Lietuvoje sparčiai populiarėjantis boulingas jau pretenduoja į laisvalaikio praleidimo standartą. Šiam neįmantriam žaidimui tereikia ilgos patalpos ir specialios įrangos, o jei dar susirenka linksma kompanija ir yra kur praskalauti gomurį šlakeliu alaus - jau visai gerai. Neseniai Šiauliuose atidaryto boulingo "Neopolis" šeimininkai ir architektas Kajetonas Jurėnas savo kūrinį traktavo ne taip utilitariai.
Architektūra sureagavo į kontekstą
Per didžiuosius Lietuvos miestus nuvilnijusi boulingų statybos banga pernai pasiekė Šiaulius. Čia pradžią padarė klube "Dakaras" įrengti 4 šio žaidimo takeliai, o prieš pat Kalėdas Šimšių rajone pastačius modernų pramogų centrą "Neopolis", šiauliečiams boulingas tapo vienu mėgstamiausių laisvalaikio praleidimo būdų. Prieš projektuodamas "Neopolį", architektas K. Jurėnas susipažino su panašiais Vilniaus, Kauno, Palangos pramogų centrais, tuo tikslu lankėsi Vokietijoje, Olandijoje, Belgijoje.
Pasak architekto, vakariečiai dar labiau nei lietuviai taupo architektūros sąskaita. "Daugelis boulingų veikia tiesiog angaruose", - stebėjosi K. Jurėnas. Daug geresnį įspūdį ten jam paliko šių pramogų centrų planinės struktūros ir funkciniai sprendimai. Vakaruose įgytą patirtį jis panaudojo ir projektuodamas "Neopolį".
Beveik 2000 kv. m ploto naujasis statinys iškilo Vilniaus, K. Kalinausko ir Paprūdžio gatvių sankirtos kampe, kur neišlaikiusi sniego naštos prieš dešimtmetį sugriuvo imtynininkų sporto salė. Bendrovės "Berneda" išsinuomotas sklypas yra ant savotiškos ribos tarp urbanizuotos teritorijos ir gamtinės aplinkos - netoliese plyti parko juosiamas Talšos ežeras, o visai greta telkšo tvenkinys Prūdelis. Toks konteksto dvilypumas persidavė ir pastato architektūrai.
Rubiko kubo žaidimai
"Neopolis" sudarytas iš kelių skirtingų dalių, kurių pagrindinės - boulingo salės skardinis tūris ir dviaukštis stiklinis priekis. Tarsi du Rubiko kubo segmentai persukta stiklinė dalis yra pats svarbiausias statinio architektūrinis akcentas, kontrastuojantis su uždara ir utilitaria salės dalimi. Visas pastatas pasuktas statmenai reljefo perkryčiui, kuris sklype siekia 3,5m, o jo stiklinė antrojo aukšto dalis orientuota pagal Vilniaus gatvę.
"Norėjau, kad statinys tarsi išmestų inkarą prie Prūdelio", - "Statybų pilotui" pastato tūrinę-erdvinę kompoziciją atskleidė architektas K. Jurėnas. Skardinių boulingo "dėžės" fasadų utilitarumą beveik atsveria reprezentacinės pusės berėmio stiklo sienos. Projekto autorius joms parinko vandeniui artimą stiklo atspalvį, kuris dieną dar ir gerai atspindi aplinką. Specialiai persuktojo stiklinio tūrio konsolėms pabrėžti architektas suprojektavo ažūriškas piramides iš 3 kolonų, o didoką boulingo salės tūrį sušvelninti pavyko dalį jo įrausus reljefe. Vis dėlto toks pastato dalių kontrastas ne visai įtikina: reprezentacinė dalis pernelyg arti kontorų pastato įvaizdžio, o užpakalinė - perdėm grubi.
Skambant muzikai vaizdas geresnis
Į "Neopolį" patenkama nuo Vilniaus ir Papūdžio gatvių sankryžos. Iš dviaukštės pagrindinio vestibiulio erdvės galima suprasti visą pastato vidaus struktūrą - interjeras skaidrus ir peršviečiamas. (Kita vertus, iš lauko atspėti pastato paskirtį vis dėlto sunkoka.) Pirmajame aukšte suprojektuotas didžiulis vaikų žaidimo kambarys, taip pat administracinės ir pagalbinės patalpos. Pastato centre įrengtais laiptais užlipus pusaukščiu, patenkama į 10 takų boulingo salę, aprūpintą pažangia kompanijos AMF žaidimo įranga. Dėl išnaudoto perkryčio tarp dalių viduje atsiradęs pusės aukšto skirtumas architektui padėjo "sustyguoti" boulingui skirtos erdvės jungtį su disko sale stikliniame antrajame aukšte.
Kai baras ar kavinė fiziškai neatskirti nuo boulingo erdvės (taip yra daugumoje boulingo centrų), stebint žaidimą tenka girdėti ir nuolatinį riedančių rutulių bei numušamų kėglių triukšmą. O štai "Neopolyje" disko baras yra tarsi pakibęs boulingo salės erdvėje, nuo kurios skiria vien stiklinė plokštuma. Pasak architekto K. Jurėno, šis architektūrinis sprendimas leidžia žiūrovams gėrėtis boulingo rutulių smūgiais skambant muzikai, o ne aidint triukšmui. Boulingo salėje triukšmą gerokai sumažina akustinės plokštės.
Disko salės akcentas - stiklinė aikštelė
Visi pramogų centro barai, rūbinės ir priėmimo stalai suprojektuoti iš stiklo ir nerūdijančio plieno. Stiklinėms jų plokštumoms išraiškingumo suteikia spalvotas pašvietimas - ypač originalių barų sienučių iš matinio stiklo. Apie 100 vietų disko bare, kaip ir boulingo salėje, išplėtota kosmoso tematika. Bene įspūdingiausia čia yra apskrita disko baro šokių aikštelė iš skaidraus laminuoto stiklo, "suskamba" ir ekstravagantiškos kėdės "Panton" (diz. V. Panton) iš "Vitros" kolekcijos. Antrajame aukšte taip pat yra 70 vietų kino bei konferencijų salė ir konsolėje įrengta trikampė kavinė, pro kurios stiklines sienas atsiveria platūs vaizdai į Prūdelį ir Talšos ežerą.
Saulės miestas taupo potencialą
Architektas K. Jurėnas "Statybų pilotui" sakė, kad realizuoti pavyko toli gražu ne visus architektūrinius sumanymus, ypač interjere. Modernaus pastato estetiniam vientisumui bene labiausiai pakenkė užsakovų pageidavimu ant boulingo ir disko baro sienų atsiradę pradedančio vietos menininko tapiniai.
Vis dėlto "Neopolis" - vienas iš tų retų šiuolaikinės architektūros daigų, prasikalusių per Šiauliuose pernelyg ilgai trunkantį architektūrinį įšalą. Kartu su Vilniaus banko filialu (arch. D. Jakubauskas, A. Vernys, Š. Sabaliauskas) ir apdailos medžiagų salonu "Iris" (arch. A. Černiauskas, V. Peršinas, R. Kačinskas) "Neopolis" nedviprasmiškai užsimena apie dar neišsikvėpusį Saulės miesto architektų potencialą niūriais ne statybų metais.
Pramogų centras "Neopolis",Vilniaus g. 47, Šiauliai
Užsakovas: UAB "Berneda". Projektuotojas: K. Jurėno architektūros ir dizaino studija. Architektas: Kajetonas Jurėnas. Konstruktorė: Erika Bardzilauskienė. Parametrai: 1 835 kv. m, 11 520 kub. m, apie 3 mln. Lt. Konstruktyvas: metalinis karkasas ir santvaros, gelžbetonio perdangos. Bendrieji statybos darbai: IĮ "Patikima pakopa". Apšiltinimas: "Paroc". Fasadai: "Rannilos" skarda apdailinti paneliai "Paroc" (UAB "Ikoda"). Langai, stiklo konstrukcijos: UAB "Hronas". Stogas: danga - UAB "Grundolita". Lauko šviestuvai, fasado apšvietimo sistemos: UAB "Šviesos technologijos".
Interjeras
Lubos: pakabinamosios (UAB "Lemora"). Grindys: kiliminė danga (UAB "Linea"), keraminės plytelės "Aparici", metalizuota danga "Gerflor". Durys: UAB "Doleta", UAB "Specus". Baldai: vokiški "Vitra", itališki "Cubika" ir UAB "Specus". Virtuvių įranga: UAB "Specus". Boulingo įranga: firma AMF (UAB "Boulio investicija"). Šildymas, vėdinimas, kondicionavimas, vandentiekis: UAB "Colis". Apsaugos ir įgarsinimo sistemos, automatika: UAB "Elsis". Išorės ir vidaus vizualinis apipavidalinimas: diz. D. Liškevičiaus firma.
“Statybų pilotas”