• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie tai, kaip tobulėjama sektose

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Prieš kurį laiką "Akistatoje" buvo aprašyta labai skaudi istorija apie tai, kaip Senuosiuose Trakuose moteris nužudė savo dvylikametę dukterį. Jos kūną tėvas, gyvenęs atskirai nuo šeimos, rado tik po keturių parų. Motina prisipažino, kad pasmaugė dukrą ir laukė jos prisikėlimo iš numirusiųjų. Medikai pripažino, kad moteris sirgo psichikos liga, tačiau ją prie jos galėjo privesti ir įvairūs dabar taip madingi aiškeregiai bei ekstrasensai. Moteris pasikeitė pradėjusi lankyti Parapsichologijos akademiją, o kambaryje, kur buvo nužudytą mergaitė, pareigūnai rado daugybę literatūros, susijusios su okultizmu ir magija.

REKLAMA
REKLAMA

Rašėme ir apie devyniolikmetę vilnietę Eriką. Jauna mergina žurnalistei, į kurią kreipėsi pagalbos, prisipažino gyvenimo pilnatvės bandžiusi ieškoti sostinėje veikiančioje "dvasinio tobulėjimo" mokykloje (kaip vėliau paaiškės, niekur neregistruotoje religinėje sektoje), tačiau vietoj laukiamo efekto susidūrusi su grupinėmis "sielos išvalymą" neva vykdančiomis seksualinėmis orgijomis ir kitokiais atgrasiais ritualais... Jausdamasi sutrypta, pažeminta, Erika ieškojo žmogaus ar institucijos, kurie jai, kaip nukentėjusiai nuo sektos, padėtų, o apie galimus pavojus įspėtų kitus silpnavalius. Deja, tokių neatsirado... Nežinia, kaip Erika jaučiasi dabar, tačiau kad nuo panašių netradicinių religinių bendruomenių nukenčia vis daugiau žmonių ir net šeimų - jau realybė...

REKLAMA

Paliko vyras

- Po mūsų skyrybų praėjo daugiau kaip metai, - "Akistatos" žurnalistei dėsto Kaune šiuo metu gyvenanti ir dirbanti Nijolė (moters prašymu vardas Pakeistas - V. G.). - Susidėjęs su viena gerokai vyresne sektante, vyras paliko ir mane, ir du vaikus...

Pirmieji vienatvės mėnesiai, anot ponios Nijolės, buvo nepakeliamai sunkūs. Bet dabar moteris jau pamažu atsigauna. Turi ją suprantantį draugą, mėgstamą darbą. Gaila esą tik dėl vieno: Nijolė jaučianti, kad pastaruoju metu ėmęs daug daugiau bendrauti, tėvas nepatrauktų į save, tiksliau - į "dvasinio tobulėjimo mokykla" save įvardijančią sektą, ir jaunėlį sūnų Tomą. Vyresnysis jau viską puikiai suvokia ir nuo tėvo laikosi atokiau, įvertina kiekvieną jo žodį, pasiūlymą, patarimą... O štai Tomukui - nors motina ir dedanti visas pastangas - dar esą labai trūksta sveikos nuovokos, žmogiškosios patirties, atskiriant pelus nuo grūdų...

REKLAMA
REKLAMA

Almantą "nuverbavo" sekta?..

Pasak ponios Nijolės, maždaug iki 2000-ųjų vidurio apie viename rajono centre gyvenusią jos šeimą aplinkiniai kalbėjo su didele pagarba. Vienos įmonės direktorius Almantas buvo geras, rūpestingas ir dosnus vyras ir tėvas, aukštąjį išsilavinimą įgijusi Nijolė - puiki motina ir mylinti žmona. Abu sūnūs labai gerai mokėsi, lankė begalę užsiėmimų, tad savaitgaliais susėdę prie pietų stalo visi ilgai ir nuoširdžiai bendraudavo...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Almantas buvo be galo sąžiningas, per daug pasitikėjo savo darbuotojais, ir šie netruko tuo pasinaudoti, - anų dienų prisiminimais gyvena ponia Nijolė. - Įmonės finansiniai rodikliai ėmė staiga "čiuožti žemyn", vyro verslas pradėjo žlugti... Almantas tai suvokė per vėlai ir nežinojo, ko griebtis, kad padėtį pataisytų...

REKLAMA

Materialiniai sunkumai, sakoma, neatsiejami nuo dvasinių... Anot ponios Nijolės, ieškodamas už ko užsikabinti, dvasiškai palūžęs vyriškis susipažino su ekstrasensinių sugebėjimų besiskelbiančiu turinčiu vilniečiu. Pastarasis savo ruožtu Almantą "suvedė" su visa eile savo "minties ir dvasios" draugų, kurie, kaip vėliau paaiškėjo, priklausė niekur neregistruotai, tarp sektantų vadinamai "dvasinio tobulėjimo mokyklai".

REKLAMA

"Ekstrasensai", Nijolės žodžiais, vyrą ėmė veikti taip stipriai, jog jis ėmė keistis dienomis!

- Aš į tuos keistuolius nekreipiau dėmesio, širdyje iš jų šaipiausi, o vyras tiesiog aklai įtikėjo jų sekamomis pasakomis! - su neslepiama šypsena dabar prisimena ponia Nijolė.

Negana to, anot moters, Almantas kartą prasitarė iš savo "dvasinių vadovų" išgirdęs ir pats turįs neeilinių sugebėjimų - ekstrasensinių galių! Ir juo toliau, juo labiau ėmė veltis į tuos, anot Nijolės, "juodus reikalus" - šeima liko "antrajame plane", su žmona ir vaikais pradėta bendrauti vis rečiau, nutrūko materialinė pagalba. Iš pradžių dėl per dažnų paslaptingų išvykų iš namų Almantas esą teisindavosi "neatidėliotinais žlungančios firmos biznio reikalais", o vėliau ėmė viską slėpti. Dar gražiau - kartą Almantas Nijolei pasakė ištyręs, kad ši - "apsėsta juodųjų jėgų", kurios iš Almanto siurbiančios energiją, o jam esą niekaip nepavyksta žmonos "auros" pagerinti, tas "juodąsias jėgas" iš jos išvaryti. Tai esą ir buvo netiesioginis atsakymas, kodėl jis privaląs kuo skubiau su žmona išsiskirti!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Energiją - "savęs pažinimui"!

Vyras, anot Nijolės, visiškai pakeitė požiūrį į realųjį pasaulį, nusibrėžė vienintelį tikslą - kovoti su kosmose esančiomis blogio jėgomis; Almantas esą pareiškė apsisprendęs neaukoti savo energijos lytiniam gyvenimui su moterimi, nes visos turimos jėgos jam reikalingos "savęs pažinimui".

REKLAMA

Įtarę, kad paslaptingoji sekta Almantui sujaukė psichiką, artimieji, Nijolės žodžiais, bandė jam suieškoti kvalifikuotą psichiatrą, tačiau vyriškis, girdi, nesileido jokiems "profilaktiniams patikrinimams". Tada Almanto giminaičiai, visa tai laikydami didelėje paslaptyje, kreipėsi pagalbos į policiją. Ir ši institucija nieko negalėjo padėti. Viena vertus, suaugęs žmogus pats renkasi draugus, visuomenines grupes ar religines pakraipas, kurioms norėtų priklausyti, su kuriomis norėtų susieti savo tolesnę veiklą ir gyvenimą, o, antra vertus, psichiką šiuo metu galima ištirti ir nuodugniai įvertinti tik pacientui pareiškus sutikimą. Almantas, anot Nijolės, su tuo kategoriškai nesutiko.

REKLAMA

Buvusios žmonos nepaliko ramybėje

- Šiuo metu man jau nesunku kalbėti apie iširusią mudviejų santuoką, - tvirtina ponia Nijolė. - Almantas man dabar - tuščia vieta. Praeivis. Bet verčia baimintis štai kas: įtariu, jog buvęs vyras - tiesa, neprisistatydamas - man pradėjo skambinėti bei siuntinėti žinutes į mobilųjį telefoną. Keisto turinio, su netiesioginiais, bet nesunkiai "iššifruojamais" gąsdinimais, grasinimais. Neva aš esu apsėsta "juodųjų jėgų", siekianti pakenkti, raganaujanti. Trumpai tariant, liguistos būsenos žmogaus kliedesiai...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O svarbiausia, beje, ne tai! Moteris ėmė jausti, kad pastaruoju metu su jaunėliu sūnumi ėmęs daug dažniau nei anksčiau bendrauti tėvas ir vaiką bandąs palenkti į savo pusę, siekiąs jį įtraukti į tos pačios sektos, kurios vergu tapęs pats, pinkles!

Niekas negali padėti?

Nežinodama, ko griebtis, Nijolė per tuos pusantrų metų apsilankė pas kelis autoritetingus šalies psichiatrus. Deja, dauguma jų, anot moters, pagalbos šauksmą išklausė tik "iš mandagumo". Ir apgailestaudami (?) pareiškė negalį niekuo padėti...

REKLAMA

Tada Nijolė parašė laišką vienam žymiam šalies psichiatrui. Gautas atsakymas moterį labai nuliūdino. "Lietuvoje ir visame pasaulyje, kaip rodo statistiniai duomenys, suyra kas antra šeima, - rašė psichiatras. - Man tai, kaip ir jums, nepatinka ir aš nežinau, ar taip turi būti, ar ne. Kodėl šeimos suyra? Panašu, kad sutuoktiniai tiesiog nemoka gyventi šeimoje dėl savo infantilumo. Jie yra fiziškai ir protiškai subrendę, bet emociškai - ne. (...). Šeima - vertybė. Bet ir individas - vertybė. Kodėl žmogus susidomi ezoterika? Kiekvienas žmogus, tiek Rytuose, tiek Vakaruose, siekia plėsti savo supratimą apie pasaulį, patirtus įvairius dalykus, reikšti save".

REKLAMA

Ponia Nijolė sakė esanti įsitikinusi, kad Lietuvoje sektos veikia netrukdomai, nes nukentėjusiųjų nuo sektų negina jokie įstatymai. Ar tikrai taip ir yra?

Kaip sužinojome Statistikos departamente prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Lietuvoje šiuo metu veikia per 20 religinių bendruomenių. Be plačiausiai paplitusių katalikų bendruomenių, veikia ir palyginti negausios religinės bendruomenės, kaip antai Šventosios Dvasios Pasaulio krikščionių Susivienijimo asociacija, Ošo meditacijos centras, Pastarųjų dienų šventųjų Jėzaus Kristaus bažnyčia (mormonai), nedenominacinės Krikščionių bažnyčios ir t. t.

REKLAMA
REKLAMA

Dauguma šalyje egzistuojančių religinių bendruomenių yra Teisingumo ministerijoje įregistravusios savo veiklos įstatus, tai yra jų veikla teisėta. Tačiau ne paslaptis ir tai, jog kai kurios religinėmis bendruomenėmis save įvardijančios vienminčių grupės veikia, kaip sakoma, nelegaliai.

Pasak Teisingumo ministerijos Religijų tarnybos specialisto Andriaus Navicko, tikėjimo laisvė yra pripažįstama visame pasaulyje, ne išimtis ir Lietuva, todėl, girdi, negalima skubėti daryti išvadų, jog jei vyro religiniai įsitikinimai nesutampa su žmonos, pirmasis jau yra įsitraukęs į kažkokią nusikalstamą grupę ar sektą. Visų pirma esą reikia išsiaiškinti, kaip konkretus pilietis į šią bendruomenę pateko (savo noru ar ne), kas tai per bendruomenė ir kokia jos veikla, įtaka bendruomenės nariams.

Kas kita, anot religijotyros specialisto, jei bendruomenės veikla siejama su parapsichologiniais reiškiniais, paslaptingaisiais "dvasinio tobulėjimo" mokymais ir pan. Tokie dalykai esą iš tiesų kelia šiokį tokį įtarumą, nepasitikėjimą, mat yra pagrindo manyti, kad tokiai bendruomenei priklausantis žmogus gali būti psichologiškai žalojamas. Deja, anot pono A. Navicko, aiškaus tokių bendruomenių veiklos kontrolės mechanizmo kol kas nėra, tad dvasiniai vadovai, kaip matyti, tuo ir naudojasi. Tačiau tai esą nereiškia, jog tokios bendruomenės gali daryti ką nori. Jei, anot Teisingumo ministerijos atstovo, būtų gauta duomenų, kad viena ar kita religinė bendruomenė (nesvarbu, įregistruota ar ne) vykdo nusikalstamą veiką, ji privalo atsakyti pagal įstatymą.

REKLAMA

Religijotyrininkas A. Navickas pripažino, jog yra nemažai šeimų, kurių nariai tvirtina nukentėję dėl šalyje veikiančių nedidelių religinių bendruomenių veiklos. Dažniausiai pasitaikantys nusiskundimai - kad dėl tokių bendruomenių įtakos iširo šeima. Nesiekdamas šios problemos sumenkinti specialistas pabrėžė ir tai, jog kartais su šeimos iširimu bendruomenė neturi nieko bendra, nes kai kurie sutuoktiniai į tokias bendruomenes nueina vien dėl to, kad šeimoje stipriai pašliję tarpusavio santykiai. Kita vertus, anot pono A. Navicko, pasitaiko ir tokių atvejų, kai religinė bendruomenė turi tiesioginę įtaką šeimų iširimui (būtent tai ir pasakytina apie "dvasinio tobulėjimo" mokyklą, kurios nariai apsaistomi nerealiais, žmogiškajai prigimčiai prieštaraujančiais įsipareigojimais).

Tad ar įmanoma tokioms šeimoms padėti? Pasak Andriaus Navicko, su panašiomis problemomis susiduriančios šeimos gali kreiptis į Teisingumo ministerijos Religijų tarnybą. Čia bus viskas išsiaiškinta ir nustatyta, ar konkreti religinė bendruomenė nusižengia įstatymams (tuomet religinės bendruomenės veikla gali būti sustabdyta ar net nutraukta). Be to, nukentėjusieji pirmadieniais ir antradieniais (nuo 17 iki 19 valandos) esą gali atvykti į Vilniuje, Bernardinų bažnyčioje, veikiantį Naujųjų religinių judėjimų informacijos ir tyrimo centrą - minėtu metu čia nemokamai teikiamos įvairiapusės konsultacijos, siūloma psichologų, psichiatrų pagalba. Ir dar vienas patarimas: jei šeimos nariai turi informacijos, kad jų artimas įsitraukęs (ar įtrauktas) į neįregistruotos religinės bendruomenės veiklą, kuri jam turi neigiamą įtaką, galima kreiptis pagalbos į Saugumo tarnybą. Ši tarnyba, anot Teisingumo ministerijos darbuotojo, renka operatyvinę informaciją ir prireikus gali imtis atitinkamų priemonių dėl bendruomenės veiklos įvertinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų