Irena ZUBRICKIENĖ
Telefoniniai sukčiai, tikėdamiesi pasipelnyti, nepaiso jokių rangų ir autoritetų. Tokius įvykius tiriantys pareigūnai teigia, kad melagingomis istorijomis sukčiai dažniausiai graudina ir gąsdina patiklius, vienišus garbaus amžiaus žmones, kurie dėl artimiausių žmonių nelaimių linkę paaukoti visas savo gyvenimo santaupas. Tačiau telefoninių sukčių (dažniausiai - kalinių) skambučių sulaukia ir patys teisėsaugininkai, ir Pataisos namų darbuotojai, ir žurnalistai, ir net nusikalstamo pasaulio autoritetais tituluojami vyrai (pavyzdžiui, garsusis kaunietis Henrikas Daktaras). Praėjusių metų kovo 3 dieną toks skambutis ilgam sutrikdė ir Seimo nario Jurgio Razmos namų ramybę.
Priminė buvusį skandalą
Nepažįstamo vyro skambučio tądien sulaukė namuose buvusi Jurgio Razmos žmona Romualda Razmienė. Namų telefonu, kurio numeris skelbiamas informacijos knygose, paskambinęs asmuo ieškojo Razmų dukters Agnės (dabar 21 m.). Motinai pasidomėjus, kam reikalinga dukra, vyras paaiškino esąs aukštas teisėsaugos pareigūnas, žinantis apie kylančią grėsmę seimūno šeimai ir norintis bei galintis padėti.
Priminsime, kad tuo metu Razmų šeimą buvo neseniai sutrikdęs skandalas, kilęs dėl jų dukters Agnės. Vieną 2002-ųjų spalio dieną tuomet devyniolikmetę A. Razmaitę Vilniuje sulaikė Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos (ONTT) pareigūnai ir jos rankinėje aptiko maišelį su heroino milteliais. Kadangi rastų narkotikų kiekis buvo nedidelis, kiek vėliau merginai teko atsakyti pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą - buvo paskirta bauda. Rodės, skandalas taip ir turėjo užsimiršti.
Nepažįstamojo skambučio sutrikdyta Romualda Razmienė apie tai pranešė savo vyrui ir pati padėjo Agnei telefonu susisiekti su "pareigūnu". Tėvams girdint paskambinusi mergina iš "pareigūno" sužinojo, kad esą atsirado naujų aplinkybių, liudijančių jos kaltę dėl narkotikų, todėl gresia jau ne administracinė, o baudžiamoji atsakomybė - galbūt net laisvės atėmimas. Be to, anot nepažįstamojo, naujas skandalas labai pakenktų Agnės tėvui Seimo nariui J. Razmai, kurį esą siekia sukompromituoti oponentai. Kai į pokalbį įsikišo ir pats Jurgis Razma, jam buvo pranešta, esą jau ruošiamas nemalonus šiam seimūnui straipsnis, greitai pateksiantis į pirmuosius spaudos puslapius. Skambinęs vyras, neminėjęs savo pavardės, tikino norintis ir galintis gresiantį skandalą užgesinti - esą už tai reikia pervesti į nurodytą banko sąskaitą 9 000 litų.
"Derybos" vyko tris savaites
Supratęs, kad skambintojas yra sukčius, panūdęs pasipelnyti, tą patį vakarą J. Razma kreipėsi į šalies policijos generalinį komisarą Vytautą Grigaravičių. Anot R. Razmienės, nors ramybę sutrikdęs ir Agnės ašaromis aplaistytas skambutis greitai virto juoku, tėvams buvo neramu, ar duktė, Dailės akademijos studentė, galės saugiai vaikščioti niekieno nepersekiojama ir netrukdoma, negąsdinama. Antra vertus, kaip sakė J. Razma, sukčius galėjęs būti asmuo, nuolat apgaudinėjantis ir šantažuojantis žmones - nusikalstamu keliu gyvenantis kitų sąskaita. Štai todėl šeimai rūpėjo, kad paslaptingasis geradarys "pareigūnas" būtų išaiškintas.
Teisėsaugininkams pradėjus vykdyti operaciją, Razmos privalėjo kuo ilgiau tęsti pokalbius su sukčium, kad būtų užfiksuotas skambintojo balsas, surinkta pakankamai įkalčių. Dažniausiai su sukčium bendravo seimūno žmona ir pati Agnė. Apsimetėliui buvo aiškinama, kad jo pageidaujama suma yra per didelė, ne taip greitai surenkama. "Pareigūnas" turbūt tuo tikėjo, tad, nurodęs Kęstučio J. sąskaitos numerį "Snoro" banke, kantriai laukė. Suvaidintos derybos vyko beveik dvidešimt dienų, kol skambučiai, taip ir nesulaukus pageidautų tūkstančių, liovėsi.
Siūlo galas - Marijampolės pataisos namuose
Operaciją vykdę pareigūnai nustatė, kad Razmoms skambindavo iš Marijampolės pataisos namų. (Telefoninių sukčių tinklą narpliojantys teisėsaugininkai sako, kad bene prieš trejus metus kilusi "telefoninės apgaulės mada" prasidėjo būtent Marijampolės ir Alytaus įkalinimo įstaigose bausmę atliekančių kalinių iniciatyva.) Pavyko nustatyti ir patį skambinusįjį - tai panevėžietis Vygandas Šimkus (36 m.), Marijampolėje kalintis nuo 2002-ųjų rudens. Šis keturis kartus teistas asmuo puikiai žinomas Panevėžio teisėsaugininkams. 2001-ųjų balandžio pradžioje jis keturiais pistoleto TT šūviais nušovė panevėžietį Klaudijų Lazutką (32 m.), vienos bendrovės, tuomet prekiaudavusios automobilių detalėmis, bendrasavininkį. Nelaimėlis buvo Panevėžio ONTT pareigūnams žinomas kaip asmuo, bendraujantis su nusikalstamo pasaulio ("Šmikinių") atstovais. V. Šimkus aiškino nužudęs K. Lazutką dėl asmeninių konfliktų (buvo tiriama ir samdomo žudiko versija). Už tai jis, dar pripažintas itin pavojingu recidyvistu, buvo nuteistas kalėti 13 metų.
Razmų ramybę sudrumstusį įvykį tyrę pareigūnai, prisikasę iki V. Šimkaus, ketino atlikti įtariamojo balso fonoskopinę (garso) ekspertizę, tačiau Vygandas, neigdamas, kad skambino Razmoms, kategoriškai atsisakė pateikti savo balso pavyzdį. Vėliau įtariamąjį Pataisos namuose aplankę pareigūnai iš Vilniaus kalbėjosi su juo apie kaip tik tomis dienomis Panevėžio rajone, Pinigėlių kaime, rastą nužudytą nusikalstamos "Vyšniukų" gaujos lyderį Gražvydą Pinigį (26 m.) - smalsavo, kas galėtų būti susijęs su nauju nužudymu. Vadinamosios žvalgybinės apklausos pokalbis buvo įrašytas, ir pareigūnai jau turėjo Vygando balso pavyzdį. Fonoskopinės ekspertizės specialistai, lygindami jį su pokalbių su Razmomis pavyzdžiais, nustatė, kad seimūno šeimos nariams tikrai skambindavo V. Šimkus. Baiminantis galimų kuriozų, vėliau buvo atlikta dar viena fonoskopinė ekspertizė, kuriai savo balsą Vygandas jau pateikė laisvai, įkalbintas tuo metu jį gynusio advokato. Ekspertų išvada buvo ta pati - paslaptinguose pokalbiuose užfiksuotas V. Šimkaus balsas. Kaltinamasis dėl to ne vieną mėnesį praleido tardymo izoliatoriuje, kamerose.
Savo kaltės nepripažino
V. Šimkaus baudžiamąją bylą prieš kelias dienas išnagrinėjo Marijampolės rajono apylinkės teismo teisėjas Laimondas Noreika. Morališkai palaikyti teisiamojo buvo atvykusi jo žmona, kuri elgėsi labai santūriai. Jurgis Razma, Romualda Razmienė ir jų dukra Agnė teismo salėje akis į akį susidūrė su žmogum, kurį pareigūnai įvardijo kaip jų pinigų besigviešusį asmenį. Puikiai prisiminę šeimos ramybę pernai sujaukusius skambučius nė vienas iš Razmų, išgirdę kalbant kaltinamąjį, negalėjo teigti atpažinę skambindavusio sukčiaus balsą, nes praėjo nemažai laiko. Jie tikino pasitikį šiuolaikinėmis technikos priemonėmis, atpažinusiomis teisiamąjį. V. Šimkus tuo tik naudojosi ir neigė savo kaltę: esą tris savaites kalbėta, o balso neįsidėmėta! Vyras aiškino nepasitikįs jokiomis technikos priemonėmis, kurias esą kaip norintys valdo teisėsaugininkai. Jis piktinosi, kad pirmą kartą jo balso pavyzdys buvo išgautas slapta ir apgaule.
- Aš nedariau jokio nusikaltimo, todėl net ir advokato atsisakau, - kategoriškas buvo teisiamasis. - Turėjau vieną advokatą, bet jis dirbo prieš mane, nes paaiškėjo, kad tai buvęs vieno departamento darbuotojas, suinteresuotas padėti buvusiems kolegoms. Jis praėjusią vasarą ir prikalbino mane antrajai fonoskopinei ekspertizei. Aš žinau, kad būsiu nuteistas, nes nukentėjo ne bet kokia, o Seimo nario šeima - juk reikia parodyti, kad policija dirba gerai. Ir tai būtų didžiausias absurdas. Manau, kad Agnę Razmaitę šantažavo kas nors iš jos buvusių draugų, tačiau niekas šios versijos net netyrė. O aš iki šio įvykio apskritai nežinojau apie Seimo nario dukters problemas dėl kvaišalų.
V. Šimkus pasakojo, kad prisiimti kaltę aukšti Vilniaus teisėsaugininkai jį kalbino nuo pat pirmos jų bendravimo dienos. Esą tikino, kad žmogui, kuris įkalintas 13 metų, bausmės laikas dėl sukčiavimo nepadidės - būsiąs užfiksuotas tik dar vienas teistumas. Teisiamasis tvirtino patyręs moralinį ir fizinį smurtą, kai atsisakęs prisiimti kaltę. Dėl to jis užvertė skundais ne vieną valdžios instituciją ir tebekaltina aukšto rango pareigūnus (Policijos departamento, Generalinės prokuratūros) viršijus įgaliojimus. V. Šimkus buvo kreipęsis ir į patį Seimo narį J. Razmą - esą sumuštas kvietė seimūną ateiti pasižiūrėti ir užkirsti kelią tolesniam smurtui.
Įvaldęs iškalbos meną
Gynėjo paslaugų atsisakęs V. Šimkus demonstravo savo žinias apie seną ir naują Baudžiamuosius kodeksus, teisme kaltino ir teisėją, ir prokurorą esant šališkus jo atžvilgiu ir nuolat rezgė ilgas diskusijas. Teisėjo stabdomas jis tvirtino esąs užčiauptas! Vienu metu net atrodė, kad V. Šimkus, būdamas stikliniame suimtųjų narve, nuo teismo atsitvėrė ir tylos siena. Po to vėl prakalbęs Vygandas įrodė, kad iškalbos meną jis įvaldęs gana gerai (kaip tik to reikia telefoniniams sukčiams, įkalbinėjantiems jų taikiklin pakliuvusius žmones). "Akistatai" žinoma, kad ir anksčiau V. Šimkus, teisiamas ir dėl vagysčių, ir dėl sunkaus kūno sužalojimo, tvirtindavo esąs nekaltai apkaltintas ir rėždavo ilgas kitus kaltinančias kalbas bei ragindavo teisėjus neapsirikti.
Tiriant sukčiavimo faktą teisėsaugininkams nepavyko nustatyti Razmoms skambindavusio asmens bendrininkų - manytina, laisvėje esančių žmonių, kurie būtų pasiėmę pinigus iš banko, jeigu Razmos juos būtų paklusniai pervedę. Kaip sakė valstybinį kaltinimą teisme palaikęs Marijampolės rajono apylinkės prokuratūros prokuroras Gintautas Savukynas, jeigu bendrininkas ar bendrininkai bus nustatyti vėliau, jie irgi bus teisiami. Beje, prokuroras siūlė V. Šimkui prailginti bausmę už sukčiavimą dvejais metais ir šešiais mėnesiais.
Teismas pripažino V. Šimkaus kaltę pasikėsinus sukčiauti Razmų atžvilgiu ir už šį nusikaltimą paskyrė jam dvejų metų laisvės atėmimo bausmę. Taigi nuo šios dienos iki laisvės Vygandą Šimkų, jau įkalintą ir už nužudymą, dabar skiria dvylikos metų gyvenimo "zonoje" atkarpa. Tikėtina, kad šį nuosprendį nuteistasis apskųs. Jau nagrinėjant bylą jis teigė prašysiąs nepriklausomų ekspertų pagalbos - kol kas tik jais pasitikįs. Išgirdęs nuosprendį V. Šimkus negailėjo epitetų salėje buvusiems žmonėms: teisėją L. Noreiką pavadino bailiu, pataikaujančiu Seimo nariui, o žurnalistus - liežuviais, plakančiais pagal kitų dūdelę...
Ričardo MOCKAUS nuotr.:
- Vygandas Šimkus tikino nuteistas nekaltai
(šią nuotrauką atsiųsiu netrukus)
"Ekstros" nuotr.:
- Agnė Razmaitė sukčiams rūpėjo kaip savo žinomai šeimai bėdų pridariusi panelė
- Seimo nariui Jurgiui Razmai teko susitaikyti su mintimi, kad daug ką domina ir jo šeimos džiaugsmai, ir rūpesčiai
(šios dvi nuotraukos yra "Ekstroje", 2002 10 21, Nr.41)