Ar iš tiesų esate mobilus? Vien GSM telefono ir kišenėn įsimesto kompiuteriuko su svarbiausiais failais nepakanka. Kokias šaunias darbo ir pramogų galimybes besiūlytų nešiojamoji elektronika, vis tiek liekame priklausomi nuo svarbiausio dalyko - įrenginio baterijos.
Tai, kad nešiojamųjų įrenginių vartotojai tapo jų maitinimo šaltinių įkaitais, geriausiai patvirtina Londone ir kituose Europos miestuose įrengti vieši mobiliųjų telefonų bei kompiuterių įkrovimo punktai, kur už nedidelį mokestį galima įkvėpti gyvybės nusekusioms baterijoms. Tokios paslaugos sparčiai populiarėja, tačiau netrukus nebereikės sukti iš kelio į artimiausią aikštę ar metro stotį, kad kraudami bateriją galėtumėt pratęsti nutrūkusį pokalbį. Vadinamųjų elektroninių liemenių gamintoja “SCOTTeVEST” (http://www.scottevest.com) ir saulės energijos šaltinių gamybos lyderė “ICP Solar Technologies” (www.icpsolar.com) mobilaus gyvenimo stiliaus entuziastams jau siūlo apsirūpinti nuosava elektrine.
Jų sumanyta naujovė - tai “eVEST” liemenės ir striukės su mobiliesiems telefonams, kišeniniams kompiuteriams, GPS imtuvams, MP3 grotuvams, skaitmeniniams fotoaparatams bei kitai įrangai skirtomis kišenėmis, laidais sujungtomis į asmeninį tinklą (Personal Area Network, PAN). “ICP Solar Technologies” ant tokių “technologinių” drabužėlių nugaros prisiuvo savo sukurtus saulės energiją elektra paverčiančius fotoelementus. Rezultatas - įspūdingas: ant pečių asmenines elektrines nešiojantys vartotojai gali nebeskaičiuoti valandų, likusių iki galutinai nustojant veikti vienam ar kitam su savimi pasiimtam įrenginiui. Pasak gamintojų, jų sukurtos “saulės striukės” (www.solarjacket.com) gali įkrauti prietaisų baterijas tiesiogiai iš saulės fotoelementų arba naudojant papildomą baterijų paketą “ChargePak”, kuris yra kortų kaladės dydžio ir gali būti sujungtas su visais drabužio kišenėse esančiais įrenginiais. “ChargePak”, kuriam įkrauti reikia apie 4 valandų, atstoja kintamosios srovės ar automobilio akumuliatoriaus kroviklį. Vienintelė sąlyga - kaip įmanoma daugiau būti saulėje.
“SolarJacket” striukės energiją tiekti gali aplinkos temperatūrai svyruojant nuo - 40 iki +60 laipsnių Celsijaus, tad gali būti naudojamos keliaujant dykumose, kalnuose ar kitose vietose, kur mažai galimybių pasikrauti elektroninės įrangos akumuliatorius. Fotoelementai tiesiogiai gali įkrauti 3,7 V ličio jonų baterijas, bet nurodoma, kad veikia ir su kitomis. “ChargePak” talpa - 700mAh, saulė priklausomai nuo oro sąlygų šią papildomą bateriją įkrauna per 6 - 10 val.. Papildomai galima įsigyti įvairių “SolarJacket” priedų - kintamosios ir 12 V srovės kroviklių, “Ericsson”, “Motorola”, “Nokia”, “Samsung” telefonams skirtų adapterių ir kt. Skelbiama, kad kitais metais rinkoje pasirodysiančios saulės energiją naudojančios striukės kainuos nuo 250 iki 300 JAV dol.
O jei esate atsargūs ir manote, kad dangus bus apsiniaukęs būtent tomis dienomis, kai saulės energijos jums reikės labiausiai, vertėtų atkreipti dėmesį į dar vieną mobilumo galimybes išplečiančią naujovę - “Cellboost” (www.cellboost.com). Tai mobiliesiems telefonams skirtas energetinis “gelbėjimo ratas” - išsekus baterijai tereikia įstatyti “Cellboost” į telefono krovimo lizdą, ir šio įrenginio baterija užtikrins iki 60 min. pokalbių ir apie 60 val. darbo laukimo režimu trukmę. Žiebtuvėlio dydžio “Cellboost” veikia su daugeliu žinomų telefonų gamintojų modelių ir internete pardavinėjamas (http://www.cellboost.com/2004/store.htm) už 5,99 JAV dol. Tik gaila, kad toks gelbėjimosi ratas - vienkartinio naudojimo.