Pasak informacijos teikėjos "Datamonitor", po dvejus metus trukusių darbo vietų mažinimo, turto pardavimo ir veiklos ribojimo pasirodė požymių, kad ima atsigauti trys didžiausios Europoje telekomunikacijų bendrovės - Vokietijos "Deutsche Telekom", Prancūzijos "France Telecom" ir Didžiosios Britanijos BT.
Visų trijų įmonių padėtį pagerino sumažinta skolų našta ir sparti plačiajuosčio interneto skverbtis.
"Deutsche Telekom" neseniai paskelbė už 1,1 mlrd. eurų įsigysianti Lenkijos "Polska Telefonia". Tai pirmasis vokiečių įsigijimas po beveik dvejus metus trukusios pauzės. Ankstesnė įsigijimų karštinė lėmė didžiulę "Deutsche Telekom" skolų naštą.
"Deutsche Telekom" jau turi 49 proc. minėtos Lenkijos mobiliojo ryšio operatorės akcijų, tačiau atkakliai siekė visiškai perimti "Polska Telefonia" valdymą. Šis pelningai veikiančios didžiausios Lenkijoje operatorės įsigijimas leis "Deutsche Telekom" plėstis į dar paklausią Rytų Europos mobiliojo ryšio rinką. Lenkija yra daugiausiai gyventojų turinti Rytų Europos valstybė, o mobiliojo ryšio skverbtis joje tesiekia 40 proc.
"France Telecom" sustiprėjusią finansinę padėtį rodo įmonės sprendimas visiškai perimti savo mobiliojo ryšio padalinio "Orange" valdymą. Šiuo metu "France Telecom" valdo 87 proc. "Orange" akcijų, o likusi dalis priklauso smulkiesiems akcininkams. Manoma, kad akcijų supirkimo vertė gali siekti apie 7,1 mlrd. eurų.
Vos prieš metus "France Telecom" buvo atsidūrusi ant žlugimo slenksčio, nes dėl ankstesnių įsigijimų valstybinę bendrovę slėgė 68 mlrd. eurų skola. Tačiau dabar "France Telecom" atsigauti padėjo nauja vadovybė, Prancūzijos vyriausybės finansinė parama ir persitvarkymo programa.
Britų BT, kuri buvo privatizuota pirmoji iš Europos telekomunikacijų bendrovių, dažnai pirmavo ir klaidų, ir persitvarkymo programų požiūriu. BT gerokai sumažino savo skolas bei užsitikrino didesnį pelną augant pajamoms iš plačiajuosčio interneto paslaugų.
Tiesa, Didžiosios Britanijos įmonę tebeslegia 1 mlrd. svarų sterlingų dydžio deficitas jos pensijų fonde. Viena iš silpniausių BT veiklos grandžių yra tai, kad ji neturi mobiliojo ryšio padalinio. Tačiau britų įmonė ketina tapti virtualiąja mobiliojo ryšio operatore.
Nors ir pastebima atsigavimo požymių, Europos telekomunikacijų "didįjį trejetą" tebekamuoja keletas problemų, iš kurių didžiausia - fiksuotojo ryšio rinkos nuosmukis. Vis dėlto visos trys įmonės į ateitį gali žvelgti optimistiškiau dėl plačiajuosčio interneto skverbties ir mažėjančios skolų naštos.
ELTA