• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar Lietuvoje buvo Stradivarijaus smuikas?

Sigitas STASAITIS

Pasaulyje yra išlikę vos per šimtą smuikų, pagamintų garsiausio Žemėje smuikų (ir violončelių) meistro A. Stradivarijaus. Lietuvoje, deja, niekas neturi nė vieno šio genijaus instrumento, nors, kas žino, gal iki pernai metų vienas smuikas ir buvo! Paveldėjęs 1713 metais Italijoje gamintą smuikelį, jį daug metų namie saugojo ir brangino 83 metų Norbertas Petkus iš Kistaičių (Telšių r.). Deja, apie vertybę pernai suuodė plėšikai ir įsiveržę iš senuko atėmė. Policijai pavyko nusikaltėlius sugauti, tačiau paslaptingojo smuiko paslaptis jau niekada nebebus įminta...

REKLAMA
REKLAMA

Ši kriminalinė-muzikinė istorija prasidėjo kaip pasaka: labai gražiame vienkiemyje netoli Alsėdžių gyvena senelis Norbertas Petkus su savo senele Adele. Ir turėjo senelis seną smuiką, kuriuo labai didžiavosi. Mat N. Petkus kilęs iš labai senos muzikantų giminės ir senąjį instrumentą paveldėjo iš savo močiutės. Senukas svečiams išdidžiai rodydavo brangiausią savo daiktą, sakydavo, kad jo smuiką, ko gero, suklijavo pats Antonijus Stradivarijus. Kraipydami galvas svečiai apžiūrinėdavo smuiko viduje įklijuotą etiketę su paslaptingais itališkais užrašais. Smuiko gamintojo pavardė per šimtmečius ir dulkes buvo sunkiai įskaitoma, kur kas geriau įskaitomi buvo instrumento pagaminimo metai - 1713. Kiekvienas smuikininkas žino, jog iš Kremonos miesto kilęs Antonijus Stradivarijus mirė 1737 metais, o savo geriausius instrumentus sukūrė 1700 - 1725 metais. Taigi 1713 metais meistras buvo pačiame jėgų žydėjime ir galėjo būti nežinia kokį šimtmetį į Lietuvą patekusio instrumento autorium. Taip pat gali būti, jog smuiką gamino maestro sūnūs Frančeskas ar Omobondas Stradivarijai, naudoję tą patį paslaptingąjį tėvo laką, kurio paslaptį genijus nusinešė į kapus. Smuikas galėjo būti ir meistro Džirolamo Amačio kūrinys. Kieno darbo jis bebūtų, instrumentų specialistai sako, kad prieš tris amžius gamintas smuikas - didelė retenybė ir vertybė.

REKLAMA

Deja, pirmiau už muzikos specialistus apie senąjį instrumentą sužinojo nusikaltėliai. Užpernai Kistaičiuose trumpam buvo įsidarbinęs tris kartus už vagystes teistas Antanas Radeckis (36 m.). Jis tuomet susipažino su N. Petkumi bei jo sūnumi Valium, sužinojo ir apie unikalųjį senuko smuiką. Pirmosiomis 2001-ųjų dienomis A. Radeckis Telšiuose sutiko Leoną Pranauską (44 m.) ir pasiūlė padėti pavogti instrumentą - už jį gausią gražaus pinigo, nes pats girdėjęs instrumentą vadinant "Stradivarijaus". Leonas labai susidomėjo. Kaip toks tipas nesusidomės - pirmą kartą L. Pranauskas prisidirbo tarnaudamas sovietų armijoje Taline. Už pabėgimą, vagystę bei automobilio nuvairavimą šį lietuvį teisė karo tribunolas. Atlikęs bausmę L. Pranauskas tapo profesionaliu vagimi - teismo nuosprendžius išklausė dar penkis kartus! Antanas Leonui paaiškino, jog pats užeiti pas senuką atimti smuiko negalįs - auka jį iš karto pažintų. Na, o L. Pranauskui įveikti su ramentais vos paeinantį senolį bei 67 metų jo žmoną būsią juokų reikalas.

REKLAMA
REKLAMA

Taip ir įvyko. Pernykštę vasario 2-ąją sąmokslininkai pasisamdė pažįstamą telšiškį, kad automobiliu UAZ nuvežtų iki Kistaičių. Apie kelionės tikslą nežinojęs vairuotojas su A. Radeckiu liko nuošaliau laukti mašinoje, o nusėlinęs L. Pranauskas pasibeldė į pensininkų sodybą. Buvo jau sutemę ir N. Petkus nebūtų atvėręs durų, tačiau plėšikas pasakė esąs pensininko sūnaus Valiaus atsiųstas darbininkas malkoms sukapoti. Senukas iš tikro laukė medkirčio, todėl duris atrakino. L. Pranauskas į namą įsiveržė ant akių užsimaukšlinęs kepurę, rankoje laikydamas peilį. Nustūmęs pensininkus jis paėmė ne tik "Stradivarijaus" smuiką, bet ir dar vieną - su futliaru. Po to įsibrovėlis ramiai su grobiu dingo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Policija abu nusikaltėlius susekė tik po pusantrų metų. Šiųmetę liepos 31-ąją suimti A. Radeckis su L. Pranausku prisipažino "Stradivarijaus" smuiką už 1 500 litų perleidę vienam telšiškiui, o tas instrumentą išvežęs perparduoti į Angliją. Deja, šis vyras nebegrįžta namo, todėl liko paslaptis, kas ir už kiek Vakaruose nupirko senovinį instrumentą. Pamatę, jog antrasis smuikas mažavertis, plėšikai tvirtina jį sudeginę. Ar tai teisybė, nėra kaip patikrinti.

REKLAMA

Šiaulių apygardos teismas A. Radeckį ir L. Pranauską solidariai nuteisė kalėti po 6 metus griežtojo režimo kolonijoje. Apiplėštasis senukas nežinojo, kokia suma įvertinti savo senąjį smuiką, tad jam iš plėšikų tepriteistas 3 070 litų ieškinys. Ar pagrobtasis smuikas buvo Antonijaus Stardivarijaus, jau niekas nebenustatys. Aplink Alsėdžius gyvos kalbos, jog smuiką į užsienį išvežęs telšiškis už jį gavo milijoną dolerių, todėl ir nebegrįžta...

Autoriaus nuotr.

L. Pranauskas (kairėje) ir A. Radeckis, pusvelčiui parduodami unikalųjį instrumentą, nesivargino nustatyti jo tikrąją vertę.

(Smuikas.jpg)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų