• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar bankrutuos ligoninės?

Lietuvos apeliacinis teismas dvigubai sumažino marijampoliečių Zdanių šeimai priteistą milijoninę moralinės žalos kompensaciją už medikų klaidą, dėl kurios 2001 metų gruodžio 30-ąją prieš laiką gimusiems dvynukams Laurynui ir Martynui ligoninės inkubatoriuje buvo smarkiai nudegintos nugaros. Traumuotus naujagimius po to beveik du mėnesius gydė Kauno medicinos universiteto klinikų medikai. Pirmaisiais gyvenimo metais mažyliams buvo atlikta po tris odos persodinimo operacijas, o ateity dar reikės korekcinių operacijų. Už visą tą skausmą Kauno apygardos teismas Zdaniams iš Marijampolės ligoninės priteisė milijoną litų. Marijampolės ligoninė šį nuosprendį apskundė.

REKLAMA
REKLAMA

Trys mėnesiai apsispręsti

Apeliacinio teismo požiūriu, vietoj milijono šeimai turi būti išmokėta 500 000 litų kompensacija: po 200 000 litų broliukams dvyniams ir po 50 000 jų tėvams Vilmai bei Gintautui Zdaniams. Detalūs motyvai, kodėl teismas pasielgė taip, o ne kitaip, bus paskelbti vėliau, o dabar paskelbtoje nutartyje teigiama, kad tokią žalos kompensavimo sumą teismas nustatė atsižvelgdamas į visas bylos aplinkybes, teismų praktiką ir vadovaudamasis sąžiningumo, teisingumo bei protingumo kriterijais.

REKLAMA

Apeliacinio teismo nutartis įsiteisėjo nuo jos paskelbimo momento, tačiau per 3 mėnesius ją dar galima apskųsti Aukščiausiajam Teismui. Po teismo posėdžio ir nukentėjusiųjų Zdanių šeimos, ir Marijampolės ligoninės atstovai teigė dar nesą apsisprendę, ar minėta nutartis bus skundžiama Aukščiausiajam Teismui. Pasak Zdanių advokato Audriaus Riabčiuko, kokia kompensacijos suma yra pakankama, buvo nurodyta ieškininiame pareiškime, o ar susitaikyti su dvigubai mažesne kompensacija, bus sprendžiama pasitarus su dvynukų tėvais, kurie apeliacinio teismo posėdyje nedalyvavo.

REKLAMA
REKLAMA

Kad liktų visiems

Marijampolės ligoninės laikinoji direktorė Lina Dubinskaitė žurnalistams sakė, kad ir pusės milijono suma yra labai didelė, turint galvoje sunkią materialinę ligoninės padėtį. Ligoninė apeliacinio teismo prašė Zdanių ieškinio sumą sumažinti 33 kartus ir nurodė sutinkanti jiems išmokėti 30 000 litų kompensaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip pabrėžė Marijampolės ligoninės interesus ginantis advokatas Kęstutis Čilinskas, ši byla ypač svarbi tolesnei teismų praktikai, nes teismai turi užtikrinti lygias visų pacientų teises priteisti kompensacijas iš sveikatos priežiūros įstaigų. Kam nors vienam priteisus neproporcingai didelę kompensaciją, kitiems tiesiog nebeliktų ką priteisti, sakė K. Čilinskas.

REKLAMA

Koks kieno protas

Tačiau ir dvigubai sumažinta kompensacijos suma Zdaniams yra rekordinė Lietuvoje. Iki šiol iš gydymo įstaigų net ir pacientų mirties atveju artimiesiems būdavo priteisiamos kur kas kuklesnės (maždaug 140 000 litų) kompensacijos.

Savo ruožtu, dvynukų tėvai milijoninį ieškinį laiko visiškai pagrįstu. Jie remiasi medicinos ekspertų išvadomis, kad pirmąją gyvenimo dieną patirta trauma labai pakenkė dvynukų sveikatai ir tolesniam vystymuisi: sulaukę beveik trejų metų, berniukai beveik nekalba, negali normaliai judėti ir dėl likusių gilių randų yra netekę apie 30 procentų bendro darbingumo.

REKLAMA

"Akistatos" apklausti tiek medikai, tiek pacientai tokį teismo sprendimą vertino labai nevienareikšmiškai. Dauguma kalbintų medikų mano, kad tokia suma per didelė ir atves į bankrotą ne vieną ligoninę. Argumentai: kol kas pagal mūsų gyvenimo lygį visiškai pakanka sumos iki 100 000 litų, tuo labiau kad tai buvo nelaimingas atsitikimas. Kūdikiams norėta padėti, o kad išėjo atvirkščiai, kaltė tenka ne tik dirbantiems medikams, bet ir neturtingai šalies medicinai. Įdomiausia tai, kad ir pusė pacientų sakė, jog tokia kompensacija per didelė. Tik neaišku, ar suveikė lietuviškas pavydas, ar iš tikro žmonės mąsto valstybiškai. "Teisėjams dabar palikta teisė priteisti baudas proto ribose. Jei jie tai daro lygindami su savo atlyginimu, tai gal ir proto ribose, o man tokia suma - pusė milijono - nesuvokiama. Gaudama po 800 litų, tiek pinigų aš neuždirbsiu per savo gyvenimą", - sakė kaunietė Laima.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau dalis žmonių vis dėlto sutinka, kad kompensacijos turi būti didelės, nes tik tai sudrausmins medikus.

Niekas neatsako

Į Zdanių bylą dabar nukreiptas daugelio dėmesys. Teismuose dabar nagrinėjama ne viena byla, kur teisiasi žmonės, nukentėję nuo medikų. Kauno apygardos teisme nagrinėjamas marijampoliečių Virginijos ir Česiaus B. prašymas, kad Kauno medicinos universiteto klinikos jiems sumokėtų per milijoną litų kaip žalos atlyginimą. Šie marijampoliečiai, jų nuomone, dėl Kauno medikų kaltės palaidojo savo šešiolikmetį sūnų Donatą. Jie nori, kad medikai pripažintų savo kaltę ir būtų nubausti dėl abejingumo. Valstybinė medicininio audito inspekcija nustatė ne vieną gydymo klaidą, tačiau baudžiamąją bylą kelti atsisakyta. Klinikos ieškinį irgi neigia. Vadovai sako, kad prieš trejus metus, kai Akių ligų, o po to - Neurochirurgijos klinikose buvo gydomas Donatas, dar negaliojo Pacientų žalos atlyginimo įstatymas, tad už galimas medikų klaidas lyt ir niekas neatsako.

REKLAMA

Iš ko draustis?

Iš tikro Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas turėtų įsigalioti nuo sausio 1-osios. Medikai vis dar tikisi, kad jis nepradės veikti, nes neparuošti poįstatyminiai aktai. O jie neskubami ruošti, nes įstatymui vykdyti nėra pinigų. Pagal šį įstatymą, privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu neapsidraudusios ligoninės praras licenciją teikti medicinos paslaugas. Europos Sąjungos šalyse nėra nė vienos neapdraustos medicinos įstaigos, taip bus ir naujosiose į ES įstojusiose šalyse. Bėda ta, kad tam reikalingi milijonai. Medikai siūlė Vyriausybei sudaryti specialų lėšų fondą ligoninėms drausti, tačiau pritarimo nesulaukė. Jei būtų draudžiama iš tokio fondo, tai yra iš mokesčių mokėtojų pinigų, gydytojai neturėtų jokio noro stengtis. Dabar jie draustis privalės iš tų pačių pinigų, kurie skirti ligoniams gydyti ir atlyginimams.

REKLAMA

Kol kas neaišku ir kurie įvykiai laikomi draudžiamaisiais. Įstatyme tai neapibrėžta, o tik numatyta, kad minimali suma kiekvienam draudiminiam įvykiui yra 50 000 litų. Nuo kokių įvykių draustis, su draudimo bendrovėmis derėsis pačios bendrovės. Derėtis tikrai bus dėl ko, ypač po Zdanių bylos. Juk medikų klaidos atveju pacientui žalą atlygins draudimo bendrovė. O kartelė pakelta labai aukštai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sėkminga repeticija

Kita vertus, kai kurios gydymo įstaigos dėl medikų klaidų yra apsidraudusios ir dabar. Jau trejus metus darbuotojus dėl galimų klaidų draudžia Vilniaus universiteto Santariškių klinikos, prieš trejus metus savo darbuotojus civilinės atsakomybės draudimu apdraudė Klaipėdos ligoninė, Jūrininkų ligoninė, Kauno medicinos universiteto klinikos, kelios rajoninės ligoninės. Šių ligoninių vadovai suprato, kad profesinės civilinės atsakomybės draudimas naudingas ir pacientams, ir medikams. Ypač chirurgams, atliekantiems sudėtingas operacijas. Apdrausti jie jaučiasi daug užtikrinčiau. Draudimas žalos neatlygintų tik tuo atveju, jei gydytojas tyčia blogai gydė pacientą, buvo neblaivus. Visi kiti atvejai - draudiminiai. Visi supranta, kad gydytojų darbe, nesvarbu, kokios jie aukštos kvalifikacijos, klaidų išvengti neįmanoma. Be to, sveikimas dar daug priklauso ir nuo paciento imuninės sistemos, kitų nenumatytų aplinkybių. Tad be draudimo gyvenimas tik pasunkėtų.

Nepavyko tik sužinoti, kiek ligoninės, apdraudusios savo darbuotojus, skyrė tam pinigų. Pasirodo, tai - komercinė paslaptis, bet sumos didelės. Draudimo kompanijos, pamačiusios, kiek teismai priteisia žalos atlyginimo, įmokų dydžius dar padidins.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų