Laikas parodė, kad Jungtinės Tautos (JT) sėkmingai atliko savo Irako nuginklavimo užduotį, o JAV prezidento Džordžo V. Bušo (George W. Bush) karas su Iraku "buvo paremtas melu", pirmadienį pareiškė buvęs JT ginkluotės inspektorius Skotas Riteris (Scott Ritter).
"Inspektoriai atvyko į šalį, su jais buvo sklandžiai bendradarbiaujama, jie nedelsiant pateko į objektus, kuriuos norėjo apžiūrėti, ir nieko nerado - nieko, kas būtų susiję su masinio naikinimo ginklo programomis, - sakė pacifistu tapęs buvęs JAV jūrų pėstininkas ir aukšto rango inspektorius. - Tačiau, nepaisant to, mums nuolat buvo sakoma, jog "prezidentas žino, kad šie ginklai egzistuoja, prezidentas žino, kad atitinkamą grėsmę gali pašalinti tik vienašališki Jungtinių Valstijų veiksmai", nes Jungtinės Tautos negali arba nenori įvykdyti joms Saugumo Tarybos iškeltą užduotį", - sakė S. Riteris (Scott Ritter).
Kaip žurnalistams jis pabrėžė JT būstinėje Niujorke, visi Dž. V. Bušo (George W. Bush) administracijos argumentai už karą su Iraku buvo melas.
Šis beveik septynerius metus Irake dirbusio eksperto pareiškimas yra dar vienas smūgis JAV administracijai, pastaruoju metu mėginančiai apsiginti nuo priekaištų lavinos, jog suklaidino Amerikos viešąją nuomonę, karui su Iraku pateisinti pasikliaudama, kaip dabar aiškėja, suklastota žvalgybine informacija.
Tiek iki 1998 metų dirbdamas Irake, tiek vėliau S. Riteris (Scott Ritter) griežtai kritikavo JAV teiginius, neva Irakas turi nelegalaus masinio naikinimo ginklo. Neseniai jis išleido naują knygą "Teisingumas kitaip: masinio naikinimo ginklai ir bušizmo epidemija Amerikoje".
Anot S. Riterio (Scott Ritter), Vašingtonas niekada neketino leisti JT inspektoriams baigti savo darbą Irake.
"Jungtinės Valstijos vykdė ne Irako nuginklavimo politiką. Jos visada vykdė režimo nušalinimo - Sadamo Huseino (Saddam Hussein) nuvertimo - politiką. Tai yra oficiali Jungtinių Valstijų politika nuo 1991 metų".
JAV prezidentas Dž. V. Bušas (George W. Bush) pastaruoju metu pateko į ypač nemalonios kritikos ugnį dėl savo metiniame pranešime pateikto teiginio, kad Irakas neva siekė Afrikoje įsigyti branduolinio ginklo gamybai reikalingų radioaktyvių medžiagų. Pirmadienį prezidentas žurnalistams pareiškė tuo metu tikėjęs, kad atitinkami kaltinimai yra pagrįsti, ir tik vėliau sužinojęs apie žvalgybininkų abejones dėl informacijos patikimumo.
Reuters-ELTA