XXL vyrai dovanojo XXL įspūdžius!
Irena ZUBRICKIENĖ
- Vyrai, prašom greičiau čia - vaišinkitės šaltu alumi!
- Mums geriau - ramentus... - į svetingų šeimininkų kvietimą atgauti jėgas po 5 valandas trukusių stipruolių varžybų nutęsė atsakymą 2 Ukrainos atstovai - Volodymyras Muravliovas (32 m.) ir Viktoras Jurčenka (27 m.), vakare lėtai įžengę į šventinio banketo salę.
Lietuviai - jėga
Panašiai pavargę po renginio atrodė ir 2 Latvijos atstovai - Marekas Leitis (30 m.) ir Maris Rozentals (32 m.). Šioms dviem galiūnų poroms mažiausiai sekėsi tarptautiniame stipriausių vyrų turnyre Marijampolėje, kur pirmą kartą jėgos ir ištvermės ribų ieškantys sportininkai rungėsi ne po vieną, o susiporavę į dvejetus (poros buvo sudarytos apgalvotai - pagal pasiekimus, svorį, ūgį, jau užfiksuotas galimybes). Dar vienas užsieniečių dvejetas - lenkai Arturas Patykas (33 m.) ir Robertas Ščepanskis (32 m.) - nuotaikomis ir energija lygiavosi į ką tik varžovais buvusius lietuvius, nes jiems pavyko nugalėti 2 lietuvių dvejetus ir pasiektu rezultatu nusileisti tik kone labiausiai patyrusiems 2 kitiems lietuvių stipruolių dvejetams - užlipti ant trečiosios turnyro vietos laimėtojų pakylos. Beje, visi užsieniečiai stebėjosi lietuvių stipruolių jėga ir ištverme.
Taigi tradicinėse stipriausių vyrų varžytuvėse iš viso dalyvavo 7 sportininkų dvejetai, kuriems reikėjo prakaituoti 7 rungtyse.
Laukiamiausias renginys
Kaip ir kiekvienais metais, stipruolių varžybas Suvalkijos sostinėje organizavo ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje išgarsėjęs galiūnas marijampolietis Alvydas Kirkliauskas (53 m.) su savo bendraminčiais - šeimos nariais, draugais ir kitais pagalbininkais. Šitaip - jau 15 metų iš eilės. Turnyras keitė pavadinimus, keitėsi rungtys ir prizininkų vardai, bet jo dvasia išliko tokia pati traukianti ir užburianti: kalbama, kad ne vienas marijampolietis net savo atostogų planus derina prie kasmet kitu laiku vykstančios stipruolių "fiestos". Suvalkiečiai puikiai pažįsta savo galiūnus ir šaukia juos vardais, domisi jų asmeniniu gyvenimu, bet neapipina gandais ir intrigomis, ištikimiausi gerbėjai renka per varžybas prakaitu permirkusius sportininkų marškinėlius, kone po kiekvienos rungties pačių "dievaičių" sviedžiamus į žiūrovų minią.
Nauji amplua
Pats Alvydas Kirkliauskas yra laimėjęs ne vieną galiūnų turnyrą, tačiau šiemet - 15-ąjį kartą - jis pasirinko sau visiškai naują amplua: pakeitė visus stipruolių renginius Marijampolėje vesdavusį Arūną Valinską ir pats visas 5 valandas nesiskyrė su mikrofonu. Žiūrovai, nors ir šnabždėjosi pasigedę Valinsko šmaikščių frazių, tačiau nenušvilpė nepatyrusio renginių vedėjo: atvirkščiai - Alvydui plojo už dalykiškai pateikiamus faktus, komentuojant rungtis, žavėjosi jo atmintimi, į kurią "sukišta" daugybė skaičių - kilogramais, metrais, minutėmis ir sekundėmis - apie kiekvieno galiūno pasiekimus, rekordus, planus, džiaugėsi vedėjo pagarba ir vienodu dėmesiu kiekvienam varžybų dalyviui.
Naujas vaidmuo šiame renginyje teko ir stipriausiu planetos žmogumi tituluojamam galiūnui Žydrūnui Savickui (32 m.) - jis buvo vienas iš teisėjų. "Raumenų kalnas" ramiai ir, atrodė, išdidžiai žingsniuodavo paskui besirungiančiuosius ir negailėjo šypsenų bei dėkingų mostų jam pagarbiai skandavusiai publikai. Sklido kalbos, kad Žydrūnas nedalyvavo turnyre dėl traumos, kurią neseniai patyrė per varžybas Ukrainoje, kai vienoje kavinėje jam koją stipriai apiplikino neatidi padavėja, tačiau pats galiūnas tokią versiją paneigė: žioploka padavėja jam nepakenkusi - jis tiesiog norėjęs šiek tiek atsipūsti tarp gausybės turnyrų ir sukaupti jėgas būsimoms varžyboms, kai rugsėjį Pietų Korėjoje vyks pasaulio galiūnų pirmenybės, o spalį Vilniuje startuos pasaulio galiūnų dvejetų čempionatas.
Daug "sveriančios" rungtys
Marijampolėje galiūnai kilnojo 230 kilogramų sveriantį rąstą, vartė 350 kg svorio padangą, vežė maudynėms skirtą kubilą, kuriame stovėjo 12 žavių merginų, o tarp jų puikavosi ir pats Alvydas Kirkliauskas, pritūpinėjo su sunkiasvore platforma ant pečių ir kilnojo tokio pat svorio (280 kg) štangą, estafetėje nešiojo skydą (182 kg) ir masyvų rentinį (350 kg), turėjo sukilnoti po 5 akmenis (110 - 180 kg) ant specialių pakylų (į 130 - 170 centimetrų aukštį). Bene labiausiai žiūrovų aistros liejosi per vadinamąsias gladiatorių kovas, kai dvi poros priešininkais tapusių galiūnų, įsikirtusios ilgo rąsto galų, visomis jėgomis stengėsi išstumti savo konkurentus iš pažymėto rato ir patys nepatekti už jo ribų. Šioje rungtyje nugalėjo šiuo metu sportinės parengties viršūnėje esantys birštonietis Vidas Blekaitis (35 m.), neseniai sukūręs šeimą, ir marijampolietis Saulius Brusokas (38 m.), analogiškuose galiūnų turnyruose Marijampolėje dalyvavęs daugiausia kartų iš visų dalyvių - 13. Jiedu, laimėję dar 3 kovose, tapo ir šio dvejetų turnyro absoliučiais nugalėtojais.
Tik 4 taškais bendroje rezultatų sąskaitoje nuo laimėtojų atsiliko marijampoliečio Dariaus Miškelio (38 m.) ir panevėžiečio Viliaus Petrausko (33 m.) pora, sėkmingiausiai iš visų vartę sunkiasvorę padangą. Beje, Panevėžio II policijos komisariate apylinkės inspektoriumi tyrėju dirbantis Vilius sukėlė kai kurių žiūrovų utopines svajones: ėch, jeigu visi Lietuvos policininkai būtų tokie stiprūs, greiti ir ištvermingi, tai nusikaltėliai bėgtų į krūmus...
Trečiąją vietą, kaip minėta, užėmė lenkų dvejetas. Po šių užsieniečių liko 2 lietuvių poros: panevėžietis Nerijus Liobikas (29 m.) ir vilnietis Darius Šukys (29 m.) bei mažeikiškis Antanas Abrutis (38 m.), Suvalkijoje organizuotų galiūnų varžybų senbuvis ir publikos numylėtinis, šįkart savo galimybių rezultatus sumavęs su Aukštaitijos atstovu Alvidu Brazdžiumi (33 m.) iš Biržų.
Po varžybų šokti nenorėjo...
Visiems dalyviams po varžybų, susirinkus į banketą, pagal nuopelnus buvo išdalintas atlygis - 25 000 litų prizinis fondas. Per patį renginį kiekvienos rungties dalyviai buvo pagerbti žiūrovų ovacijomis, gėlėmis ir šventiniais "fontanais". Organizatoriai džiaugėsi, kad renginys praėjo be didesnių traumų - tik Vidui Blekaičiui, nešant rentinį, vienu momentu prietaiso rankenos išsprūdo iš galiūno rankų ir, kaip "diagnozavo" renginio vedėjas Alvydas Kirkliauskas, birštoniečiui "žiauriai plyšo nuospaudos". Tačiau traumą patyręs galiūnas, apžiūrėtas renginyje budėjusių medikių, iš likusių rungčių nepasitraukė ir netgi laimėjo visą turnyrą.
Po turnyro šventiniame bankete įspūdžiais dalijęsi renginio dalyviai vaišinosi, kalbėjosi, dėkingai glaudė prie savęs savo antrąsias puses, "dekabristiškai" visada būnančias šalia, ir daug šypsojosi. Kol kartu buvo spaudos atstovai ir kiti svečiai, kovų aikštėje prakaitą išlieję galiūnai nesigundė šokiams ir dainoms. Visus savo nuotaikomis, darna, ištverme ir puošnia išvaizda žavėjo galiūnų "bacilos" jau daug metų užkrėsta Kirkliauskų šeimyna - Alvydas ir Anelė bei jų jau suaugę vaikai Lina ir Vytautas. Jie, kiekviename turnyre nesikratantys jokių organizavimo sunkumų ir pareigų per renginius, leido suprasti, kad 15-tasis turnyras Marijampolėje tikrai nebuvo "gulbės giesmė".
Ričardo PASILIAUSKO nuotr.:
- Galiūnų "fiestų" Marijampolėje organizatorius Alvydas Kirkliauskas, tapęs stipruolių vežamo svorio dalimi, kubile puikavosi žavių merginų draugijoje
- "Gladiatorių" rungtį ir dar 3 kovas laimėję Vidas Blekaitis ir Saulius Brusokas (dešinėje), jų jėga iš šalies žavintis ir garsiajam Žydrūnui Savickui (stebintis teisėjas), tapo ir viso turnyro nugalėtojais
- Jeigu visi šalies policininkai būtų tokie galingi kaip Vilius Petrauskas, nusikaltėliai spruktų į krūmus
- Tarp rungčių žiūrovus linksmino Irena Starošaitė su savo pagalbininkėmis, "nespjaunanti" į Marijampolę po to, kai gegužę, skubėdama koncertuoti į šį miestą, patyrė rimtą avariją (tuokart sunkiai sužalotą dainininkę Žanetą Taurinskienę dabar pakeitusi šviesiaplaukė naujokė - dešinėje)
- Galiūnų jėga domina ir Marijampolėje "galą kelio" pastaruoju metu atradusius Kazachstano piliečius, dėvėtų automobilių prekeivius (centre - tarp žiūrovų)
- Marijampoliečių numylėtinis Saulius Brusokas per pertraukas atsigaudavo savo kolegų daromų masažų dėka