Narkotikų kontrolės departamento duomenimis, apie 15 procentų nuteistųjų priklausomi nuo narkotikų.
Dažniausiai laisvės atėmimo vietose vartojami į veną leidžiami opioidai, todėl specialistai nerimauja dėl galimo užkrečiamųjų ligų plitimo.
Ypač didelį susirūpinimą kelia nepakankama narkotikų kontrolė ir ŽIV/AIDS plitimas įkalinimo įstaigose. Vien 2002 metais Alytaus pataisos namuose buvo išaiškinti 299 infekuotieji ŽIV.
Narkotikų paklausos laisvės atėmimo vietose augimui įtakos turi bendras narkotinių medžiagų vartojimo Lietuvoje augimas. Daugėja už neteisėtą narkotikų apyvartą nuteistųjų, kurie savo patirtį perkelia ir į laisvės atėmimo įstaigas.
Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos atlikta apklausa parodė, kad beveik pusė narkotikus vartojančių nuteistųjų juos pradeda vartoti, patekę į laisvės atėmimo vietas.
Narkotinių medžiagų nuteistieji gauna per paštą, perduodamus siuntinius, per pasimatymus. Narkotikai į laisvės atėmimo vietą permetami per apsauginę tvorą ar perduodami per nesąžiningus pareigūnus.
Su narkomanijos plitimu laisvės atėmimo vietose kovojama griežtinant narkotinių medžiagų patekimo į įstaigas kontrolę, šviečiant nuteistuosius ir gydant priklausomus nuo kvaišalų.
Nors priklausomų nuo narkotinių medžiagų nuteistųjų skaičius auga, palyginus su kitomis Europos Sąjungos šalimis, jis vis dar mažesnis.
Belgijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Airijoje, Liuksemburge, Olandijoje, Portugalijoje, Ispanijoje ir kai kuriose kitose šalyse narkotines medžiagas vartoja dvigubai daugiau nuteistųjų nei Lietuvoje - apie 30 procentų.
Narkotikų vartojimo plitimo laisvės atėmimo vietose priežastis ir galimus narkomanijos prevencijos būdus specialistai analizuos antradienį Vilniuje prasidėsiančiame tarptautiniame forume "Narkotikų problema Baltijos regione: nauji iššūkiai".
Dviejų dienų renginyje dalyvaus per 200 specialistų iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos bei Skandinavijos šalių, taip pat įvairių tarptautinių organizacijų - Jungtinių Tautų Narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuro, Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro, Šiaurės Ministrų Tarybos - atstovai.