Sigitas STASAITIS
Prieš kelias dienas "Kranklys" gavo įdomų savitos lytinės pakraipos skaitytojų laišką. "Didžiai susidomėję jūsų laikraštyje perskaitėme neseniai spausdintą publikaciją apie intymias šukuosenas, kurias grožio salonai daro moterims ir merginoms. Norėdamas nudžiuginti savo draugą nuskubėjau į vietinį grožio saloną, tačiau jo specialistės atsisakė man padaryti tokią šukuoseną - paaiškino, jog šią paslaugą atlieka tik moterims, ir pasiūlė važiuoti į Vilnių. Pasipiktinau ir nusiminiau dėl tokios diskriminacijos, nes gyvenu Šiaurės Lietuvoje ir man važinėti į sostinę dėl grožio per brangu. Kreipčiausi į lyčių lygybės Seimo kontrolierę A. Burneikienę, tačiau netikiu, kad ji imsis. Gal "Kranklys" gali išsiaiškinti, kodėl grožio salonuose neaptarnaujami vyrai? Prašau neskelbti mano pavardės, nes man miestelyje jau ir taip chuliganai neduoda praeiti, o po to visai kelnes numautų".
Nors "Kranklio" korespondentas ir ne gėjus, tačiau visgi šioks toks vyras, tad nutarė išsiaiškinti, kodėl diskriminuojami stipriosios lyties atstovai. Pirmiausia žurnalistas nuskubėjo į Šiaulių grožio saloną "Grožio paslaptis", kurio specialistė Asta neseniai "Akistatos" skaitytojams papasakojo apie moterų intymių vietų šukuosenas.
- Vyrams intymios vietos šukuosena daroma lygiai taip pat, kaip ir moterims. Nors šią vasarą baigiau tokių šukuosenų kursus, tačiau vyrams iš tikro dar nesu tos paslaugos teikusi, - prisipažino Asta. - Mokėčiau, bet nesiryžtu. Vyrams patarčiau kreiptis į Vilniaus ar Kauno, o gyvenantiesiems Šiaurės Lietuvoje - į Rygos grožio salonus.
Asta papasakojo, jog Rygoje tarp vyrų dabar labai madingos intymių vietų šukuosenos. Tiesa, daugiausia paslaugą užsisako gėjai, nors ateina nemažai ir tradicinės lytinės orientacijos vyrų. Šukuosenas, kaip ir kitas kosmetines procedūras, paprastai darosi moterys. Asta, atrodo, laukė klausimo, ar nepasitaiko, kad klientas susijaudintų, kai jam intymiausiąją vietą gražina moteris.
- Kosmetologė iš Latvijos kursuose kaip tik apie tai pasakojo, - prisimena Asta. -"Problema" iškilo kosmetologei palietus vyrą jautrioje vietoje. Klientas buvo inteligentas, todėl sutriko. Užtai kosmetologė - ne. Ji sakė kliento "iškilusią problemą" paprasčiausiai ramiai uždengusi servetėle. Vyras atsipalaidavo ir "problema" netrukus pati subliūškusi nulinko...
Madingiausia vyro intymi šukuosena - automobilio markės logotipas arba pirmoji jo (jos) vardo raidė. Tačiau, pasirodo, vyrai į grožio salonus ateina žymiai dažniau ne šukuosenos.
- Vyrai grožio salonuose užsisako ir veido kaukes, ir kūno masažus, ir manikiūrą, ir pedikiūrą, ir plaukų šalinimus, korekcijas, - paaiškino Asta. - Žodžiu, beveik viską tą patį, ką mėgsta ir moterys.
Tai sulaukėme laikų! Prieš dešimtmetį bent vieną iš tokių paslaugų užsisakęs vyras būtų labai rizikavęs savo reputacija, o šiandien tai jau normalu? Tai ko sulauksime dar po kelerių metų? Tam, kad tai išsiaiškintume, pradėkime nuo senovės. Ankstyvaisiais viduramžiais tiek vyrai, tiek moterys puikiausiai apsieidavo net be kelnaičių, ką puikiai iliustruoja XIV amžiaus dalininko paveikslo fragmentas. Maudytis ir trinktis galvą buvo nemadinga - užtekdavo kartą metuose. Prasidėjus Renesanso epochai tiek moterys, tiek vyrai tapo dabitomis. Aukštuomenės vyrai nešiojo aptemtas, panašias į šiuolaikinių baleto šokėjų kelnes, į kurių tarpukojį prisikimšdavo šieno arba pjuvenų, kad padarytų didesnį įspūdį rūmų damoms. Metams bėgant praėjo tik aptemptų šilkinių kelnių mada, o mada priblokšti moteris, ko gero, išliks amžinai. Įžymusis roko muzikantas Mikas Džageris prieš išeidamas į sceną sprausdavosi į ankštas kelnes, o į tarpukojį dar įsikišdavo - žmonės ne kartą matė - zuikio letenėlę! Nereikia nė Džagerio - šiandien Vakarų šalių parduotuvėse galima nusipirkti vyriškas apatines kelnaites "Dominykas Rafaelis" arba "Raš" su kišenėlėmis. Į kišenėlę priekyje kišamas indėklas, kad nepilnavertiškumo kompleksą turinčiam vyrui nereikėtų zuikio letenėlės, indėklais kišenėse kitoje pusėje vyras gali pakoreguoti ir užpakalio formas. Jei atvirkščiai - sėdynė atrodo per didelė - vyrams bus pasiūlytos elastinės liekninančios kelnaitės. Ir tai ne kokio nors nežinomo kooperatyvo vienetiniai siuviniai. Specialiąsias vyriškas kelnaites siuva firmos "Carda en Lovable" (Italija), "Boss" (Vokietija), "Wolff" (Austrija), Anthena" (Prancūzija) ir t. t.
Kelnaitės - ne viskas. Austrų firma "Wolford" jau pardavinėja vyriškas... pėdkelnes. Ši mada prasidėjo pastebėjus, kaip negražiai atrodo kostiumuoto vyro koja, kai jam atsisėdus klešnė pasikelia ir virš trumpos puskojinės pasimato plaukuota koja. Akimirksniu rinkoje pasirodė tamsios vienspalvės vyriškos kojinės iki kelių - golfai. Šiandien save gerbiantys džentelmenai Vakaruose po kostiumu ar smokingu mūvi tik tokius golfus, trumpos puskojinės tapo nemadingos, o pasak dabitų, net nepadori kostiumuoto vyro garderobo detalė. 1999-aisiais firmos "Wolford" dizaineriai susizgribo, kad žiemą vyrams vienomis kelnėmis šalta, o kelis šimtmečius dėvėtos baltos apatinės kelnės "kalconai" vilioja toli gražu ne kiekvieną vyrą. "Wolford" nedrąsiai pristatė vyriškas pėdkelnes ir labai nustebo, kai šis gaminys tapo labai paklausus. Dabar "Wolford" vyrams siūlo tamprios medvilnės, nepermatomas ir būtinai juodos spalvos pėdkelnes. Kodėl jų iki šiol nėra Lietuvoje? Importuotojai bijo rizikuoti, nes vyriškos pėdkelnės yra gerokai brangesnės už pačias brangiausias moteriškąsias! Gamintojai sako, jog žymiai sunkiau suformuoti vyriškų pėdkelnių tarpukojį...
Vyriškos pėdkelnės - irgi dar ne kraštutinumas. Į madą jau ateina ir vyriški korsetai! Tiksliau reikėtų sakyti, jog korsetai sugrįžta, nes - iliustracijoje aiškiai matyti - prieš gerą šimtą metų liekninančius korsetus segėjo ne tik moterys, bet ir vyrai. Tačiau atsirado vyriška problema - kaip smarkiai susiveržęs pilvą išgersi aštuonis bokalus alaus? Vyrai labai greitai į eleganciją spjovė vardan patogumo, "malonumą" kankintis korsetuose palikę vien moterims. Nors moterys labai kantrios, XX amžiaus pirmoje pusėje irgi neištvėrė, išlindo iš nepakeliamai suveržiamų, judesius kaustančių korsetų. Juos pakeitė žymiai patogesniais diržais ir tai tik tam, kad būtų prie ko prisisegti kojines. Septintajame praėjusio šimtmečio dešimtmetyje atsiradus pėdkelnėms, moterys apie jokius korsetus ir diržus jau pusę amžiaus nenori net prisiminti. Užtai būdą akimirksniu sulieknėti keliais centimetrais neseniai prisiminė vyrai. Kalbama, jog pats Nikolajus Baskovas dainuoja pasiploninęs korsetu, kurį jam neva pasiuvęs pats Valentinas Judaškinas. Nekenktų apie tai pagalvoti ir ne pagal metus greitai apvalėjančiam ugningajam Ryčiui Cicinui...
Ar vyrai ims nešioti korsetus ir pėdkelnes, dar klausimas. Geriau pažiūrėkime, kas tarp vyrų jau madinga Vakaruose, nes tai Lietuvoje po metų kitų tikrai prigis. Pasak statistikos, tarp JAV grožio salonų lankytojų - net 35 procentai vyrų! Stipriosios lyties atstovai dažniausiai užsisako manikiūrą, pedikiūrą, soliariumą, masažus ir balneoterapiją - gydomąsias bei purvo vonias. Smarkiai daugėja užsakymų nepageidautinose veido ir kūno vietose lazeriu visiems laikams pašalinti želiančius plaukus. O patys drąsiausieji prašo nusiurbti riebalus bei įsiūti implantus. Vyrai, žinoma, nesididina krūtų, tačiau vieni nori trupučio silikono į kaktą, kad išsilygintų gilios horizontalios "rūpesčių" raukšlės, kiti pageidauja pasididinti... blauzdas.
- Net ir pasaulio provincijos provincijoje, pavyzdžiui, Šiauliuose ar kituose miesteliuose, tarp vyrų vis madingiau pradėti rūpintis savo kūnu, - pridūrė kosmetologė Asta. - Verslininkui šiandien neturėti specialaus kremo paakiams jau kaip ir nepadoru, į grožio salonus vis daugiau vyrų ateina pasidaryti veido valymų, kaukių, masažo, net manikiūro. Beje, neturintys pinigų šioms paslaugoms vyrai vis vien turėtų nebijoti užsukti į grožio saloną pasitarti, kokiu geriausia teptis kremu nusiskutus, prasidėjus žiemai ar karštymečiui. Pastebėjau, jog vyrų oda yra gana jautri, alergiška...
Gyvenimas nestovi vietoje. Dar visai neseniai atrodė juokinga deginantis pliaže teptis kremu nuo saulės, o šiandien daugelis be tokio kremo net neina prie jūros. Sovietmečiu plaukus nusidažęs vyras būtų buvęs apšauktas iškrypėliu, o šiandien nemažai vyrų nebeišsiverstų be grožio salono. Jei progresas ir toliau taip judės, po kokio šimto metų lytys bus apibūdinamos taip: "dailioji, galinčioji gimdyti lytis" ir "dailioji lytis, nuo kurios gimsta vaikai".
XIX amžiaus pabaigoje lieknos norėjo būti tiek moterys, tiek vyrai, tik pastarieji korsetuose ilgai nesikankino.
(Vyrai- 1 );
XIV amžiuje be kelnaičių apsieidavo ne tik vyrai, bet ir moterys.
(Vyrai- 2 );
Vyrai išrado ne tik skaistybės diržą. Šiame senoviniame piešinyje - apsaugos nuo gatvės prievartautojų.
(Vyrai- 3 );
Nors ši žurnalo "Bizarre" vyriškos mados prognozė dar nepasitvirtino, tačiau šiandien dėl nieko nebegali būti tikras.
(Vyrai- 4 , Vyrai- 5 );
Intymių vyriškų vietų šukuosenos jau madingos. Vyrai dažniausiai užsisako savo ar draugės vardo pirmąją raidę, taip pat automobilio ženklą.
(Vyrai- 6 ,Vyrai- 7 ).