BNS
Energetikos bendrovė "Dujotekana" antradienį pakartotinai paprašė Generalinę prokuratūrą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos parlamentinio tyrimo medžiagos paviešinimo.
Kaip pranešė viešųjų ryšių bendrovė "Publicum", "Dujotekana" siekia, kad ikiteisminio tyrimo metu būtų įvertinta, ar Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Algimantas Matulevičius bei kiti komiteto nariai, paviešinę tyrimo medžiagą, galėjo pažeisti konstitucinį nekaltumo prezumpcijos principą. Taip pat prašoma įvertinti, ar paviešindami tyrimo medžiagą, Seimo komiteto nariai savo veiksmais galėjo piktnaudžiauti tarnyba, apšmeižti ir atkleisti valstybės paslaptį.
Su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl A.Matulevičiaus bei kitų komiteto narių veiksmų bendrovė "Dujotekana" į Generalinę prokuratūrą kreipėsi šių metų balandį, tačiau prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos departamento prokuroras Mindaugas Dūda atsisakė tai daryti, teigdamas, kad neįžvelgia nusikalstamos ar neteisėtos veikos požymių bei vertina šių asmenų veiksmus, kaip "pateisinamą teisinę klaidą".
"Dujotekai" šį prokuroro sprendimą apskundus teismui, Vilniaus miesto 2-os apylinkės teismas skundą pripažino pagrįstu ir panaikino prokuroro M.Dūdos nutarimą. Teismo nutartyje nurodyta, kad "šiuo atveju prokuroras nutarime atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą neanalizavo nusikalstamos veikos faktinės pusės, nepaneigė, kad pareiškime nurodyti faktai dėl komiteto narių nusikalstamų veiksmų yra teisingi". Teismas savo nutartyje pabrėžė, kad "pakankamas pagrindas pradėti ikiteisminį tyrimą yra faktas, jog buvo padaryta nusikalstama veika, kurios galutinis ir teisiškai reikšmingas kvalifikavimas yra priskiriamas išimtinei ikiteisminio tyrimo subjektų kompetencijai", o "prokuroras nutarime nepateikė duomenų, įrodančių, kad pareiškime apie Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narių nusikalstamą veiką pateikti faktai yra akivaizdžiai neteisingi".
Kovą ir balandį paviešintose Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pernai atlikto tyrimo išvadose dujų tiekimo bendrovė "Dujotekana" nepalankiame kontekste buvo susieta su užsienio specialiosiomis tarnybomis.
Iš kai kurių NSGK liudijusių pareigūnų buvo galima suprasti, jog VSD buvo parengta pažymų apie "Dujotekanos" ryšius su aukšto rango valstybės pareigūnais, kai kurie politikai ėmė daryti prielaidas, jog bendrovė galėjo turėti lemiamos įtakos šalyje vykstantiems procesams. Ir "Dujotekana", ir R.Stonys, ir korupciniai ryšiai, ir Rusijos įtaka Lietuvos vieniems ar kitiems procesams, visa tai tose pažymose yra", - NSGK liudijo neįvardijamas VSD pareigūnas.
NSGK yra kritikuojamas, kad skubotai išslaptino galbūt tendencingai atrinktą medžiagą. Speciali Seimo komisija nustatė, jog tai padaryta prasilenkiant su įstatymais. Parlamentinio tyrimo išvadas Seimas patvirtino pernai gruodį. Patvirtinus VSD vadovybei nepalankias išvadas, iš departamento generalinio direktoriaus posto atsistatydino Arvydas Pocius. Jo atleidimo procedūra baigiasi šią savaitę.