• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei būtinybė vykti į užjūryje rengiamą konferenciją dėl SARS ir teroristų grėsmės ar per didelių išlaidų anaiptol nedžiugina, galima nusiųsti į renginį savo akis ir ausis. “Hewlett-Packard” sukūrė konferencijų robotą, kurio dėka verslininkai, vadybininkai, įvairių sričių specialistai ar šiaip atsarguoliai svarbiuose susitikimuose įgis jiems atstovaujančius antrininkus.

REKLAMA
REKLAMA

Jei kada konferencijų salėje pastebėsite tarp kolegų sėdinčius žmogaus pavidalo robotus su ant kaklo besisukiojančiais monitoriais, dar visai nereiškia, kad pervargote ar per klaidą patekote į “Žvaigždžių karų” filmavimą. Tai paprasčiausia telekonferencijų įranga, kuri atrodo egzotiškai tik pirmą kartą ją pamačiusiems.

REKLAMA

Grupė buvusių “Compaq” inžinierių, dabar dirbančių “Hewlett- Packard” laboratorijose, pristatė vadinamojo “kelionių roboto” prototipą. Tai nuotoliniu būdu valdomas maždaug 170 cm dydžio įrenginys, kurio vaizdo kameros, mikrofonai, skystųjų kristalų monitoriai ir garsiakalbiai leidžia sukurti virtualaus dalyvavimo renginyje aplinką. Beje, kai kuriais atžvilgiais net pranašesnę - antai kryptiniai mikrofonai leis išgirsti, apie ką kuždasi jūsų dėmesį patraukusi porelė tolimiausiame kokteilių vakarėlio kampe.

REKLAMA
REKLAMA

HP sukurtas naujoviškas telekonferencijų sprendimas susideda iš dviejų dalių: renginyje naudojamo roboto, kurį kompanijos atstovai mieliau vadina “konferencijų pagalbininku”, ir jo nuotolinio valdymo centro, kuriame esantis tikrasis renginio dalyvis vairalazde vairuoja ratukais riedantį savo elektroninį antrininką, ekrane stebi jo vaizdo kamerų ir mikrofonų perteikiamą tiesioginę įvykio transliaciją ir panorėjęs per roboto garsiakalbius balsu bendrauja su kitais. Konferencijos dalyviai keturiuose ant roboto galvos įtaisytuose LCD ekranuose mato toli nuo jų esančio kolegos veidą, girdi iš korpuso sklindantį jo balsą ir gali bendrauti, kaip sakoma, “akis į akį”. Jei ne išvaizdos ypatumai, kai kurių socialinių funkcijų (galimybė besišnekučiuojant išgerti kavos ar kartu parūkyti) stoka ir maždaug 1 sekundės balso transliacijos vėlavimas (tiek vidutiniškai užtrunka, kol robotas atkartoja jį valdančio žmogaus sakomus žodžius), šią dalykinio bendravimo galimybę būtų galima vadinti visaverte. Beje, pasak HP inžinierių, pirmasis virtualaus konferencijų atstovo variantas turėjo ir rankas, kuriomis galėjo įmesti kamuolį į krepšį ar paspausti lifto iškvietimo mygtuką, tačiau esą tai “ kai kuriems žmonėms nepatiko”, tad potencialią rankų kaišiojimo ne ten, kur reikia, problemą buvo nutarta spręsti iš esmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

“Konferencijų robotas” ir jo valdymo įranga remiasi paprastais, technologijų naujovėmis neišsiskiriančiais techniniais bei programiniais sprendimais. “Antrininką” vairuojančiam žmogui talkina 5 kompiuteriai su “Windows” OS, penkios vaizdo kameros, projektoriai, apsupties garso sistema bei vairalazdė. Renginyje dalyvaujančiame šios telekonferencijų įrangos modulyje “ant ratukų” naudojami du kompiuteriai, kelios vaizdo kameros, keturi kryptiniai mikrofonai, keturi LCD monitoriai ir keletas garsiakalbių. Kol kas prototipas prie vietinio tinklo prijungtas kabeliu, tačiau į jį nebus sunku įdiegti spartaus 802.11a bevielio ryšio priemones.

Ar paplis virtualūs konferencijų antrininkai, dar anksti prognozuoti. HP laboratorijų atstovai pristatytą prototipą vertina kaip technologijų demonstravimą, o ne kaip galimą komercinį produktą. Žinoma, galimybė vietoj savęs pasiųsti į renginį savo ausis ir akis tam tikrais atvejais yra labai patraukli, bet smarkiai IT biudžetų diržus suveržusios JAV bendrovės pirmiausia skaičiuos, kas būtų pigiau: kelionės išlaidos, įskaitant lėktuvo bilietus, viešbutį ir t.t., ar “konferencijų robotų” nuomavimas iš renginio organizatorių. Didelis nepatogumas - tai, kad norinčios jais naudotis kompanijos turės įsirengti nuosavus jų valdymo kambarius. Žinoma, galimybė esant už šimtų ar tūkstančių kilometrų kartu su kitais susitikimo dalyviais diskutuoti už apskrito stalo žvelgiant pašnekovams tiesiai į akis atrodo viliojančiai, tačiau daugelis vadybininkų turbūt dar bent kelerius metus naudosis kad ir primityvesnėmis, bet jau turimomis telekonferencijų priemonėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų