Irena ZUBRICKIENĖ
- Uždara nuteistųjų "zona" - tai bičių avilys, į kurį medų suneša laisvėje gyvenančios bitelės, - mėgsta kartoti Marijampolės pataisos namų (PN) direktorius Tadas Klusevičius, vertindamas kalinių kasdienybės džiaugsmus ir rūpesčius. - Lietuvos teritorija - tai tie žydintys sodai, iš kurių nuteistuosius pasiekia "medus" - uždrausti mobilieji telefonai, pinigai, kvaišalai. Uždaryk vieną kelią į avilį, bitelės tuos atras naują...
Be siuntinių - jau pusmetis
Draudžiamų daiktų "zonoje" problema - sena kaip pati sistema. Šioje srityje dirbantys pareigūnai šiuo atžvilgiu yra pesimistai: esą problema neišsprendžiama, nes draudžiamas vaisius visada saldžiausias ir labiausiai gundantis. Nebent nuteistieji, kaip jau yra ne vienoje Europos šalyje, "zonose" gyventų vienos ar dviejų vietų kamerose.
Pagrindinis kelias, kuriuo nuteistuosius pasiekdavo gerai paslėpti draudžiami daiktai, buvo siuntiniai iš laisvės. Apie tai, kokie išradingi būdavo kalinius "šildę" siuntėjai, pasakota ne vieną kartą. Kaip teigė Kalėjimų departamento (KD) spaudos atstovas Gintautas Stalnionis, KD ne vienerius metus inicijavo permainas, kad būtų uždrausti siuntiniai nuteistiesiems. Prielaidų tokiam žingsniui atsirado 2003-ųjų sausio 1-ąją, įsigaliojus naujoms maisto normoms "zonoje" ir iš esmės pagerinus nuteistųjų maitinimą. Be to, kiekvienos pataisos įstaigos teritorijoje veikia parduotuvės, kuriose gausu įvairių maisto produktų, buities prekių. Pageidaujamų prekių galima ir užsisakyti. Prieš porą metų dauguma parduotuvių buvo pertvarkytos, išplėstos, suremontuotos.
Šių metų sausio 1-ąją pagaliau įsigaliojo Bausmių vykdymo kodekso pakeitimo ir papildymo įstatymo nuostata, pagal kurią nuteistieji prarado teisę gauti pašto ir artimųjų perduodamus siuntinius su maisto produktais, higienos prekėmis. Lietuva šį žingsnį žengė paskutinė iš Baltijos šalių - Latvijoje ir Estijoje nuteistieji siuntinių nebegauna jau porą metų. O senosiose Europos Sąjungos šalyse tokios tradicijos (siuntinių) apskritai nebuvo.
Nauja tvarka - nuteistųjų naudai
Įvedus naują tvarką, nuteistieji, negaunantys dažnų siuntinių, kaip "Akistatą" tikino kalbinti pašnekovai iš kelių pataisos įstaigų, tikrai nešąla, nebadauja ir neskursta. Juk ir anksčiau ne visi kaliniai buvo remiami savųjų iš laisvės.
Vis dėlto, G. Stalnionio teigimu, įstatymas numato, kad vieną kartą per šešis mėnesius nuteistiesiems leidžiama gauti drabužių ir avalynės siuntinį. Artimieji taip pat gali pervesti pinigų į nuteistųjų asmenines sąskaitas, kad šie PN parduotuvėse įsigytų norimų prekių. Skelbiama, kad PN administracija pasistengė, jog nuteistųjų gyvenamosiose patalpose būtų įrengtos arba suremontuotos virtuvėlės, kuriuose norintieji gali gamintis maistą.
Viena naujovė, įsigaliojusi po sausio 1-osios, itin naudinga nemenkai daliai nuteistųjų. Kartą per mėnesį nuteistiesiems iš PN lėšų išmokamos iki 0,5 MGL (minimalaus gyvenimo lygio) dydžio (60 litų) išmokos. Už šiuos pinigus nuteistieji turi galimybę įsigyti būtiniausių buities reikmenų. Tiesa, išmokos skiriamos tik tiems, kas savo asmeninėse sąskaitose neturi didesnių už 0,5 MGL dydžio lėšų, tiems, kas neturi artimųjų ar nepalaiko su jais socialinių ryšių, tiems, kas neatsisako administracijos pasiūlyto apmokamo darbo, ir tiems, kas neturi nuobaudų. Įkalinimo įstaigose jau džiaugiamasi, kad į tokią paramą pretenduojantys nuteistieji, nenorėdami jos prarasti, stengiasi kuo geriau elgtis - tai nauda ir jiems, ir darbuotojams.
KD pareigūnai linkę priminti, kad minėtas įstatymo pakeitimas netaikomas kitai įkalinimo įstaigose esančiai asmenų kategorijai - suimtiesiems, kurie laikomi tardymo izoliatoriuose ir kuriems apkaltinamasis teismo nuosprendis dar neįsiteisėjo. Jų kaltė dar neįrodyta, todėl įstatymų leidėjai nusprendė jų teisių nesiaurinti.
Kelias uždarytas - ieškoma landų
Įkalinimo įstaigose sumažėjus perduodamų siuntinių srautams, juos tikrinę prižiūrėtojai dabar gali užsiimti kita veikla. Be to, rečiau gaunamus siuntinius galima tikrinti kruopščiau. Taip pat šiuo metu visi šalies tardymo izoliatoriai bei ketveri PN yra aprūpinti jonizuojančios spinduliuotės principu veikiančiais introskopais, "randančiais" paslėptus daiktus. Tai lengvina prižiūrėtojų darbą.
Dabar didžiausias įkalinimo įstaigų darbuotojų, kovojančių su draudžiamų daiktų kanalais, galvos skausmas - artimųjų pasimatymai su nuteistaisiais ir vadinamieji permetimai per įstaigų tvoras. Atsakingi KD darbuotojai kruopščiai fiksuoja visus tokius atvejus ir atvirai juos skelbia visuomenei. Viliamasi, kad turi ateiti diena, kai rizikuojantieji "sušildyti" nuteistąjį pagaliau praras kantrybę ir neberizikuos.
O kol kas per pataisos įstaigų tvoras skrieja kvaišalais "užtaisyti" teniso kamuoliukai ir kitokie paketai, mobiliaisiais telefonais "prifarširuoti" plastikiniai buteliai. Pareigūnai mano, kad didesnę dalį tokių "paukščių" jiems pavyksta sulaikyti. Prižiūrėtojai akylai stebi aplinką, stovėdami bokšteliuose, tad mato nemenką teritoriją. Jų "rentgeno" nepraeina ir į "zoną" įmesti paketai su mobiliaisiais telefonais, kurių dažniausiai nespėja pasiimti jų laukę nuteistieji.
Bandantieji permesti draudžiamus daiktus anapus tvoros tobulėja - neatsilieka ir administracija. Štai Šiaulių tardymo izoliatoriuje suimtųjų gyvenamojo namo langai uždengti vielos tinklu. Prie metalinių maždaug dviejų metrų ilgio laikiklių privirtintas tinklas turi apsaugoti nuo kamerose gyvenančių "šaulių", kurie sumeistrautais "harpūnais" (specialia šaudykle) pro langą į gatvę iššaudavo medinę ar popierinę strėlę su prie jos pririštu tvirtu siūlu. Anapus tvoros laukiantys suimtųjų bičiuliai prie siūlo pririšdavo iš anksto parengtą paketą su "dovanėlėmis". Tuomet likdavo jį tik įsitraukti į kamerą. Tokie "šauliai" veikdavo nuolat - ir dieną, ir naktį.
Pastebėti draudžiamų daiktų svaidytojus įkalinimo įstaigose padeda ir įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, prie monitorių nuolat budintys ir teritoriją stebintys darbuotojai.
Svaidytojams į talką ateina ir transporto priemonės, dėl vienokių ar kitokių priežasčių turinčios teisę patekti į "zoną". Štai neseniai Pravieniškių 2-ųjų PN - atvirosios kolonijos pareigūnai aptiko ir paėmė 7 mobiliojo ryšio telefonus, 6 kroviklius ir 5 SIM korteles. Į skudurą suvynioti daiktai buvo paslėpti šilumvežio apačioje, prie riedmenų esančioje ertmėje. Šilumvežiu į PN iš lentpjūvės buvo gabenami kūrenimui skirti seni mediniai pabėgiai. Lentpjūvėje, esančioje prie PN, dirba laisvai samdomi asmenys bei nuteistieji, taip pat - turintys teisę be sargybos ar palydos išvykti už PN ribų.
Kovodami su draudžiamų daiktų svaidytojais, PN pareigūnai pasitelkė ir kelis tarnybinius šunis bei kinologus. Jeigu paketai ir perskrieja "zonos" tvorą, neretai jie atsiduria keturkojų "prižiūrėtojų" akiratyje.
Taip pat prie pataisos įstaigų įkurti ir judrieji postai. Juose Apsaugos ir priežiūros bei Vidaus tyrimų tarnybos pareigūnai dirba beveik visą parą.
Populiariausios slėptuvės - kūno ertmės
Uždraudus siuntinius, nuteistieji vis labiau išnaudoja į pasimatymus su jais atvykstančius artimuosius. Šie neretai tampa draudžiamų daiktų tiekėjais ir kurjeriais. Pareigūnai teigia, kad kaliniai įtikina laisvėje esančius savo artimuosius, esą draudžiami daiktai padeda jiems šilčiau gyventi "zonoje", neturėti rūpesčių arba tarnauja kaip užmokestis už įvairias paslaugas.
Kiekvienas, atvykęs pasimatyti su nuteistuoju, supažindinamas su reikalavimais ir turi pasirašyti, kad neneša draudžiamų daiktų bei sutinka būti apžiūrimas. Kaip pasakojo Marijampolės PN dirbančios prižiūrėtojos Diana ir Sigita, per jų ne vienerių metų darbo praktiką buvo tik vienas atvejis, kai atvykėlė atsisakė būtinos asmeninės apžiūros. (Atvykusius pasimatyti vyrus apžiūri prižiūrėtojai vyrai, o moteris - tik prižiūrėtojos.) Atsisakiusioji iš karto išėjo savais keliais taip ir nepasimačiusi su nuteistuoju. Kiti "kurjeriai" rizikuoja.
Statistika teigia, kad per planuotus pasimatymus įkliuvę draudžiamų daiktų tiekėjai dažniau būna moterys - net apie 80 procentų. Dauguma tokių moterų žino: slėpti "dovanas" drabužiuose ar rankinėje - tai tas pats, kaip nešti jas rankose. Pastaruoju metu vis daugiau moterų slėptuvėms išnaudoja kūno ertmes.
Neseniai Marijampolės PN buvo sulaikyta kaunietė Ramunė P. (31 m.), atvykusi į trumpalaikį pasimatymą su nuteistu draugu. Moteris atliko visas procedūras, kurių reikalaujama iki pasimatymo. Prižiūrėtojos atkreipė dėmesį, kad Ramunė beveik nekalba, tik linksi galva ir mykia, o jos burna atrodė įtartinai patinusi. Įtarimas pasitvirtino: Ramunė buvo priversta iš burnos išsiimti 4 plastikinius paketėlius su narkotinėmis medžiagomis, kuriuos užklupta net bandė nuryti...
Marijampolės PN prižiūrėtojos teigė, kad burna-slėptuvė joms buvo naujovė. Dažniau atvykusios moterys pasinaudoja savo intymiausiomis kūno vietomis. Bene pati naujausia tokia "kurjerė" - Šakių r. gyvenanti Daiva T. (28 m.). Ji buvo atvykusi pasimatyti su kalinčiu savo draugu. Draudžiamų daiktų galimybę neigusi moteris įkliuvo per jos asmens apžiūrą, kai iš apatinių kelnaičių iškrito lipnia juosta apvyniotas paketas. Daiva T. tuoj pat jį pakėlė ir mėgino prižiūrėtojas įtikinti, jog tai - higieninis tamponas. Tačiau darbuotojų apgauti nepavyko: išvyniojus paketą, jame rasti du polietileniniai maišeliai su 15 gramų metamfetamino. Pareigūnės mano, kad radinys buvo slepiamas lytiniuose organuose.
Paketėlių aptinkama ir moterų liemenukuose, kojinėse, kelnaitėse, atsineštų vaikų sauskelnėse.
Intymias kūno vietas slėptuvėms išnaudoja ir vyrai. Mobilusis telefonas, susigrūstas į tiesiąją žarną, ar šioje vietoje paslėpti paketėliai su kvaišalais, net - švirkštais, - jokia naujovė PN prižiūrėtojams. Įdomu, kad šias slėptuves neretai "išaiškina" metalo ieškiklis. Šitaip neseniai įkliuvo klaipėdietis Sergejus G. (33 m.) - atliekant jo asmens apžiūrą, užpakalinėje kūno dalyje, žemiau juosmens, metalo ieškikliu buvo užfiksuotas metalo turintis daiktas. Vyras, atsisakęs medikų paslaugų, pats turėjo tą svetimkūnį ir išsikrapštyti... Paaiškėjo, kad tiesiojoje žarnoje buvo slepiamas į polietileninį maišelį įpakuotas mobilusis telefonas su akumuliatoriumi.
Kas tie "kurjeriai"?
Prižiūrėtojai turi teisę atlikti kiekvieno atvykusio pasimatyti asmens apžiūrą iki apatinių drabužių. Jeigu apžiūrimas asmuo kelia įtarimų, "lendama giliau". Tačiau, kaip sakė jau minėta marijampolietė prižiūrėtoja Sigita, ginekologo darbu prižiūrėtojos neužsiima - yra kitokių būdų, kad intymioje vietoje slėptas daiktas iškristų ar išslystų per apžiūrą.
PN prižiūrėtojai "Akistatai" pasakojo, kad dauguma "kurjerių" išsiduoda dar prieš apžiūrą - rausta ir bąla, nervinasi, tirta, tuščiažodžiauja, isteriškai kvatojasi arba įtartinai tyli. Kiti per ilgai užsibūna tualete ir netgi jame palieka, pavyzdžiui, pakuotes nuo prezervatyvų, kuriuos panaudojo draudžiamo daikto įpakavimui.
Dažniausios "kurjerės" - kalinių draugės, sugyventinės, žmonos. Prižiūrėtojų teigimu, tai vargo pelės - patiklios, valdomos, paklusnios. Dažniausiai - skurdžiai gyvenančios bedarbės, daugiavaikės motinos. Joms už riziką būna pažadėta apie 100 litų, todėl jos ir bando. Sulaikytos jos elgiasi įvairiai: vienos drebėdamos prašo nekviesti policijos, kitos žada atlygį (kyšį), trečios - verkia ar kitaip bando sukelti užuojautą ir gailestį, ketvirtos - tyli nuleidusios galvą. Būna ir nenuspėjamos reakcijos: lyties organuose paketėlį slėpusi minėta šakietė ... kvatojosi...
Vyrai, bandantys "sušildyti" kalinius "dovanomis", - dažniausiai tokie patys vakarykščiai kaliniai, nebijantys rizikuoti, išmanantys gyvenimo anapus tvoros specifiką, subtilybes. Būna, kad vieną dieną jie užveria "zonos" vartus, o po kelių dienelių jau blaškosi netoli PN, kad sulauktų palankesnio momento. Vien pastarosiomis dienomis šitaip vėl teisėsaugininkų rankose atsidūrė šešis kartus teistas vilnietis Igoris Čebotoriovas (21 m.), keturis kartus teistas Varėnos r. gyventojas Vidmantas Šablinskas (32 m.).
PN pareigūnai neabejoja, kad draudžiamų daiktų svaidymas per šių įstaigų tvoras kai kam jau tapęs pragyvenimo šaltiniu. Įkliuvusiems dažniausiai gresia administracinės kelių šimtų litų baudos.
- Skaudžiausia, kai nuteistuosius ne pagal įstatymą remia jų motinos, - savo darbo patirtimi dalijosi Marijampolės PN direktorius T. Klusevičius. - Negi jos nesuvokia, kad sūneliai paveikė jas melu, o parėję į laisvę sėkmingai išnaudos toliau? Laimei, tokie atvejai nedažni.
"Remia" nuteistuosius ir broliai, seserys, pusbroliai. O Pravieniškių 1-uosiuse PN prieš kelis mėnesius buvo sulaikyta ... nuotaka - vilnietė Tatjana L. (19 m.). Įregistravus santuoką, ji turėjo teisę į ilgalaikį pasimatymą su ką tik iškeptu jaunikiu. Jaunoji kategoriškai atsisakė asmens apžiūros. Netrukus ji ... iš pačios intymiausios savo kūno vietos išsitraukė nedidelį permatomą paketą. Jame buvo kvaišalų. Tą pačią dieną šioje įstaigoje po sutuoktuvių ceremonijos į policiją buvo išvežtos ir dvi kito jaunikio viešnios - motina bei liudytoja. Abi šios kėdainiškės irgi įkliuvo dėl rankinėse slėptų kvaišalų.
Nuteistųjų "rėmėjai" lieka ir nežinomi
Draudžiamų paketėlių aptinkama ir nuteistiesiems atsiųstuose laiškuose, sveikinimuose. Jau keletą metų laiškai įkalinimo įstaigose neskaitomi ir necenzūruojami, tačiau juos patikrinti galima. Paprastai jie atplėšiami ir apžiūrimi adresatui stebint. Neseniai užfiksuotas atvejis, kai iš Visagino atėjusiame dideliame voke nuteistajam tebuvo trys kryžiažodžių žurnalai. Jį tikrinęs prižiūrėtojas tarp žurnalo lapų aptiko 9 SIM korteles. Jos rastos po žurnale išspausdintomis karikatūromis. Ant piešinio uždėjus kortelę, ji buvo slepiama po identišku iš kito tokio leidinio iškirptu piešiniu.
Tokie draudžiamų daiktų tiekėjai paprastai lieka nežinomi, nes ant voko būna užrašytas melagingas adresas, sugalvota pavardė.
Nenustatyti kalinių "šildytojai" gali likti ir "muziejinės" siuntos, neseniai gautos Marijampolės PN, autoriai. Siunta nustebino net ir visko mačiusius patyrusius PN darbuotojus. Tai - nuteistajam Aušvydui Kasiuliui (24 m.) nupirktas ir atgabentas televizorius "Thomson". Atidarius 51 centimetro kineskopo įstrižainės televizorių, jo viduje buvo rasti net 42 mobilieji telefonai, taip pat - 20 SIM kortelių, 6 krovikliai, du kroviklių kištukai, fotoaparatas "Canon" ir fotojuosta. Visa tai lipnia juosta buvo pritvirtinta prie televizoriaus pagrindinio mikroschemų bloko.Televizoriuje rastas ir maišelis su 200 tablečių - anabolinio steroido.
Nuteistiesiems leidžiama turėti buitinės technikos - televizorių, vaizdo grotuvų, muzikinių centrų. A. Kasiulis, turėdamas pinigų asmeninėje sąskaitoje, buvo prašęs PN administracijos leisti jam įsigyti televizorių ir net nurodęs parduotuvę, iš kurios reikėtų pirkti. Dabar ikiteisminį tyrimą atliekantys pareigūnai neabejoja, kad ši "operacija" buvo suplanuota iš anksto, į ją įtraukiant vieną ar kelis minėtos parduotuvės darbuotojus.
Taigi, net ir uždraudus siuntinius nuteistiesiems, draudžiamų daiktų antplūdžio vis tiek nepavyksta išvengti. Per keturis pirmuosius šių metų mėnesius šalies įkalinimo įstaigų pareigūnai aptiko ir paėmė daugiau kaip 800 mobiliųjų telefonų ir per 700 SIM kortelių. Palyginimui: per tą patį 2005-ųjų metų laikotarpį šie skaičiai buvo kur kas kuklesni: daugiau kaip 600 telefonų ir per 400 SIM kortelių. Kaip teigia PN pareigūnai, mobiliųjų telefonų paklausos "zonoje" nebūtų tik vieninteliu atveju - jeigu reikiamoje teritorijoje apskritai nebūtų techninės galimybės (ryšio) jais naudotis...