Žmonėms, kenčiantiems nuo vienatvės (ypač pagyvenusiems), gali padėti arbata, kurios mišinys sudaromas iš jonažolės, melisos bei gudobelės žiedų (arba vaisių) lygiomis dalimis. Gerti nuolat, kas 3 savaites darant vienos savaitės pertrauką.
Negalintiems susikaupti vaikams ir suaugusiems padeda arbata iš jonažolių ir melisos mišinio.
Blogos ar dažnai besikeičiančios nuotaikos žmonėms tinka arbata, pagaminta iš jonažolių, melisos ir apynių mišinio lygiomis dalimis. Jonažolių nepatartina vartoti esant aukštam kraujo spaudimui, užkietėjusiems viduriams, dirbant su radiacija susietą darbą.
Užpuolus melancholijai
Depresijai ir padidėjusiam vyrų bei moterų dirglumui po 40 metų tinka šis vaistas: džiovintus beržo pumpurus ar lapus užpilti 70 laipsnių spiritu santykiu 1:4, sandariai uždaryti ir apie 2 mėnesius palaikyti saulėtoje vietoje. Po to nukošti ir vartoti po 1 - 2 šaukštus 3 kartus per dieną 30 minučių prieš valgį, užsigeriant ketvirčiu stiklinės vandens.
Juodasis šeivamedis
Juodasis šeivamedis liaudyje dar vadinamas baltuoju bezdu, juoduoju bezdu, kiaurmedžiu, dvaku. Tai krūmas arba nedidelis medis. Skėčio pavidalo žiedai balkšvi ir maloniai kvepia. Vaisiai - juodai violetinės spalvos uogos pavidalo kaulavaisiai. Žiedai skinami be žiedkočių ir visiškai pražydę, o vaisiai - rugpjūčio - rugsėjo mėnesiais.
Juodojo šeivamedžio žieduose yra glikozidų, eterinio aliejaus, gleivių, rutino, rauginių medžiagų, organinių rūgščių, vitamino C, mineralinių medžiagų. Jo vaisiuose yra flavonoidų, rauginių medžiagų, glikozidų, eterinio aliejaus, cukrų, vitamino C.
Šeivamedžių preparatai skatina prakaitavimą, mažina karščiavimą, varo šlapimą, skatina tulžies išsiskyrimą, lengvai laisvina vidurius, pasižymi priešuždegiminiu ir vidutiniškai dezinfekuojančiu poveikiu. Šeivamedis vartojamas peršalus, sergant gripu, šlapimo takų uždegimu, reumatu, podagra. Juo skalaujama burna ir gerklė esant gleivinės uždegimui.
Šeivamedžio nevartoti sergant inkstų akmenlige ir sumažėjus leukocitų kiekiui kraujyje.
Juodojo šeivamedžio šaknelių arbata išvaro vandenį sergant vandenlige taip gausiai, kaip joks kitas vaistas. Be to, ši arbata niekam nekenkia, išskyrus aukščiau minėtą atvejį.
Šeivamedžio lapų ir žiedų arbata nepaprastai vaistinga. Ji išvalo kraują. Nevalgius dvi savaites rytais gerti po puodelį nuoviro ir tik po valandos pusryčiauti. Žiedų arbata tinka inkstų ligoms (tik ne akmenligei!), reumatizmui, podagrai gydyti. Tam atvejui vieną šaukštą džiovintų žiedų užpilti viena stikline verdančio vandens ir 15 minučių palaikyti, kol prisitrauks. Atvėsinus nukošti ir dienos metu išgerti per 2 - 3 kartus.
Nuo įvairios kilmės sąnarių, raumenų ligų, neuralgijų padeda šeivamedžių žiedų ir ramunėlių lygiomis dalimis kompresai.
Šeivamedžio uogos stiprina organizmą. Net paukščiai, išskrendanys į ilgą kelionę žiemoti į šiltus kraštus, jų prisilesa prieš išskrisdami.
Paprastasis putinas
Paprastasis putinas priklauso šeivamedinių šeimai. Liaudyje jis kartais vadinamas puteliu, putėliu, putinu irbeniu. Tai 2 - 4 metrų aukščio daugiametis krūmas ar medelis. Pavasarį ir rudenį jis būna labai dekoratyvus. Jaunos šakos pilkšvos, o senos - rudos arba rausvos. Baltas ir kvapnus žiedynas skydo formos. Vaisiai - kartūs, raudoni ir sultingi kaulavaisiai. Auga priemoliuose, mėgsta pratekantį vandenį. Dažniausiai sutinkamas upių pakrantėse, miškuose, sodinamas soduose ir parkuose.
Vaistams renkami vaisiai ir žievė. Žievė lupama balandžio mėnesį nuo jaunų šakų ūglių. Džiovinama vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje iki 45 laipsnių temperatūros. Vaisiai skinami, kai sunoksta (rugpjūčio - spalio mėnesiais) ir džiovinami 50 - 60 laipsnių temperatūroje. Žievėje yra vitaminų C ir K, karotinoidų, glikozido, viburnino, rauginių medžiagų, triterpeninių saponinų. Uogose yra iki 3 % organinių rūgščių, apie 3 % rauginių medžiagų, polisacharidų, daug vitaminų.
Gydymui naudojami nuovirai, užpilai ir sultys. Putino žievės ekstraktai ir nuovirai stiprina gimdos raumenų tonusą ir vartojami nuo gimdos kraujavimų. Jais gydomas endometritas, gimdos gleivinės hiperplazija, taip pat miomos. Žievės ekstraktas labai tinka nuo gausių ir skausmingų menstruacijų, skatina šlapimo išsiskyrimą. Žievės nuoviro kompresai dedami ant kaktos ir nosies, kai iš jos bėga kraujas. Burna skalaujama esant gleivinės uždegimui, parodontozei. Žievės nuoviras gaminamas 3 - 4 g smulkiai pjaustytos žievės užpylus stikline karšto vandens. 15 minučių pakaitinus perkošiama ir geriama po vieną valgomą šaukštą 3 - 4 kartus per dieną.
Iš putino uogų gaminama vitamininė arbata. Ji tonizuoja organizmą, stiprina širdį, skatina šlapimo išsiskyrimą.
Liaudies medicinoje putino žievės nuoviras geriamas nuo skrofuliozės, dusulio, peršalimo ligų, isterijos ir traukulių.
Žiedų ir jaunų šakučių užpilas vartojamas nuo diatezės ir odos išbėrimų.
Uogos vartojamos kaip prakaitą varanti, vėmimą skatinanti, vidurius laisvinanti priemonė. Vaisių užpilas geriamas nuo skrandžio opaligės. Uogų nuoviras su medumi tinka nuo viršutinių kvėpavimo takų ligų, plaučių uždegimo, bronchito, kepenų ligų, geltos, viduriavimo. Šviežios uogos ar jų užpilai vartojami nuo gastrito, kai sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas. Tinka profilaktiškai ir nuo vėžio. Uogų sultimis galima gydyti veido spuogus. 10 - 20 % uogų sulčių skiediniu plaunami pūliniai.
Šviežios, džiovintos ir įvairiai konservuotos uogos vartojamos susijaudinus, esant kraujagyslių spazmams, sergant hipertonija, ateroskleroze. Uogos valgomos su medumi ar cukraus sirupu. Tikima, kad valgant su medumi sergantiems virškinimo organų piktybiniais augliais savijauta pagerėja.
Žievės užpilas paruošiamas šaukštą susmulkintos putino žievės užplikant stikline verdančio vandens ir 30 minučių palaikant, kad pritrauktų. Nukošus geriama po šaukštą 3 - 4 kartus per dieną arba juo skalaujama gerklė.
Uogų užpilas ruošiamas iš 1 - 2 šaukštų uogų. Uogos sutrinamos, užpilamos stikline verdančio vandens ir paliekamos vienai valandai pastovėti. Po to nukošiamos ir skalaujama burna.
Uogų sultys gaminamos iš šviežių uogų. Jos užpilamos vandeniu, kad apsemtų, ir ant silpnos ugnies pakaitinamos, kol suminkštės. Išspaustos sultys konservuojamos su cukrumi santykiu: 8 dalys sulčių ir 1 dalis cukraus. Lengvai užvirinus supilstoma į sterilius stiklainius. Dabar pats laikas prisiskinti šių uogų!
Paruošė Ona NARUŠEVIČIENĖ