• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Amerikiečių astronomai siūlo receptą, kaip greitai sukurti dirbtinę planetą, kuri būtų mūsų Žemės dydžio. Anot jų, tereikia sukaupti atitinkamą masę kosminių dulkių, įsukti jas sūkuriu aplink neseniai gimusią žvaigždę ir... beliktų tik trupučiuką palaukti - kokius tris milijonus metų.

REKLAMA
REKLAMA

Net milžiniškas planetas, tokias kaip Jupiteris, būtų galima sudaryti gana sparčiai - tris kartus greičiau negu lig šiol manė mokslininkai.

REKLAMA

Žmogui trys milijonai metų gali pasirodyti amžinybė, bet ne kosminio laiko mastais. Žemės amžių astronomai vertina esant apie 4,5 milijardo metų. Jei Žemę laikysime vidutinio amžiaus žmogumi, tuomet tie 3 milijonai metų prilygtų savaitės kūdikio amžiui.

JAV astronomai Elizabet Lada (Elizabeth Lada) iš Floridos universiteto Geinsvilyje bei Karlas Haišas (Karl Haisch) iš Mičigano universiteto En Arbore, kruopščiai tyrę dulkių diskus, skriejančius aplink dar besiformuojančias žvaigždes, daro išvadą, kad planetų užuomazgos susidaro praėjus maždaug 3 milijonams metų nuo žvaigždės gimimo.

REKLAMA
REKLAMA

Tie diskai yra sudaryti iš kosminių dulkių ir dujų, kurias gali įsitraukti žvaigždė; tačiau iš jų taip pat gali susidaryti gniužulai, o šie vėliau tampa planetomis.

Astronomų nuomone, iš pradžių turi būti dulkių diskas; jei jo nėra, ir planetos nėra ko laukti.

Taigi o tokių dulkiadiskių, maždaug milijono metų amžiaus, stebima apie daugelį jaunų žvaigždžių. Tačiau jų labai nedaug yra prie 3 milijonų metų žvaigždžių arba jų visai nėra prie 6 milijonų metų žvaigždžių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Jauniausių žvaigždžių net 80-90 procentų turi iš dulkių ir dujų sudarytų diskų", - tvirtina E. Lada (Elizabeth Lada).

JAV astronomai Šienpjovių (Oriono) ir Persėjaus žvaigždynuose stebėjo keturis besiformuojančių žvaigždžių regionus, esančius maždaug už tūkstančio šviesmečių nuo Žemės. Dulkių diskus jie "pagauna" infraraudonaisiais spinduliais. Tokius spindulius skleidžia ir žvaigždė, ir dulkių diskas. Kai stebimame taške tokių spindulių emisija yra didesnė už žvaigždės skleidžiamą, spėjama, jog ten esama būtent tokio disko.

Stebėjimų rezultatai buvo paskelbti Amerikos astronomų draugijos konferencijoje Nešvilyje, Tenesio valstijoje. Lig šiol astronomai teigė, kad planetos gali susiformuoti per 10 milijonų metų nuo žvaigždės gimimo.

Reuters-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų