(BNS). Vilniaus apygardos teismas antradienį panaikino išteisinamąjį nuosprendį rašytojui Vytautui Petkevičiui byloje dėl tarpukario Lietuvos veikėjo Vytauto Landsbergio-Žemkalnio apšmeižimo. Teismas bylą perdavė generaliniam prokurorui, konstatuodamas, kad kaltinamasis aktas byloje buvo surašytas netinkamai, nesilaikant Baudžiamojo proceso kodekso reikalavimų, viena kaltinamojo akto dalis prieštarauja kitai. Šis pažeidimas trukdo nagrinėti bylą, o jo patys teisėjai ištaisyti negali.
Teisėjų kolegija paskelbė, kad visiškai patenkina nukentėjusiojo, V.Landsbergio-Žemkalnio sūnaus, europarlamentaro Vytauto Landsbergio apeliacinį skundą dėl V.Petkevičiaus išteisinimo. "Kaip gali vertinti? Teismo sprendimas yra teismo sprendimas. Su juo galima sutikti, galima nesutikti, galima apskųsti. Tai teismo nuomonė ir ją reikia gerbti. O ką gi aš daugiau galiu pasakyti. Bet juokingiausia yra tai, kad dvejus metus ir teismas, ir prokuratūra mane teisė pagal vieną straipsnį, o paskui po dvejų metų suprato, kad straipsnis netinka, reikia iš naujo. Ką aš galiu padaryti? Aš nesu didelis teisės žinovas, bet tai rodo, kad čia panašu ne tiek į teismą, kiek į inkviziciją", - žurnalistams sakė rašytojas V.Petkevičius.
Nukentėjusysis, V.Landsbergio brolis Gabrielius Žemkalnis teigė, kad dabar paskelbtas sprendimas jį tenkina ir jis tikįs, kad prokuratūra dirbs efektingiau.
Pernai spalio 10 dieną Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas išteisino rašytoją V.Petkevičių, konstatavęs, esą jo veiksmuose nebuvo nusikalstamos veikos požymių. Teisėjai teigė priėmę V.Petkevičiui palankų nuosprendį, kadangi rašytojui buvo pareikštas kaltinimas pagal Baudžiamojo kodekso 154 straipsnio 2 dalį, kuri numato atsakomybę už asmens šmeižimą per spaudinį. Pasak teisėjų, šis straipsnis numato atsakomybę tik už gyvo asmens apšmeižimą spaudinyje. V.Landsbergis-Žemkalnis jau miręs 12 metų.
Teismo vertinimu, mirusiojo žmogaus garbę gina Baudžiamojo kodekso 313 straipsnis - jo 2-ojoje dalyje sakoma, kad tas, kas viešai paskleidė apie mirusįjį melagingus prasimanymus, galinčius nulemti žmonių panieką ar pakirsti pagarbą jo atminimui, tas padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiasis darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu. Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo teisėjai taip pat pažymėjo, kad jie patys negalėjo perkvalifikuoti ir pakeisti kaltinimų. V.Petkevičiaus baudžiamąją bylą tyrė ir įtarimą jam pareiškė Generalinė prokuratūra.
Vėliau Generalinė prokuratūra apskundė rašytojui paskelbtą išteisinamąjį nuosprendį. Apeliacinį skundą parašė ir V.Landsbergis.