė ir jaunųjų žudikų pažįstamas Dainius Kaškauskas (20 m.), gyvenantis Stirnėnų kaime. Jis žinojo apie gaujos įvykdytus nusikaltimus, bet policijai nepranešė. Šis vaikinas naktį priėmė tris žudikais tapusius jaunuolius, kad jie nusipraustų ir nusivalytų kraują, o iš A. Pempės išgirdo ir apie nusikaltimo detales.
Iki teismo - gaujos vadeiva
Abu įvykius tyrę Vilkaviškio policininkai tikino, kad vyrišką gaują suorganizavo vienintelė šios grupės moteris Inga. Išsituokusioji pastaruoju metu gyveno su Vilkaviškio nusikalstamo pasaulio autoritetu tituluojamu Vidu Jašinsku. Kelis kartus teistas vyras savo darbelių nemetė ir grįžęs iš įkalinimo vietos. Pareigūnai įtarė, kad Vidas sukasi narkotinių medžiagų "versle" ir ieško užsieniui būsimų prostitučių. Vido draugijoje dažnai buvo pastebimi jauni vaikinai, kuriuos "autoritetas" gundė savo pavyzdžiu - gyventi be nepriteklių, nepaisyti kitų, visur laimėti. "Boso" pagalbininkai buvo viliojami užmokesčiu už padarytus darbelius.
Pareigūnai neabejojo, kad apie sugyventinio veiklą puikiai žinojo ir Inga. Esą ji irgi kartu važinėdavo po kaimus - ieškodavo žmonių, turinčių aguonų. Šiose kelionėse moteris sužinodavo, kur, kaip ir su kuo gyvena pasiturintys kaimiečiai.
Manoma, kad šitaip nusikaltėlių akiratyje atsidūrė ir P. Danilevičius, buvęs kolūkio pirmininkas. Šeimos neturėjęs vienišius gyveno atokesnėje nuo kelio, krūmuose ir medžiuose skendinčioje sodyboje. Visą gyvenimą vadovaujantį darbą dirbęs doras, tvarkingas žmogus buvo turtingas, domėjosi vertingais senoviniais daiktais. Artimiausi jo kaimynai - už kelių šimtų metrų.
P. Danilevičiaus turtai I. Meištienę galėjo patraukti, kai 2002-ųjų rugpjūčio pradžioje ji liko be pragyvenimo šaltinio, nes jos sugyventinis Vidas buvo suimtas dėl chuliganizmo. Bent taip įsitikinę Vilkaviškio teisėsaugininkai, vėliau nustatę, kad Inga surado "veiklai" tris minėtus nepilnamečius. Ji nupirko kojinių (kaukėms) ir medicininių pirštinių abiejų nusikaltimų vykdytojams, ji pati abu kartus važiavo su vyrukais nusikalsti, nors į pačias sodybas nėjo ir rankų krauju nesitepė, ji detaliai patarinėjo, kur ir ką daryti, ji priglaudė pagrindinį plėšikų grobį, naudojosi nužudytojo telefonu. Bylą atidavus teismui, I. Meištienė buvo įvardinta kaip žiaurios gaujos organizatorė. Tokią išvadą leido daryti kitų kaltinamųjų duoti parodymai.
Nepilnamečiai parodymus pakeitė
Visi trys nepilnamečiai žudikai, I. Meištienė ir gaują vežiojęs D. Klimavičius į teismą buvo atvesdinti, nes po įvykių visą laiką buvo suimti. Visi, išskyrus Giedrių Juselį, teisme savo kaltę kategoriškai neigė. Vieni tikino, kad prisipažinti privertė Vilkaviškio kriminalistai, kiti nuo teismo proceso dalyvių atsitvėrė tylos siena. Giedrius, gaujos jaunėlis, juokingai bandė visą kaltę prisiimti vienas. Mat nusikalto būdamas nepilnametis - Temidė jo pagailėsianti.
Kai kurie buvę kaltinimai teisme iš tiesų apvirto aukštyn kojomis. Visiems trims žudikams pradėjus neigti, kad juos subūrusi Inga (ji pati tikino net nedalyvavusi plėšikų kelionėse), teismui nepavyko įrodyti šios moters įtarto gaujos vadeivos vaidmens. Abiejų nusikaltimų organizatoriumi buvo paskelbtas lengvuoju automobiliu "Opel Vectra" į abi vietas nusikaltėlius vežęs D. Klimavičius, nors iki teismo tokio įtarimo pareigūnai neįžvelgė. Nustatyta, kad būtent Donatas parinko buvusio kolūkio pirmininko sodybą, nes žinojo joje esant vertingų senovinių daiktų. Pats Donatas į sodybas nėjo - laukdavo mašinoje su Inga. Abu jie nebuvo labai patenkinti, kai pirmą kartą nepilnamečiai grįžo su pavogtais daiktais (televizorium, telefonu, sidabriniu laikrodžiu, itin vertinga žibaline lempa), kurie "šildytų" tik juos pardavus. Organizatoriams reikėjo pinigų! Štai kodėl tą pačią naktį, kai buvo nužudytas P. Danilevičius, iškart buvo suplanuotas naujas rytinis žygis į Narijauskų sodybą. Iki teismo jaunuoliai liudijo, kad tuokart Inga visiems įsakmiai priminusi, jog reikia tik pinigų - mušti tol, kol "senė pasakys, kur doleriai"...
Greit bus laisvėje
Teisme paskelbus nuosprendį, laimingi salę paliko nusikaltimų organizatoriumi pripažintas Donatas Klimavičius ir laisvėje nuosprendžio laukęs Dainius Kaškauskas, nepranešęs apie draugų nusikaltimą. Pastarąjį vaikiną teismas visiškai išteisino. "Vairuotojui" ir organizatoriui Donatui paskirta ketverių metų laisvės atėmimo bausmė (jis už grotų jau praleidęs dvejus metus ir dešimt mėnesių - šis laikas įskaičiuojamas į bausmės laiką). Vyras turėtų būti vėl suimtas (dėl likusios bausmės dalies), kai nuosprendis įsiteisės.
Ingai Meištienei, kuri nuteista tik kaip plėšikų pagalbininkė, paskirta trejų metų laisvės atėmimo bausmė. Ją moteris netrukus bus atlikusi. Kaltinimo, kad Inga įtraukė į nusikaltimą tris vaikus, teismas neįrodė, nes gudri moteris įtaigiai tvirtino nežinojusi, su kokio amžiaus jaunuoliais bendrauja (nors buvo pažįstama apie metus). Neįrodytas ir kaltinimas dėl narkotinių bei psichotropinių medžiagų laikymo (Inga aiškino, kad šiuos "smagumus" jai į rankinę buvo įkišę pareigūnai, norėję kuo greičiau ir sunkiau apkaltinti neparankaus asmens artimą draugę).
Anksčiau neteistas Andrius Pempė dėl vienišiaus itin žiauraus nužudymo ir sunkiai sužalotos senutės kalės aštuonerius metus. Dėl tų pačių nusikaltimų gyvenimas už grotų tęsis ir broliams Juseliams: Andriui paskirta aštuonerių metų ir šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmė, o jaunėlis Giedrius kalės devynerius metus. Visus tris žudikus nuo dar griežtesnės bausmės apsaugojo jų amžius. Šie nuteistieji netrukus bus atlikę apie pusę paskirtosios bausmės. Žinoma daugybė atvejų, kai už nužudymą nuteisti asmenys po tokio laikotarpio išleidžiami į laisvę su netrumpa likusios neatliktos bausmės "uodega".
Buvo žiaurūs, godūs ir... kvaili
Vilkaviškio policijos pareigūnai sakė net nenustebę, kai išsiaiškino, kad abiejuose žiauriuose nusikaltimuose dalyvavo broliai Juseliai ir A. Pempė. Nors pastarasis dar nebuvo ragavęs teismo bausmės, tačiau policijoje pažįstamas jau ne pirmus metus. Trijulė apvogdavo ir apiplėšdavo vėlyvus praeivius, turgaus prekeivius, nusižiūrėję ir pasekę užpuldavo įkaušusius asmenis. Brolių Juselių kaimynų teigimu, šiedu ir namuose būdavo agresyvūs ir žiaurūs. Ne vienas mena, kaip jie pakorė šunį. Žmonės stebėjosi, kodėl jaunuolių motina juos dangstė - visada užstodavo, jeigu kas nors bandydavo paauklėti, pabarti. Motina nepajėgė priversti sūnų net mokytis - Giedrius baigė tik aštuonias klases, o Andrius - vos penkias. Berniukus mokiusių pedagogų teigimu, žiaurumo ir nepaklusnumo, ankstyvo noro būti gatvės vaiku priežasčių reikėtų ieškoti brolių šeimoje. Esą juk ne kiekvienuos namuos 15-mečiai jau tampomi teismuose. O kaip kalbėjo šmaikštumo nestokojantys patyrę Vilkaviškio kriminalistai, "broliukai jau gimė apsivogę" (esą nusikalsti linkę nuo mažumės).
Jaunų žudikų žiaurumą galėjo pabudinti ir buvusio kolūkio pirmininko P. Danilevičiaus ryžtas gintis. Užpultas vyras (trys nusikaltėliai tuo pačiu metu ėjo ir pro dūžtančius langus, ir pro duris) griebė kirvį ir pradėjo juo mosuoti, kad įsilaužėliai neprieitų, taip pat tikino šausiąs. Tada Giedrius metė į pensininką turėtą peilį, kuris taikliai įsmigo nelaimėliui į sėdmenis ir susilpnino jo jėgas bei budrumą. Palaužtą auką trijulė daužė be gailesčio, nes jiems buvo prisakyta išvilioti pinigus. Kadangi auka kantriai tylėjo apie savo santaupų slėptuvę, jaunuoliai pyko ir įsismarkavo. Žiaurumu jie palaužė ir P. Narijauskaitę, nes žinojo priesaką - gaut pinigų!
D. Klimavičius nusikaltėliu tapo dėl pinigų godumo. Šeimos galva susigundė pralobti, tačiau buvo gudrus - tik ne savomis rankomis. Tokių minčių buvo užvaldyta ir Inga Meištienė. Pareigūnų nuomone, nusikaltėle ji tapo suartėjusi su Vidu Jašinsku (šis, beje, ir dabar už grotų).
Pareigūnus stebino ir nusikaltėlių abejingumas, šaltumas. Įvykdę du žiaurius nusikaltimus, visi jie kitą dieną jau ieškojo linksmos vietos pramogai - knietėjo aplaistyti sėkmę, maudytis kruvinais tapusių pinigų teikiamuose malonumuose. Prisipirkusi alkoholio ir šašlykų visa gauja patraukė į Vištyčio kempingą. Poilsiavietės savininkas nepriėmė įtartinai atrodžiusios kompanijos. Tuomet gauja vietelę linksmybėms išsirinko prie Šešupės. Į Vilkaviškį įkaušę nusikaltėliai sugrįžo naktį. Čia jie ir pridarė lemtingų klaidų, padėjusių pareigūnams išnarplioti skandalingus nusikaltimus bei surasti pagrobtus daiktus.
Redakcijos archyvo nuotraukos:
- Inga Meištienė buvo laikoma gaujos vadeiva, tačiau teismas to neįrodė
- Andrius Pempė ir pats pakraupo nuo žiaurių bendrininkų
- Andrius Juselis manė, kad kelionė baigsis tik apiplėšimu
- Giedrius Juselis - pats jauniausias, bet pats žiauriausias užpuolikas