Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Petras IVANAUSKAS
Jau dvi savaites beveik šešerius metus Vilniaus miesto policijai vadovavęs Erikas Kaliačius sėdi be darbo.
Gegužės 20-osios rytą E. Kaliačiui paskambinęs policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius pasiūlė atsistatydinti. Žengti tokį žingsnį Vilniaus VPK vadovas atsisakė. Tuomet tą pačią dieną, po pietų, jis buvo iškviestas į departamentą, kur jau laukė policijos taryba (jos sudėtyje - apskričių policijos komisariatų ir Policijos departamento tarnybų vadovai). Po posėdžio generalinis komisaras pranešė, jog E. Kaliačiaus atžvilgiu bus atliekamas tarnybinis patikrinimas ir paskelbė įsakymą, kuriuo jis nušalinamas nuo pareigų. Nuo tos dienos sostinės VPK pareigas pavesta eiti E. Kaliačiaus pavaduotojui Sigitui Mecelicai.
Neskaidri kadrų politika
Kaip jau buvo skelbta, tokiam žingsniui Lietuvos policijos vadovą paskatino spaudoje pasirodę straipsniai apie privačią E. Kaliačiaus veiklą, kuri prieštarauja ne tik pareigūno etikai, bet ir įstatymams. Be to, tam tikrų įtarimų pažėrė sostinės VPK padalinių atstovų pasipiktinimas savo vadovo netinkamais darbo metodais. E. Kaliačiui buvo prikišama neskaidri kadrų politika - esą jis priėmęs dirbti iš kitų policijos padalinių už nusižengimus atleistus pareigūnus. Praėjusią savaitę TV 3 išslaptino nušalintojo policijos vadovo agentą kontržvalgybininką Robertą Janicką. Atseit už iš kelių vidaus reikalų sistemos įstaigų išmestą už įslaptintos informacijos viešinimą R. Janicką E. Kaliačius į darbą priėmė neteisėtai. Informacijos, kad E. Kaliačius, galimai ieškodamas sau naudos, savavališkai priima į darbą netinkamus žmones bei daro kitus pažeidimus, turi ne tik policijos departamentas, bet ir tame pačiame komisariate dirbantys pareigūnai. VPK Kriminalinės policijos nusikalstamų tyrimo tarnybos viršininkas Antonis Mikulskis sakė, kad tarp gaunamos informacijos būdavo ir tokios, kuri nesiderina su sostinės policijos vadovo pareigomis. TV 3 šaltinių teigimu, per atstovybes mūsų šalyje slaptus duomenis iš tokių agentų kaip R. Janickas gali supirkinėti Rusijos ir kitų šalių slaptosios tarnybos.
Tarnybinį patikrinimą atlieka Policijos departamento Vidaus tyrimo valdybos pareigūnai. Šios valdybos vadovas Aleksandras Katinas pradėto darbo komentuoti nelinkęs. Paklaustas, kada gali būti baigtas šis patikrinimas, patikino, jog tai priklausys ir nuo to, kiek bus pateikta informacijos, ar neatsiras naujų kaltinimų, įrodymų bei paties E. Kaliačiaus pageidavimų. Paprastai tarnybiniai patikrinimai turi būti atlikti per mėnesį. Kaip bus konkrečiu atveju, niekas prognozuoti nesiima. Vienas pareigūnas išsakė ir tokią mintį - esą gali būti ir taip, jog nušalintasis Vilniaus policijos vadovas staiga sumanys išeiti į pensiją. Tokiu atveju net ir nespėjus baigti patikrinimo jį reikės nutraukti.
Gegužės 25 dieną E. Kaliačius kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją ir pateikė net 4 prašymus. Šiuos prašymus pavesta išnagrinėti generalinio inspektoriaus skyriaus vadovui Juliui Jasaičiui. E. Kaliačius prašė panaikinti Policijos generalinio komisaro įsakymą, kuriuo jis yra nušalintas nuo darbo, pavesti ministerijos generalinio inspektoriaus skyriui tęsti Policijos departamento pradėtą patikrinimą (taigi nušalintasis policijos vadovas pareiškė norą, kad tarnybinį patikrinimą atliktų ministerijos, o ne Policijos departamento pareigūnai), taip pat pavesti Policijos generaliniam komisarui panaikinti kovo 17 dienos įsakymu jam pareikštą pastabą bei pradėti tarnybinį patikrinimą dėl žiniasklaidoje paskelbtų duomenų apie galimą operatyvinės informacijos nutekėjimą.
Jau tą pačią dieną susipažinęs su šiais prašymais, J. Jasaitis "Akistatai" teigė, jog į vieną E. Kaliačiaus pateiktą prašymą jau atsakyta - pasiūlyta palikti nuobaudą už įgaliojimų viršijimą. Esą antrą kartą šis klausimas nebus svarstomas. Generalinis inspektorius patikino, jog bus ištirta, ar buvo pagrindas nušalinti E. Kaliačių nuo pareigų. Tačiau čia reikėtų prisiminti Vidaus tarnybos statuto 28 straipsnio 2-ąją dalį, kurioje teigiama, jog tarnybinio patikrinimo metu pareigūnas gali būti nušalintas nuo pareigų vadovo, turinčio teisę skirti į pareigas, įsakymu. Taigi lyg ir aišku, kad policijos generalinis komisaras pasinaudojo tokia teise. Likusieji E. Kaliačiaus prašymai taip pat bus analizuojami ir tiriami. Manoma, jog tai užtruks tikrai ne mažiau kaip 2 savaites.
Komisaras ginasi
Na, o kaip jaučiasi nušalintasis sostinės policijos vadovas? E. Kaliačius pripažino, jog visi šie įvykiai jam buvo labai netikėti ir, žinoma, labai nemalonūs. Nušalinimą nuo pareigų jis vertina kaip skubotą ir pernelyg griežtą veiksmą, nes esą jis ir taip nebūtų daręs įtakos tyrimui. Neribotam laikui nuo pareigų nušalintas didžiausio Lietuvos miesto policijos vadovas tikino, jog tas sklypas, dėl kurio kilo skandalas, pagal panaudos sutartį maždaug prieš ketverius metus yra perduotas sūnui.
- Tai buvo logiškas žingsnis, - sakė pašnekovas. - Sūnus jį panaudojo savo verslui - nusprendė užsiimti kaimo turizmu. Na, jis galvojo, kad tų laikinų rąstinių namukų statybai leidimo nereikia, todėl už tai buvo nubaustas. Aš jokia veikla neužsiėmiau, tad kodėl reikėtų mesti man kažkokius kaltinimus?..
Tačiau kaip teigė TV 3 "Savaitės komentaruose", tyrėjai turi įrodymų, kad smuklė miške atsirado prieš trejus metus, dar tada, kai šį žemės sklypą valdė pats E. Kaliačius, asmeniškai kvietęs pareigūnus bei politikus į savo smuklės atidarymą. Neteisėtai miško valdose pastatyta ne tik smuklė, bet ir prieplauka, kiti statiniai.
E. Kaliačius tikino, jog dauguma kolektyvo narių jį palaiko, todėl jis nesijaučia visų pasmerktas ir paliktas likimo valiai. Esą jeigu tai būtų galima įvardinti kaip kažkokį pavaldinių maištą (nors pats nemano, kad buvo kažkas panašaus), jį turėjo tirti bei viską aiškintis Policijos departamento vadovas. Iš tikrųjų ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga palaiko E. Kaliačių. Šios įstaigos tinklalapyje paskelbta apklausa. 52 procentai atsakiusiųjų į klausimą, ar tikite, kad tyrimas bus objektyvus, atsako neigiamai. Paklaustas, ar iš tiesų turi tiek daug turto, apie kurį buvo skelbiama žiniasklaidoje, nuo pareigų nušalintas policijos vadovas tikino, jog turi pusę buto senamiestyje (esą žiemą reikia kažkur prisiglausti), namelį, kuris įteisintas kaip pirtelė, su sklypu netoli Vilniaus, Minsko plente, kur yra galimybė gyventi vasarą. Na, yra dar keletas žemės sklypų, kuriuos jis įsigijęs jau senokai, kuomet žemė dar nebuvo tokia brangi. E. Kaliačius nemano, jog juos įsigydamas, ką nors pažeidė. Be to, esą viskas yra deklaruota. E. Kaliačius patikino, jog namo dalis Antakalnyje jau seniai ne jo nuosavybė. Šį turtą maždaug prieš penkerius metus jis palikęs buvusiai žmonai.
Paklaustas, ar neaplanko mintis viską metus išeiti į pensiją, E. Kaliačius tikino taip nepasielgsiąs ir pasiryžęs eiti iki galo. Tiktai sulaukęs tarnybinio patikrinimo išvadų jis žada nuspręsti, ką daryti toliau. Beje, pašnekovas įsitikinęs, jog visi viešai mesti kaltinimai bus atmesti, pagrindas, dėl kurio jis nušalintas nuo pareigų, panaikintas, tada ir bus galima galvoti apie tolesnį darbą. Esą jeigu kam atrodo, kad jis puls į neviltį, ims panikuoti, to tikrai nebus. Gyvenimas esą jau gerokai jį aplamdė...
Skandalas po skandalo
Iš tikrųjų tai ne pirmas skandalas, į kurį patenka Erikas Kaliačius. Tarnybą vidaus reikalų sistemoje jis pradėjo nuo milicijos seržanto. Atkūrus nepriklausomybę, jis vadovavo OMON būriui ir šiam skilus liko su ištikimais Lietuvai vyrais. Vėliau E. Kaliačius vadovavo rinktinei "Vytis", Vilniaus miesto viešajai policijai, o nuo 1999 metų liepos 7 dienos buvo paskirtas sostinės policijos vyriausiuoju komisaru.
2000-ųjų pabaigoje kilo pirmas skandalas, kuriame komisaras nuskambėjo iš neigiamos pusės. Būdamas "Vyčio" vadovas, E. Kaliačius iš Vokietijos, kurioje gyvena plati komisaro giminė, gabendavo automobilius ir juos pardavinėdavo. Per septynerius metus (1992 - 1999 metais) komisaras įsigijo per 40 automobilių ir juos pardavė. Buvo nustatyta, kad du automobilius E. Kaliačius užsienyje įsigijo net darbo metu. Po metų - 2001 metų kovo 6 dieną - Vidaus reikalų ministerija pripažino, kad Vilniaus policijos vadovas nusižengė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymui, į darbą savo įsakymais priėmęs tris giminaičius - žmoną, sūnų ir seserį. Tai neatšaldė komisaro noro įvesti Vilniaus policijoje šeimyninę rangą - po kurio laiko spauda parašė, kad net keturi komisarui E. Kaliačiui artimi žmonės gavo postus komisariatuose. Nuo tų laikų tęsiasi ir skandalai, susiję su E. Kaliačiaus sklypais. Jau ne kartą Vilniaus policijos vadovas įrodė, kad jie įsigyti teisėtai, visi yra deklaruoti, bet tokia veikla tuose sklypuose ne visai derinasi su komisaro pareigomis. Iki šiol E. Kaliačius po visų skandalų likdavo savo poste, nors atrodydavo, kad kėdė braška labai rimtai. Netgi pakartotinai E. Kaliačių skiriant į Vilniaus miesto policijos vadovo postą, prieš jį pasisakė ir vidaus reikalų ministras, ir Prezidentūra, bet E. Kaliačius grįžo į savo postą, nes už jį buvo Vilniaus meras A. Zuokas.
Beje, E. Kaliačių specialiosios tarnybos tikrino labai smarkiai tada, kai jo kandidatūra buvo minima tarp kandidatų į Generalinio komisaro kėdę.