Petras IVANAUSKAS
Baigėsi suėmimo terminai ir iš areštinės paleisti UAB "Limeta" vadovas Vytautas Vidmantas Zimnickas bei Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) valstybės sekretorius Vidmantas Jonas Žilinskas. Suėmimas jiems pakeistas rašytiniu pasižadėjimu neišvykti. Valstybės sekretoriui, "Limetos" generaliniam direktoriui, taip pat bendrovės "Medita" direktoriui Vidmantui Kačkui ir SAM vyriausiajam specialistui Arūnui Sekonui ikiteisminiame tyrime pateikti įtarimai dėl kyšio priėmimo, piktnaudžiavimo tarnyba ir papirkimo. Kitai grupei - buvusiam sveikatos apsaugos ministrui Konstantinui Romualdui Dobrovolskiui, bendrovės "Medsanta" direktoriui Vidmantui Damalakui ir bendrovės "Apex Medicus" direktorei Eglei Žukauskienei - pateikti įtarimai dėl dokumentų klastojimo. Iki šiol didžiausią korupcijos skandalą atskleidė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai.
Sulaikytieji - iš premjero aplinkos
"Akistata" jau rašė apie skandalą Sveikatos apsaugos ministerijoje. Tada gyrėme STT pareigūnus už tai, kad pirmą kartą išdrįso sekti ir sulaikyti ne kokį nors šimtą kitą litų paėmusį kelių policininką ar muitininką, bet ministro lygio pareigūnus. Nors STT direktorius Valentinas Junokas ir sako, kad sugavus kokią nors "stambią žuvį" korupcijos lygis nesumažės, bet tiek visuomenė, tiek kai kurie politikai reikalavo, kad būtų sugautas koks nors tikrai aukštas pareigas užimantis pareigūnas. Kai tai įvyko, "Akistata" prognozavo, kad nosies kišimas kur nereikia V. Junokui gali brangiai atsieiti. Panašiai ir įvyko: apie sulaikymus sužinojęs premjeras Algirdas Mykolas Brazauskas išbarė STT, kad pasielgė, anot premjero, nežmoniškai ir lyg kokius didžiausius nusikaltėlius į areštinę uždarė gerbiamus žmones. Įsikarščiavęs A. M. Brazauskas, matyt, nepagalvojo, kad bara ne STT seklius, bet kišasi į teismų darbą. Juk ir UAB generalinis, ir valstybės sekretorius už grotų atsidūrė gavus teismo sankciją.
Kad premjeras sunerims, buvo aišku iš karto, nes sulaikytųjų ryšiai siekia premjero aplinką. Kitados konkursą pirkti rentgeno aparatus laimėjo "Limeta", kurios generaliniu direktoriumi buvo Antanas Zenonas Kaminskas. Vėliau A. Kaminskas pereina dirbti Vyriausybės kancleriu, tampa dešiniąja A. Brazausko ranka. UAB "Limeta" generalinio pareigas perima V. Zimnickas. Jis dar ir socialdemokratas, 1992 - 2000 metais - Seimo narys. Vienu tarpu vadovavo Seimo Etikos komitetui. Žodžiu, ranka ranką plauna. Beje, Seimo opozicija dėl ministerijoje kilusio korupcijos skandalo pasiūlė atsistatydinti ministrui socialdemokratui Juozui Olekai. Šis sakė, kad kol kas dar anksti apie tai galvoti. Garbingiausiai visoje šioje istorijoje pasielgė įtariamojo V. Žilinsko žmona Laima Žilinskienė. Dėl to, kad vyras pateko į skandalą, ji atsistatydino iš tarptautinės organizacijos "Transparency International" Vilniaus skyriaus vadovės pareigų. Ši tarptautinė nevyriausybinė organizacija užsiima antikorupcine veikla pasaulyje.
Ką peršviečia rentgeno spinduliai
Rentgeno aparatų pirkimo istorija skandalinga nuo pat pradžių. SAM skelbtą konkursą 2000-ųjų rugpjūčio 11 dieną laimėjo AB "Limeta". Ji laimėjo prieš bendrovę "Tomografija", kuriai tuo metu vadovavo vėliau ministru tapęs R. K. Dobrovolskis. Dar po mėnesio tarp pirkėjo (SAM), tiekėjo (AB "Limeta") ir gamintojo "Villa Sistemi Medicali SPA" (Italija) buvo pasirašyta pirkimo ir pradavimo sutartis. Tą pačią dieną tarp SAM ir Vokietijos banko "Norddeutsche Landesbank Girozentrale" buvo pasirašyta paskolos sutartis 5 metams, tačiau ji galėjo įsigalioti tik esant valstybės garantijai. Vyriausybės patarėjai suabejojo, ar verta garantuoti 6 713 600 eurų (apie 24 milijonų litų) SAM paskolą. Kaip tik tuo metu buvo nutarta sugriežtinti valstybės garantijų paskoloms teikimo tvarką, nes švaistant pinigus garantijų suma buvo išaugusi iki 7 milijardų litų. Buvo suabejota konkurso rentgeno aparatams pirkti skaidrumu. Viešųjų pirkimų tarnyba nustatė, kad SAM sutartis buvo pasirašyta dėl 39,9 milijono litų, o "Limetos" pasiūlymas siekė tik 31,4 milijono litų. Beje, tuo metu Vyriausybei vadovavo Rolandas Paksas. Galų gale Vyriausybė pripažino nutarimą dėl valstybės garantijos netekusiu galios.
2001 metų liepą premjeras A. M. Brazauskas UAB "Limeta" generalinį direktorių A. Z. Kaminską pakviečia dirbti Vyriausybės kancleriu. Ir vėl pajuda rentgeno aparatų pirkimo reikalai. Pajungiami net teismai ir nusprendžiama, kad AB "Limeta" turi baigti pirkimo ir pardavimo procedūras. 2002-aisiais gydymo įstaigose buvo sumontuota 112 rentgeno aparatų.
Šiemet, kovo 19-ąją, SAM su "Limeta" vėl pasirašo sutartį nupirkti rentgeno aparatų dar už 8 milijonus litų. Šis sandoris ir užkliuvo STT pareigūnams, nes konkursas nebuvo paskelbtas, o paprasčiausiai pratęsta ankstesnė sutartis. "Buvo kilę įtarimų dėl rentgeno aparatūros pirkimo, tačiau teismas patvirtino, kad viskas vyko teisėtai, - sakė ministras J. Olekas. - Iki šiol nebuvo nustatyta korupcijos atvejų. Pasitikėjau ministerijos darbuotojais, kurie dirbo vadovaujant ir kitiems ministrams".
Skandalas po skandalo
Tačiau ministras J. Olekas nėra teisus teigdamas, kad iki šiol jo vadovaujamoje ministerijoje nebuvo nustatyta korupcijos atvejų. Štai ir ta pati įtakinga tarptautinė organizacija "Transparency International", nustatanti korupcijos suvokimo lygį, teigia, kad medikai yra tarp labiausiai korumpuotųjų. Tiesa, ne tiek, kiek muitininkai ar mokesčių inspektoriai, bet panašiai kaip kelių policininkai. Galų gale net patys įstatymų leidėjai, nerasdami išeities, kaip išvengti kyšių, medikams tai įteisino. Dabar tik medikams galima atsilyginti pinigais ar konjaku ir tai nebus laikoma kyšiu. Galų gale kyšiai - tik viena iš korupcijos formų. Didesni pinigai gaunami kitais keliais. Kaip tik tuo ir pagarsėjusi Sveikatos apsaugos ministerija. Ministras Juozas Galdikas pagarsėjo tuo, kad sugebėjo rasti įstatymuose landų ir sau bei komandai kaip honorarus išsimokėjo didžiulius priedus. Vos vienerius metus paministravęs Raimundas Alekna irgi buvo nuolat linksniuojamas spaudos: už namelį, kurį pasistatė Trakų nacionaliniame regioniniame parke, už tai, kad sau įkūrė Psichinės sveikatos skyrių, ir už komandiruotes po pasaulį. Premjeras Andrius Kubilius, pradėjęs vadovauti Vyriausybei, visoms ministerijoms buvo paliepęs griežtai taupyti, tačiau SAM vadovas apsilankė Danijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Portugalijoje ir dar keliose valstybėse. Važiavo pats, leido keliauti ir pavaldiniams.
Tik kelis mėnesius poste prabuvęs Vincas Janušonis pasižymėjo tuo, kad ministerijos lėšas daugiausia naudojo Klaipėdos miesto ligoninei. Per pusmetį savo gimtajai ligoninei, į kurią, beje, grįžo ir po ministravimo, pervedė beveik 700 000 litų.
Skandalingai ministravo ir gydytojas radiologas Konstantinas Romualdas Dobrovolskis. Įdomiausia visiems buvo skaityti apie šio ministro meilės nuotykius su jauna medicinos seserimi, tačiau specialistams buvo kur kas įdomesnė skaičių kalba. K. R. Dobrovolskis taip skirstė sveikatai skirtus pinigus, kad Vyriausiasis administracinis teismas nustatė, jog ministro įsakymas dėl kompensuojamųjų vaistų paskirstymo tvarkos prieštarauja Konstitucijai ir kitiems įstatymams. Kompensuojamųjų vaistų kiekis buvo nustatomas pagal įstaigoje dirbančių gydytojų skaičių. Opozicija kaltino šį ministrą ir dėl žalingos sveikatos apsaugos reformos. Valstybės kontrolė nustatė, jog SAM neefektyviai naudojo lėšas, skirtas kovai su narkomanija. Žodžiu, K. R. Dobrovolskio veikla jam einant ministro pareigas buvo nuolat kritikuojama, o Seime jam buvo rengiamos dvi interpeliacijos. Tačiau opozicija niekaip negalėjo įveikti ministro socialliberalo, kitados buvusio Seimo pirmininko Artūro Paulausko visuomeniniu patarėju. Socialdemokratai ir socialliberalai buvo už jį. Ir tik prezidentu išrinktas Rolandas Paksas griežtai pareikalavo, kad Vyriausybėje nebeliktų K. R. Dobrovolskio. Tada šis postas atiteko socialdemokratui J. Olekai.
STT pareigūnai dabar tiria aplinkybes, susijusias su pernai kovą pasirašyta sutartimi dėl medicininės įrangos pirkimo Klaipėdos jūrininkų ligoninei. Turimais duomenimis, šis dokumentas gali būti suklastotas. Atlikdami šį ikiteisminį tyrimą pareigūnai ir buvo sulaikę K. R. Dobrovolskį.