(A. J.)
Policininkai muša, o žmogus tik priešinasi
Kodėl vis dažniau piliečiai nepaklūsta teisėtiems pareigūnų reikalavimams ir pasipriešina?
Juozas Vilčinskas, kompiuterių specialistas:
"Man pačiam iki šiol neteko susidurti su policininkais, tačiau pora kartų esu matęs, kaip elgiasi chuliganai, ir kaip - policininkai. Tikrai gyvenime pareigūnai atrodo visai kitaip nei kad matome per televizorių, ypač amerikiečių filmuose. Ten policininkas milžinas, sulaikęs pažeidėją, susako teises ir pareigas, o vėliau nesiceremonija. Beje, ir pažeidėjai žino, kad bent kiek pasipriešinęs tuoj bus suraitytas ir nuvežtas į areštinę ar pas teisėją. Pas mus - viskas kitaip. Dažnai policininkai jaučiasi nedrąsiai - lyg bijotų, lyg nenorėtų įžeisti chuligano. Nusispjauti jam ir ant policininkų. Juos irgi galima suprasti, nes visuomenė dar dažnai yra prieš policiją, nors, kai kas nors užpuola ar apvagia, pirmiausia skambina policijai. Štai kad ir dabar visiems žinomas atvejis su girtu rašytoju. Visuomenei aktyviai spaudžiat, žiūrėkite, kad neliktų kalti tie vargšai patruliai, kurie turėjo terliotis su girtuokliu".
Stepas Januška, elektrikas:
"Policija per daug liberali - užtat ir kenčia, ir gauna į kaulus. Pats mačiau - kai mušėsi dvi kompanijos, kažkas iškvietė policiją, o kai ji atvažiavo, abi grupuotės susivienijo ir puolė policininkus. Tiems teko kviestis pastiprinimą, o kol atvažiavo daugiau pareigūnų, muštukai nėrė į tamsą ir jų pėdos ataušo".
Edmundas Toliušis, Panevėžio regiono pataisos inspekcijos direktorius:
"Mūsų sferoje visi paklūsta... Paprastai mūsų kontingentas, seni kalėjimų vilkai, žino, kaip elgtis, ką daryti. Kita dalis elgiasi irgi normaliai, nes nebeketina sugrįžti už grotų.
O eiliniai piliečiai nepaklūsta pareigūnams, manyčiau, dėl to, kad negerbia nei įstatymų, nei įstatymo sargų. Ir nemanau, kad čia kalti patys pareigūnai. Dabar dažnai bandoma įteigti - girdi, ten ir ten girtas važiavo, avariją padarė - matai, koks jis pareigūnas. Išpučiamas toks burbulas... O dar akcentuojama, kad bandė viską nuslėpti. O pasakykit man, kuris nusikaltėlis ateina ir prisipažįsta? Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad tokių pasitaiko gal 1, na 2 procentai, bet ne daugiau. Visi likusieji mušasi į krūtinę esą nekalti. Pareigūnai irgi iš to paties molio...
Pagrindinė priežastis, kad piliečiai vis dažniau pasipriešina pareigūnams, manau yra ta, kad tiesiog per anksti liberalizavome, sušvelninome įstatymus. Mūsų žmonės tam dar nepasiruošę, mentalitetas ne tas. Dabar net nepilnametis puikiai žino - reikia nežinia ką padaryti, kad nukeliautum už grotų..."
Saulius Rusteika, Kėdainių rajono policijos komisariato kriminalinės policijos nusikaltimų skyriaus viršininkės pavaduotojas:
"Pagrindinė priežastis, kodėl priešinamasi policininkams - tai mažos bausmės. Pilietis mąsto: "na, baisiai čia, pasipriešinsiu, na ir kas man už tai?" Beveik nieko. Galų gale galima visiems aiškinti, kad policininkai mušė, o žmogus tik priešinosi. Be to, kai pavyksta vienam, pasipriešinus pareigūnams, išsisukti, pabėgti ir jo ilgai nepagauna, tai labai greit tuo pavyzdžiu paseka ir kiti.
Kitą vertus, kodėl mažiau nukenčia moterys policininkės? Na, ne vien todėl, kad jų mažiau yra. Dar ir dėlto, kad jos pakantesnės, geriau sugeba susišnekėti su pažeidėjais. O juk jei žmogus agresyvus, tai pareigūnas turi apsišarvuoti kantrybe ir nesileisti išvedamas iš pusiausvyros. Pareigūnai vyrai kartais būna kaip degtukai - plykst, ir konfliktas tik dar paaštrėja".