Mantas LIDEIKIS
Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotojas prokuroras Ramūnas Dobrovolskis iki paskutinės akimirkos nesitikėjo, kad bus įvertintas vienu aukščiausių Lietuvos Respublikos teisėsaugos pareigūnams įteikiamų pasižymėjimo ženklų. I-ojo laipsnio pasižymėjimo ženklas "Angelas sargas" šiauliečiui prokurorui įteiktas spalio 27-ąją, minint Lietuvos kriminalinės policijos dieną. Tačiau šią dieną vertinami ne tik labiausiai nusipelnę kriminalinės policijos pareigūnai, bet ir teisininkai - prokuratūrų darbuotojai labiausiai prisidedantys prie sudėtingų kriminalinės policijos atliekamų tyrimų. Vienas tokių - 28 metų R. Dobrovolskis.
Šiandien save "civilioku" vadinantis jaunas prokuroras ir pats kadaise dėvėjo policijos pareigūno uniformą. Teisėsaugos sistemoje dirba jau aštuonerius metus. Šešerius iš jų sėdi prokuroro kėdėje, tuo tarpu du pirmuosius metus patirtį kaupė dirbdamas "operu" ir narpliodamas sudėtingas Šiaulių organizuotų nusikaltėlių pinkles.
Tik baigęs tuometinį Lietuvos teisės universitetą 1999-ais metais jaunas pareigūnas atvyko dirbti į Šiaulių miesto Vyriausiojo policijos komisariato Organizuotų nusikaltimų tyrimų tarnybą. Sekančius porą metų ne tik turėjo laiko narplioti painias nusikaltėlių intrigas, bet ir toliau studijuoti. O jau baigusį magistrantūros studijas tame pačiame Lietuvos teisės universitete perspektyvų ir atkaklų jauną pareigūną pakvietė dirbti Šiaulių apygardos prokuratūroje Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriuje.
Taip iš "uniformuotojo" R. Dobrovolskis tapo "civilioku". Tačiau tai toli gražu nereiškia, jog šis pareigūnas šiandien jau pamiršo, kas yra tas operatyvininko darbas. Įgyta patirtis, užmegzti kontaktai su kolegomis dabar teikia labai didelę paspirtį organizuojant ikiteisminį tyrimą dagelyje Šiaulių apygardoje nuskambančių rezonansinių bylų. Prie daugelio iš jų tyrimo ranką pridėjęs yra ir R. Dobrovolskis.
Ne tik šiauliečiai, bet ir kiti Lietuvos gyventojai prisimena kraupią žudynių istoriją, kurioje buvo sulaikytas ir nuteistas Rolandas Čerepokas 1997 metais be gailesčio plaktuku uždaužęs ir peiliu subadęs savo tėvą, o 2001 metais dėl neva nesumokėto atlyginimo už darbą nužudęs dar du žmones. Tik tiriant pastaruosius nusikaltimus Šiaulių pareigūnams pavyko išaiškinti ir jau kelerius metus neva be žinios dingusio R. Čerepoko tėvo bylą. Visam šiam ikiteisminiam tyrimui, leidusiam atskleisti nusikaltimą vadovavo R. Dobrovolskis. Šiuo metu R. Čerepokas nuteistas kalėti iki gyvos galvos. R. Dobrovolskiui pavyko susidoroti ir su kita ne vieną šiaulietį skriaudusia pagarsėjusio vietos bandito Vlado Baranausko gauja. Po ilgoko ikiteisminio tyrimo prieš teismą stojo pats gaujos vadeiva su septyniais parankiniais, buvo apkaltinti ir nuteisti. R. Dobrovolskis įrodė daugelį jų nusikaltimų. O netrukus teismą turėtų pasiekti ir prekybos žmonėmis byla. Tai yra į užsienį prievarta ar apgaule išvežtos ir ten prostitutėmis verčiamos dirbti merginos. Pasak prokuroro, tai ypač sudėtingas tyrimas, šiuo metu sudarantis jau trisdešimt tomų baudžiamosios bylos medžiagos. Šios bylos tyrimas vykdomas drauge su Jungtinės Karalystės, kur dažniausiai ir buvo prekiaujama merginomis iš Lietuvos, pareigūnais. Viso šio Šiaulius jau kurį laiką "garsinusio" nusikaltimo autoriai nustatyti ir netrukus sulauks atpildo.
Todėl nė kiek nenuostabu, kad kasmet pasiūlymus ką apdovanoti aukščiausiais pasižymėjimo ženklais teikiantys policijos komisariatų vadovai atkreipia dėmesį ne ik į savo pavaldinių, bet ir kitų pareigūnų, tokių kaip Ramūnas, darbą. Kadangi "Angelas sargas" yra policininkų apdovanojimas R. Dobrovolskiui iš karto buvo kilę dagybė įvairiausių spėliojimų - už ką man? Pareigūnas netgi manė, jog kaip yla iš maišo "išlindo" koks nors nedidelis žygdarbis dar jam dirbant kriminalinėje policijoje. Tačiau tik po apdovanojimo įteikimo sužinojo, jog "Angelas sargas" jam skirtas būtent už prokuroro veiklą bendradarbiaujant su Šiaulių miesto kriminaline policija.
Ramūnas sako, jog iš tiesų nustebo, sužinojęs, kad bus apdovanotas. Tačiau koks tai apdovanojimas nežinojo iki paskutinės akimirkos. Manė, kad jam teks generalinio komisaro Vytauto Grigaravičiaus padėka ar kas nors panašaus, o pastarasis ėmė ir prisegė "Angelą sargą".
Apdovanotasis prokuroras teigia, jog jaučiasi nors labiau nustebintas, bet ir įvertintas. Vadinasi tų metų darbas nuėjo veltui, buvo kažkokia nauda, pavyko pasiekti atitinkamų rezultatų. Tai suteikia labai didelį moralinį pasitenkinimą ir, suprantamą, norą dirbti dar geriau. Tai reiškia, jog puikiai randama bendra kalba su kolegomis iš kriminalinės policijos ir visa tai atsispindi darbo vaisiuose.
Net ir būdamas prokuroru Ramūnas iki šiol nepamiršo operatyvininko darbo - jo seife guli bent kelios bylos, kuriose ikiteisminį tyrimą atlieka pats. Pasak pareigūno, įvykus nusikaltimui neretai ir asmeniškai vyksta į įvykio vietą, padeda vykdyti tyrimą. Taisyklė, jok kuo daugiau akių, tuo geriau neretai pasitvirtina. Tai padeda atskleisti ne vieną sunkų nusikaltimą.
R. Dobrovolskis - šiaulietis iki kaulų smegenų. Čia gimęs, augęs ir nė negalvoja kada nors palikti savo gimtąjį miestą. Pareigūno darbo kabinete rasime ne tik "Angelą sargą", bet ir nemažai kitų trofėjų. Pagrinde tai sportinius pasiekimus simbolizuojančios taurės. O sunkios dienos stresą vyriškis šalina ne, kaip daugeliui įprasta, bendraudamas su alaus bokalu ar baltosios butelaičiu, o sporto aikštelėje žaisdamas krepšinį. Suburtoje teisininkų komandoje "Justicija" dalyvauja A lygos krepšinio varžybose. Beje, šioje komandoje ir jos treniruotėse dažas svečias ir vienas žymiausių šalies šiaulietis - Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės treneris Antanas Sireika. Pažintimi su šiuo legendiniu treneriu Ramūnas didžiuojasi labiau nei visais kitais laimėjimais drauge sudėjus.
Akivaizdu, jog tai - šeimos žmogus, vyras ir tėvas. Jo darbo kabinete, vos ne pačioje matomiausioje vietoje puikuojasi dvejų metų amžiaus sūnaus Beno nuotrauka.