Ne bėda, kad slidėmis nepaslidinėsime, kad su rogėm nuo kalnelių nesileisime, užtat galime kiek norim per balas šokinėti! Tačiau kaip mūsų organizmas? Kaip jam padėti šiltą sausį?
Jau beveik susitaikėme su tuo, jog normalios žiemos šiais metais taip ir nesulauksime, o ji vis pateikia naujų siurprizų. Orai ne tik nenormaliai šilti, bet dar ir labai drėgni, darganoti. Dėl to net dauguma sveikų žmonių jaučiasi prastai. Kodėl taip yra ir kaip save apsaugoti?
Sveikiems blogiau nei ligotiems
Dėl tokių neregėtai šiltų ir drėgnų orų daugelis jaučiasi prislėgti, mieguisti, juos kamuoja galvos skausmai ir problemos dėl kraujospūdžio. Dargana ir pernelyg drėgnas oras silpnina kraujagyslių tonusą, todėl neretai ištinka vegetacinės kraujagyslių distonijos priepuoliai - hipotonikų kraujospūdis dar labiau sumažėja, hipertonikų - svyruoja nuo aukšto iki žemo.
Paradoksalu, bet sveiki žmonės tokią būseną pakelia sunkiau, nei širdininkai ar hipertonikai. Pastariesiems savijautos pablogėjimą labiau lemia orų permainos, o štai nestandartiškai šiltas, bet stabilus oras jiems didesnių sveikatos sutrikimų nesukelia.
Mažiau išsiskiria melatonino, atsakingo už aktyvumą ir gerą nuotaiką. Šis hormonas mūsų odoje gaminasi tik veikiant saulės spinduliams. Todėl nuolatinės sutemos daugeliui kelia tik liūdesį, apatiją ir suglebimą.
Tamsios dienos silpnina regėjimą. Moterims tokie orai neretai kelia skausmingą PMS.
Dėl didelės drėgmės ligos paūmėja sergantiems artritais, artrozėmis, reumatu. Maudžia senas žaizdas, apie save primena seniau patirtos traumos.
Plaukiokite ir kvėpuokite citrusinį aromatą
"Šviesos stokos depresija" dėl saulės šviesos trūkumo apima ir visai sveikus žmones. Nestabilios psichikos asmenys jaučiasi dar blogiau: sustiprėja nerimas, baimės, apatija arba, priešingai, agresija.
Yra žinoma - kad smegenys normaliai dirbtų, 18 kvadratinių metrų kambarys turi būti apšviestas ne mažesne kaip 250 vatų šviesa. Darbo patalpose ir svetainėse geriau naudoti halogenines ar liuminescencines lempas - jų šviesa artima dienos šviesai.
Darbingumą pakelti ir nuovargį sumažinti padės citrinos, mandarinų, greipfrutų aromatai.
Medžiagų apykaita sulėtėjusi. Todėl fiziniai krūviai turėtų būti saikingi. Venkite persitempimo. Atliekant aerobikos ir jogos pratimus, taip pat šokant, krūviai tenka įvairioms raumenų grupėms. Visuomet naudingas plaukimas ir aerobika vandenyje.
"Pasikraukite" energija ir deguonimi
Kad energijos pakaktų visai dienai, visus baltymus, riebalus ir angliavandenilius organizmas turėtų gauti nustatytomis proporcijomis. Gydytojai dietologai rekomenduoja paprastą būdą geriau suvokti proporcijas: lėkštę tarsi padalinti į tris lygias dalis. Į pirmąją dėkite šviežias daržoves (vitaminai ir ląsteliena). Į antrąją - baltymų šaltinius (vištiena, žuvis, jautiena, liesa kiauliena, varškė, sojos produktai). Į trečiąją - angliavandeniai (dribsniai, duona, makaronai, bulvės).
Šiuo metų laiku ore mažai deguonies. Kraujas - tirštesnis, kraujotaka - sulėtėjusi, padidintas krūvis tenka širdžiai ir kraujagyslėms. Todėl ir jaučiame nuovargį, galvos skausmus, kamuoja žiovulys (beje, žiovulys - charakteringas smegenų audinio hipoksijos bruožas).
Pasotinkite organizmą deguonimi! Pagelbės deguonimi praturtinti kokteiliai ir kosmetika su deguonies molekulėmis.
Kuo daugiau vartoti B grupės vitaminų - jie perneša deguonį iš kraujo į vidaus organų audinius. Ypač naudingas vitaminas B1 (tiaminas) - jo gausu pomidoruose, morkose, kopūstuose, ir jaučių kepenyse, vitaminas B6 (piridoksinas) - jo rasite daigintuose kviečiuose, avižose, žirniuose, vitaminas B8 (inozitas) - apelsinuose, žaliuosiuose žirneliuose, obuoliuose, burokėliuose.
Nakčiai neprošal būtų išgerti raminamųjų augalinių preparatų - valerijonų, melisos, sukatžolės, pinavijų, o ryte - stimuliatorių: ženšenio, kininio citrinvyčio.
Stebėkite savo kraujospūdį - ryte jis gali būti sumažėjęs. Todėl rytinę kavą verčiau pakeiskite stipria ir saldžia juodąja arbata. Joje esantys taninai suteiks žvalumo ilgesniam laikui nei kofeinas. Smegenų veiklai suaktyvinti galite praryti porą glicino piliulių.
Psichologo komentaras
Labiausiai gniuždanti anomalių orų sąlyga - saulės ir sniego nebuvimas. Bet, pasak psichologo, iš šios padėties išeičių yra. Pirma: netaupykite elektros energijos. Tegu jūsų darbo vieta ir namai būna sklidini šviesos - įjunkite pagalbines lempas, uždekite žvakių.
Antra: papuoškite namus ryškiais daiktais - pagalvėlėmis, vazomis, užuolaidomis ir pan.
Trečia: vilkėkite ryškių spalvų drabužius. Labiausiai tinkama spalva - oranžinė. Ji laikoma tikru antidepresantu. Derinkite ryškias, šviesias spalvas - baltą ir raudoną, geltoną ir žydrą.
Ketvirta: valgykite kuo daugiau apelsinų ir mandarinų. Jie savo forma ir spalva primena mažutes saulutes.
Penkta; organizuokite šventes, linksmus renginius, šou. Linksminkitės - ir depresija pasitrauks.
Šventinės dienos ir palaimingas nieko neveikimas daugelį išmušė iš gyvenimo ritmo vėžių. O apniukusį rytą niekam nesinori lįsti iš po šiltos antklodės.
Pamėginkite darbo dienai nusiteikti dar iš vakaro - išjunkite šviesą ir televizorių, uždekite keletą žvakių, išgerkite stiklinę šilto pieno su medumi, atsipalaiduokite. Lengvai pamasažuokite galvą.
Išmokite pasitikti rytą žvalūs. Nesivoliokite lovoje, o staigiai šokite iš jos, palįskite po vėsiu dušu, išgerkite puodelį natūralios kavos, pasimankštinkite ir suvalgykite lengvus pusryčius.
Pasak psichologų, organizmas pats nusiteiks darbui. Svarbiausia - neprievartaukite savęs, o pasistenkite įsitraukti į darbą.
Ar gali anomalūs orai rimtai pakenkti?
Mokslas dar nežino tokio atvejo, kad sveikas žmogus staiga mirtų dėl anomalaus oro. Galvą paskaudės, kaulus palaužys, bet nieko - gyvensite. Bet va jau esančių rimtų ligų paūmėjimus tokie orai tikrai gali išprovokuoti.
Tad jei jūs staiga pradėjote pernelyg jautriai reaguoti į orų permainas (stipriai tvinksi smilkiniuose, atsiranda dusulys), vertėtų apsilankyti pas gydytoją ir išsitirti. Dėl to kaltas ne oras, o jūsų organizmas.
Oras - tai tik mūsų sveikatos indikatorius. Pirmiausia pasitikrinkite pas kardiologą, paskui - pas endokrinologą, kuris nustatys, ar neturite skydliaukės problemų.