Giedrė POTELIŪNAITĖ
Kauno rajone, Boniškių kaime ūkininkas Virginijus Šimkus kartu su sūnumi Mariumi kaimeliolaukuose įkurtoje fermoje augino kiaules. Nors kiaulininkystės verslas labai sunkus, ūkininkams sekėsi neblogai - jie turėjo apie 6000 kiaulių, kurias pardavimui eksportuodavo į Rusiją. Stambūs ūkininkai turi ir 30 hektarų žemės, kurioje augina miežius, rapsus. Prieš keletą metų "Akistata" rašė apie šių ūkininkų auginamas kiaules - tada kaimo žmonės buvo "pamėgę" iš fermos vogti Šimkų paršelius. Dabar gi paršelių niekas nevagia, jie stimpa... iš bado.
"Situacija kritiška tapo prieš gerus du mėnesius. Visiškai nebeturėjome kuo šerti kiaulių ir niekur neradome pagalbos," - sakė ūkininkas Marius Šimkus. "Spaudoje mes pavaizduoti kaip kokie sadistai, specialiai gyvulius badu marinę. Bet juk pagalbos ieškoti ėmėme iškart, kai tik tapo aišku, kad patys nesusidorosime. Kreipėmės ir į Kauno apskrities Valstybinę ir maisto veterinarijos tarnybą, kad duotų leidimą kiaules parduoti Rusijai, tačiau iš jos tokio leidimo negavome dėl, atseit, normose nurodytų kiaulių auginimo neatitikimo kriterijų. Lietuvoje jų parduoti ir nemėginome, niekas nebūtų pirkęs," - pasakojo M. Šimkus.
"Šėrėme kiaules tuo, kuo turėjome, bet pašaro neužteko ir jos ėmė gaišti. Mums su tėvu labai gaila gyvulių, neesame kokie beširdžiai. Dvesiančias kiaules irgi reikėjo kažkur dėti. Skambinome utilizavimo tarnyboms, tačiau ir tos atvykti nesugebėjo, todėl nustipusias kiaules metėme į griovį prie kiaulidžių. Kaimas dėl lavonų tvaiko skundėsi, mes patys nežinojome, ką daryti," - guodėsi Marius.
Tuo tarpu kaimo žmonės kalba, kad ūkininkai ne stimpančiomis kiaulėmis rūpinosi, bet užuot išsaugoję likusius gyvus paršelius, nepardavė jų, nes už juos siūloma kaina jiems pasirodžiusi per maža, o jie norėjo gauti nors šiokį tokį pelną. "Kiek girdėjome, jie už gyvą svorį "užsiprašė" gal 6 litų, kai tuo tarpu jis buvo parduodamas už 4,8 lito. Be to ir tos kiaulės jau į kiaules nebuvo panašios, o jie iš tų gaišennų dar pelno tikėjosi?" - stebėjosi Boniškių kaimo gyventojai.
Greta Šikmų kiaulidžių, savo kiaulių fermą turi ūkininkas Ričardas Stiparius. "Nedaug su Šimkumi bendravome, susitikę gal keletu žodžių persimesdavome apie derlių ir orą. Be to, kiaulininkai turi nerašytą taisyklę - į kits kito fermas neiti. Tam reikalinga speciali apranga, kad kokio užkrato neužnešti ir nepaskleisti," - sakė R. Stiparius. "Žinojau, kad jam nelabai sekasi su tomis kiaulėmis. Ir tikrai ne prieš porą mėnesių visos problemos prasidėjo. Kažkada esu siųlęs jam kiek patobulinti pašarą, kuriuo jis kiaules šerdavo, bet nesutiko - sakė pats geriausiai išmano kaip ir ką daryti," - prisimena R. Stiparius.
"Kad gautum leidimą į Rusiją kiaules eksportuoti sugaištama pusė metų ar net daugiau, o atimti tai gali labai greitai. Tai vat kai atėmė iš jo tą leidimą, tada ir prasidėjo vargai. Dabar kiaulių augintojams išvis beprotiški reikalavimai keliami. Net pašarų judėjimo schemas savo kieme turiu nupaišyti, tai ko stebėtis, kad iš ūkininko, kuris neturi kuo savo kiaulių šerti atimamas toks leidimas" - sakė ūkininkas R. Stiparius.
Jau anksčiau V. Šimkui dėl netinkamų kiaulių auginimo sąlygų yra skirta bauda - dėl kiaulių laikymo atviroje vietoje ūkininkas buvo nubaustas 1000 litų bauda.
"Girdėjome, kad jis turi nemažai skolų - kiek ir kokių nežinome, tačiau finansiniai nesklandumai greičiausiai ir buvo ta priežastis, dėl ko nebuvo kuo kiaulių šerti," - sakė R. Stiparius.
Kai į Šimkų fermą atvyko Kauno apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai, kiaulidėse tebuvo likę 800 kiaulių. Nedelsiant buvo paskelbta ekstremali padėtis dėl fermoje laikomu nešertų, gaištančių ir jau nugaišusių kiaulių. Buvo baiminamasi dėl galimo didesnio kiualių gaišimo protrūkio ir iš to kylančių neigiamų pasekmių aplinkai ir kaimo gyventojams. Vandžiogalos seniūnas Petras Balčiūnas buvo įpareigotas ekstremalios situacijos metu pasirūpinti kiaulių šėrimu V. Šimkaus fermoje. Iš "Kauno grūdų" į V.Šimkaus fermą Kauno rajono savivaldybės rūpesčiu buvo nugabenta 9 tonos pašarų, tačiau tai situaciją pagerino tik laikinai ir labai nežymiai.
Prieš savaitę įvyko teismo posėdis, kurio metu buvo nuspręsta iš V. Šimkaus paimti likusias gyvas 800 kiaulių ir perduoti jas Kauno rajono savivaldybės žinion. Administracija įpareigota tinkamas vartojimui kiaules realizuoti, o netinkamoms vartoti žmonių maistui kiaulėms atlikti eutanaziją ir utilizuoti. Atlikti tyrimai parodė, kad gyvūnai nesirgo jokiomis ligomis, o stipo iš bado, todėl V. Šimkui dėl netinkamo elgesio su gyvūnais ir keturkojų kankinimo gresia baudžiamoji atsakomybė - laisvės atėmimas iki vienerių metų. M. Šimkus žadėjo likusias tuščias fermas parduoti danų ūkininkams, kurie čia augins kiaules.
Panašių atvejų, kai iš bado gaišta naminiai gyvuliai yra nutikę ir anksčiau. Lazdijuose prieš metus iš bado nugaišo 14 veršių. Kaimynams įtarimą sukėlė tai, kad vieno lazdijiškio tvarte, kur laikomi veršiai, jau kuris laikas tylu, nors anksčiau iš jo nuolat sklisdavo išbadėjusių gyvulių mūkimas. Į sodybą atvykę veterinarai rado 14 negyvų galvijų, du iš jų buvo išmėsinėti. Nustatyta, kad gyvuliai mirė iš bado - jie buvo šeriami tik kartą ar du per savaitę.
Kupiškio rajone, Zasinyčių kaime, Jono Lukšo arkliai buvo palikti likimo valiai - jie išbadėję lakstė po laukus, ėdė sniegą ir buvo apaugę gaurais - taip jų išsekęs organizmas iš paskutiniųjų gynėsi nuo šalčio. Vasario mėnesį termometrų stulpelis buvo nukritęs iki 25 laipsnių žemiau nulio. Šalia buvęs metalinis lovys ir nedidelė statinaitė buvo visiškai tušti, tvarto durys buvo atvertos ir paremtos pagaliu. Buvo galima matyti, kad neprižiūrimi arkliai po apsnigtas apylinkes blaškėsi jau senokai. J. Lukšiui buvo paskirta bauda už arklių nepriežiūrą.