• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Australijos vaikus kamuoja panašios ligos ir traumos

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Praėjusių metų kovo mėnesį, gavęs Berno miesto (Šveicarija) vaikų ligoninės Intensyviosios terapijos skyriaus direktoriaus rekomendaciją, Kauno medicinos universiteto Vaikų klinikos Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas, med. dr. Rimantas Kėvalas išvyko padirbėti į Australiją, į Melburno karališkąją vaikų ligoninę. Ši gydymo įstaiga laikoma viena geriausių pasaulyje, joje dirba ar stažuojasi gydytojai iš įvairių šalių - Vakarų Europos, Kanados, Amerikos, Japonijos ir kt. Lietuvis gydytojas minėtos ligoninės Intensyviosios terapijos bei Priėmimo skyriuose dirbo vienerius metus, be atostogų. Aukštos kvalifikacijos specialistas gavo pasiūlymą pasilikti dar bent pusei metų, tačiau, kaip dabar juokauja R. Kėvalas, nugalėjo tėvynės ilgesys. Beje, grįžęs į Lietuvą gydytojas apsisprendė dalyvauti konkurse Vaikų klinikos vadovo vietai užimti ir laimėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Ligoninės pacientai - nuo naujagimio iki aštuoniolikmečio

Melburno centre įsikūrusioje vaikų ligoninėje - 350 lovų. Vienintelėje visoje Viktorijos valstijoje tokio aukšto lygio gydymo įstaigoje prižiūrimi įvairiausių sveikatos sutrikimų turį vaikai - nuo naujagimių iki aštuoniolikmečių.

REKLAMA

- Australijos vaikus kamuoja panašios ligos bei traumos, kaip ir lietuvaičius, - pasakojo gydytojas R. Kėvalas. - Daug vaikų susižaloja autoavarijose, nukenčia per nelaimingus atsitikimus. Tiesa, ten gerokai daugiau sergančiųjų astma - pasitaiko net mirčių.

Gydytojui iš Lietuvos teko matyti, kaip gęsta australų vaikų gyvybės dėl gyvačių ar nuodingų vorų įkandimų (su pavojingais gyviais galima susidurti bet kur - parke, miške, poilsiavietėje). Šiems ligoniukams jau niekuo nebuvo įmanoma padėti, nes į medikus kreipėsi pavėluotai, nebuvo suspėta laiku suleisti priešnuodžių.

REKLAMA
REKLAMA

Ligoninės medikai su mažaisiais pacientais bendrauja anglų kalba, tačiau jei atsirastų ligonių, kurie šios kalbos nemoka (Melburne gyvena 60 tautybių žmonės) - tuoj pat į pagalbą ateitų vertėjas.

Ligoninėms padeda labdara ir aukos

Be valstybės, Australijoje gydymo įstaigas finansiškai remia įvairios labdaros organizacijos. Kiekvienoje ligoninėje veikia atskiras komitetas, kuris rūpinasi vien pinigų gavimu iš labdaros. Daug pinigų suaukoja ligonių artimieji - ligoninėje stovi speciali statinaitė, į kurią metamos aukos. Ypač dosnūs žmonės būna prieš Velykas - aukos medicinos įstaigoms paremti renkamos gatvėse, skveruose, automobiliuose, tramvajuose ir t. t. Pernai per tokią akciją Melburno karališkajai vaikų ligoninei buvo suaukota per 8 milijonus Australijos dolerių! Bet lėšų vis tiek trūksta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojas R. Kėvalas sužinojo, jog prieš keletą metų viena mergaitė mirė dėl to, kad ligoninė tada dar neturėjo tam tikro medicininio aparato. Susirinkusieji į laidotuves suaukojo pinigų, kad ligoninė įstengtų tą labai reikalingą įrangą įsigyti.

REKLAMA

Šiuo metu Australijos gydymo įstaigose naudojama medicininė aparatūra yra labai aukšto lygio, remiamasi naujausiais gydymo metodais ir technologijomis. Gydytojas R. Kėvalas atkreipė dėmesį, kad Australijoje ligoniams skiriama kur kas mažiau medikamentų nei Lietuvoje.

Padėka už gydymą - vaisiais, saldumynais

Australijoje nėra priimta už ligonio priežiūrą ir gydymą medikams atsidėkoti pinigais. Pasiimdami pasveikusius vaikus, artimieji medicinos personalui atveža dėžę vaisių, daržovių ar saldumynų, nuperka gėlių. Viena ligoniukė skyriuje praleido daug laiko, o kai pagaliau pasveiko, atsidėkodami namiškiai medikams paruošė gausų vaišių stalą.

REKLAMA

Australai, kaip ir lietuviukų tėvai, labai domisi vaikų sveikata, ligos eiga, geranoriškai nusiteikę padėti. Pagrindinė, pasak gydytojo R. Kėvalo, mūsuose bėda ta, kad kartais apie ligą pasakoma ne viskas, nuslepiama tikroji padėtis. Australijoje apie ligonio sveikatos būklę kalbama atvirai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei tėvai pageidauja, palatoje prie sunkiai sergančio vaiko gali būti ištisai, net ir tada, kai atliekamos sudėtingiausios procedūros. Čia pat, ligoninėje, veikia viešbutis, kuriame ligoniukų artimieji gali pernakvoti (kaina už nakvynę - 50 Australijos dolerių).

Pas sunkų ligonį - sraigtasparniu

Gydytojui R. Kėvalui ne kartą teko vykti pas sunkų ligoniuką, kad atsigabentų jį į Melburno karališkosios vaikų ligoninės Intensyviosios terapijos skyrių. Kadangi valstijos teritorija gana didelė (iki tolimiausio taško - apie 1 000 kilometrų), atokesni kampeliai pasiekiami sraigtasparniu, kuriame įmontuota visa ligoniui reanimuoti reikalinga medicininė aparatūra.

REKLAMA

Gydytojai Australijoje dirba labai įtemptai - 16 valandų be poilsio, o kai kada ir visą parą. Nuvargina naktinio budėjimo ciklai - prisieina 2 savaites dirbti kiekvieną naktį. Darbo metu gydytojas daugiausia laiko praleidžia palatose, prie sunkių ligonių.

REKLAMA

Jei ligoniukui konstatuojama smegenų mirtis, jo artimiesiems pasiūloma paaukoti organus donorystei. Australijoje, pasak gydytojo R. Kėvalo, nedažnas sutinka, kad jo mirusio vaiko organai išgelbėtų sveikatą ar gyvybę kitam (grįžęs į Lietuvą gydytojas buvo maloniai nustebintas, jog Lietuvoje šiuo klausimu padėtis kur kas geresnė).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasitaiko, kai artimieji prie sunkaus ligoniuko kviečiasi šventiką. Kartais beviltiškus ligonius "gydo" artimųjų pakviesti "ekstrasensai" (niekas jiems to daryti nedraudžia). Jie buria, šnabžda, liečia ligonį rankomis, tačiau medicinos personalas į tokius "daktarus" žiūri su šypsenėle.

Atgaivino narkomaną

Nors narkotikų perdozavusių vaikų gydytojui R. Kėvalui gydyti neteko, narkomanų Australijoje apstu. Gana dažnai padauginusius kvaišalų mėgėjus greitosios pagalbos medikai surankioja iš miesto parkų, nuo suoliukų. Vieną narkomaną atgaivino ir gydytojas R. Kėvalas. Ryto metą lietuvis gydytojas eidamas į darbą pastebėjo, kaip prie ligoninės privažiavo automobilis. Pasirodo, šalia vairuotojo sėdėjusiam vaikinui dėl morfijaus perdozavimo sutriko kvėpavimas ir jis prarado sąmonę. Lietuvis gydytojas tuojau pat nelaimėlį atgaivino (suleido reikiamų vaistų). Ar šis už tai bent padėkojo?

REKLAMA

- Ką ten dėkos - atsigavo ir nuėjo, - šyptelėjo R. Kėvalas. - Taigi "kaifą" nutraukiau - visa dozė niekais nuėjo...

Laisvu laiku - į keliones

Nors gydytojas R. Kėvalas turėjo nedaug laisvo laiko, visą jį išnaudojo kelionėms. Nepamirštamų įspūdžių visai šeimai paliko egzotiška žemyno gamta ir gyvūnija, maudynės vandenyne, kultūriniai renginiai ir, žinoma, nuoširdūs, draugiški šio krašto gyventojai.

REKLAMA

Naujuosius metus Kėvalai sutiko Sidnėjuje su pažįstamais. Į senųjų metų palydėtuves prie garsiųjų šio miesto Operos rūmų susirinko per 2 milijonus miestiečių bei miesto svečių, tarp kurių buvo ir kauniečio gydytojo šeima.

O didžiausia metų švente melburniečiai laiko lapkričio 7-ąją - arklių lenktynes Melburno taurei laimėti. Į šias lenktynes susirenka kone visas Melburnas (lapkričio 7-oji - nedarbo diena). Dailiosios lyties atstovės, įskaitant ir mažas mergaites, minėtoje šventėje pasirodo tik su skrybėlaitėmis. Šventei artėjant, didžiausią paklausą turi vidutinio brangumo galvos apdangalai, tačiau kai kurios turtingos damos specialiai arklių lenktynėms įsigyja per 1 000 Australijos dolerių kainuojančias skrybėles! Šventėje nėra pasyvių stebėtojų - visur knibžda, siaučia, šėlsta... Liejasi vynas ir šampanas, putoja australiškas alus...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų