• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alibis užsitikrinamas psichiatrijos ligoninėje?

Remigijus RAINYS

Neseniai ramią popietę Rokiškio gatvėmis pasivaikščioti išėję miestelėnai, patys to nenorėdami ir nežinodami, pateko į padidinto pavojaus zoną, nes jomis tik ką pavogtu automobiliu lakstė savavališkai iš psichiatrijos ligoninės pasišalinęs ligonis. A. Strazdelio gatvėje pavogtą automobilį "Audi 80" vienam iš dviejų jį persekiojusių viešosios policijos ekipažų pavyko prispausti prie kelkraščio tik tada, kai bėglys, jau atsidūręs kitame miesto gale, bandė apsisukti Rokiškio mašinų gamyklos automobilių stovėjimo aikštelėje. Matyt, prie vairo sėdėjęs 23 metų amžiaus panevėžietis pernelyg pasitikėjo liaudies posakiu "Rokiškėnai - geri žmonės, jų tiesūs keleliai" arba blogai buvo susipažinęs su miesto gatvių schema, todėl ir pateko į aklavietę.

REKLAMA
REKLAMA

Pastabus draudikas

Gaudynės prasidėjo po to, kai draudimo bendrovės "If draudimas" žalos atlyginimo ekspertas Virginijus Pipinys, bendraudamas su klientu jo namuose A. Strazdelio gatvėje, netyčia žvigtelėjo pro langą. Draudikas pastebėjo jaunuolį, kuris kažkaip nedrąsiai apsižvalgęs įšoko į greta jo mašinos stovintį automobilį "Audi 80". Beveik po akimirkos suburzgė "audinės" variklis ir automobilis nuvažiavo. V. Pipinys gerai pažinojo "Audi 80" savininką, todėl pamatęs, kad jo mašina išvažiuoja kitas žmogus, bemat suprato, jog automobilis vagiamas. Išbėgęs į lauką vyriškis įšoko į savo automobilį ir ėmė persekioti galimą vagį. Šis pro "Lelijos" siuvimo įmonę nulėkė iki K. Donelaičio gatvėje esančių sandėlių. Ši gatvė baigiasi aklaviete, todėl persekiotojas bėglį beveik pasivijo, kai šis jau sukosi aikštelėje. V. Pipinys ketino užtverti "audinei" kelią savo mašina, tačiau pabijojo, kad šis gali nestoti ir taranuoti jo automobilį, todėl nusprendė mobiliuoju telefonu paskambinti policijai ir toliau persekioti numanomą vagilį, kurio vairuojamas automobilis lėkė didesniu nei 80 kilometrų per valandą greičiu. Policija į jo skambutį reagavo nedelsdama ir vienas iš dviejų tuo mieste patruliavusių ekipažų pastojo kelią bėgliui ties autobusų stotimi. Tačiau jo vairuotojas reikalavimui sustoti nepakluso. Tuomet nuo K. Donelaičio į Respublikos gatvę sukęs kitas policijos patrulių ekipažas nusivijo ties Mašinų gamykla į dešinėje esančią aikštelę pasukusią "audinę" ir pagaliau prispaudė ją prie kelkraščio. Iš automobilio išlipęs jį vairavęs jaunuolis bėgti nebebandė. Pareigūnams jis pasirodė girtas ar apsvaigęs nuo vaistų, nes jo akys buvo keistai išsiplėtusios. Pirmiausia sulaikytasis paprašė valgyti ir parvežti į Panevėžį, kur jis esą gyvena. Savaime suprantama, jog antrojo jaunuolio noro patruliai neišpildė, o nugabeno jį į rajono policijos komisariatą, kur buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl automobilio vagystės.

REKLAMA

Įtariamojo parodymais suabejota

Pirminės apklausos metu sulaikytasis automobilio grobikas pasisakė pabėgęs iš Rokiškio psichiatrijos ligoninės, kur gydėsi Bendrojo režimo skyriuje, ir labai skubėjęs į Panevėžį namo, nes buvo labai išalkęs. Todėl esą jaunuolis ir sėdo į gatvėje stovėjusį neužrakintą automobilį. Vėliau paaiškėjo, kad "Audi 80" savininkas, trumpam pasišalinęs savo reikalais, ne tik neužrakino savo automobilio durelių, bet ir paliko užvedimo spynelėje raktelį. Vis dėlto tokia atsitiktine įtariamojo vagišiaus sėkme pareigūnai suabejojo, nes jį nesėkmingai bandžiusio sustabdyti ekipažo nariai pastebėjo dar vieną skubiai iš miesto Panevėžio link išvažiuojantį automobilį tamsintais langais. Todėl kol kas neatmetama, jog važiavusieji galingą variklį turinčiu BMW iš tolo koregavo "audinės" vagystės operaciją ir spruko tik tada, kai pamatė, jog jų sėbras įkliuvo. Kaip ten bebūtų, prekyba automobiliais besiverčiančiam "audinės" savininkui patartina savo automobilį kuo skubiau parduoti kuriame nors Žemaitijos ar Dzūkijos rajone, nes dažniausiai kartą į mašiną pasikėsinę organizuoti automobilių vagys savo bandymus pavogti nusižiūrėtą keturratį kartoja tol, kol pasiekia savo tikslą. Įtariamasis V. G. pradžioje buvo sulaikytas dviem paroms, o vėliau teismas leido jį suimti vienam mėnesiui. Suabejoję jo psichikos būkle, policijos pareigūnai paskambino į psichiatrijos ligoninę ir paklausė, ar ten nepasigesta kokio paciento, tačiau jiems buvo atsakyta, jog tokios informacijos ligoninė neteikia. Medikų šiuo atveju kaltinti negalima, nes jie tik vykdė iki šiol didžiausią tiek ligonių, tiek jų artimųjų nepasitenkinimą keliantį Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymą, draudžiantį teikti informaciją apie ligonio būklę be jo raštiško sutikimo. Rokiškio psichiatrijos ligoninės direktorius Algimantas Liausėdas sakė, kad dažnai telefonu paskambinę asmenys prisistato ne tik policijos pareigūnais, bet ir prezidento patarėjais, o patikrinti, ar tai tiesa, per telefoną neįmanoma, todėl oficiali informacija teikiama tik gavus raštišką užklausą ar tiesiogiai bendraujant su savo dokumentus pateikusiais pareigūnais.

REKLAMA
REKLAMA

Ir teistas, ir ieškomas

Ligoninės direktorius patikino, kad čia panevėžietis gydytis atvyko savo noru, todėl trumpam išeiti iš ligoninės teritorijos galėjo. Tiesa, prieš tai jis privalėjo informuoti skyriaus personalą. Teoriškai net ir Bendrojo režimo skyriuje besigydančius ligonius nuo savavališko išėjimo į lauką turėtų sulaikyti durys, užrakinamos specialiais trikampiais raktais, tačiau pacientai jas nesunkiai įveikia raktus pakeisdami šukomis ar dantų šepetėlių kotais. Kas kita, jei kas nors bandytų pasprukti iš Griežtojo režimo skyriaus, kurį nuolat saugo saugos tarnybos "Vilniaus skydas" darbuotojai. Ligoninės vadovas, šiai įstaigai vadovaujantis dar tik pusantrų metų, teigia, kad sudarius sutartį su šia saugos firma, nepaspruko dar nė vienas Griežtojo režimo skyriuje teismo nutartimi gydomas sunkius nusikaltimus padaręs ligonis. Policijos pareigūnai tikina, kad automobilio vagyste įtariamas panevėžietis į ligoninę atsigulė ne visiškai savo noru, nes jį atvežusį greitosios pagalbos automobilį atlydėjo policininkai. 1997 metais už vagystę ir plėšimą 4 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas jaunuolis pernai vėl buvo įtartas vagystėmis iš kelių butų ir suimtas mėnesiui. Vėliau ši kardomoji priemonė buvo pakeista į įpareigojimą nuolat registruotis policijoje, tačiau įtariamasis pasislėpė vos paleistas iš areštinės, tad buvo paskelbta jo paieška. Kai V. G. pagaliau buvo aptiktas, paaiškėjo, kad jo liga paaštrėjo, todėl jis buvo nugabentas į psichiatrijos ligoninę. Anot policijos pareigūnų, psichiatrija vis dar nėra tikslusis mokslas, todėl nemažai įtariamųjų į ligoninę veržiasi ne tik stengdamiesi užtęsti tyrimo laiką, vartydamiesi lovose, kol bus atliekamos įvairiausios psichikos ekspertizės, bet ir bandydami užsitikrinti taip trokštamą nepakaltinamumą. Manoma, kad dalis įtariamųjų psichiatrijos ligoninėje tiesiog "pralaukia" patį jų paieškos įkarštį ir vėl lyg niekur nieko sugrįžta į namus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo nuosprendžio išgelbėjo atžymos ligos istorijoje

Jei tapti nepakaltinamuoju vis dėlto nepasiseka, sumanus, gerą advokatą pasisamdęs įtariamasis sugeba išsisukti gydymąsi ligoninėje panaudodamas kaip puikų alibį. Prieš keletą metų kitas jaunas panevėžietis buvo įtariamas, jog savaitgalį savavališkai pasišalinęs iš Bendrojo režimo skyriaus sugebėjo įsilaužti į vieną mieste stovintį garažą ir iš jo pavogti tuomet prabangiu laikytą automobilį "Opel Omega". Tokių automobilių visame Rokiškyje tuo metu tebuvo gal tik porelė. Vagišius sugebėjo nuvažiuoti pavogtuoju automobiliu į Panevėžį ir perduoti jį savo bendrams. Į ligoninę įtariamasis sugrįžo net ne kitos savaitės pirmadienį, o diena ar dviem vėliau. Tačiau kai automobilis buvo surastas, jo vagyste įtarto asmens suimti nepavyko, nes jis teismui pateikė dokumentus, jog vagystės metu gulėjo ligoninėje. Net sumaniojo panevėžiškio ligos istorijoje buvo visos atžymos apie tai, jog tomis dienomis jis gavo bei išgėrė visus jam paskirtus vaistus, o jo lovos kojūgalyje kabėjo rūpestingai nubrėžta tomis dienomis jam neva matuotos temperatūros kreivė. Nuneigti tokį nepaneigiamą alibį pareigūnai buvo bejėgiai ir dar kiek pasivartęs palatos lovoje "ligonis" išėjo į laisvę. Policija turi žinių, kol kas dar neparemtų faktais, jog kažkuris šių apylinkių advokatas psichiatrijos ligoninėje turi tokių ryšių, kad gali savo ginamajam "organizuoti" bet kokią medikų išvadą. Tereikia už tai atitinkamai sumokėti.

REKLAMA

Režimo pažeidėjų netrūksta

Rokiškio psichiatrijos ligoninės vadovas A. Liausėdas patvirtino, kad iš Bendrojo režimo skyriaus savavališkai pasišalinama itin retai, tačiau režimo pažeidėjų netrūksta. Ypač pastaruoju metu, kai itin padaugėjo priklausomybės ligomis sergančių pacientų. Dėl baltosios karštligės priepuolio paguldytas žmogus krizei praėjus vėl nori išgerti, todėl ir stengiasi kuo greičiau patekti už ligoninės sienų, kad galėtų patenkinti savo aistrą. Tokie žmonės nebėga, nes dažniausiai tik ligoninėje gauna pavalgyti ir švariai paklotą lovą, todėl išrašymas už režimo pažeidimą jiems būna didžiausia bausmė. "Įsisukę" į narkomanijos ar alkoholizmo ratą ir nenorintys iš jo ištrūkti, pasak A. Liausėdo, į ligoninę savo noru sugrįžta vėl ir vėl, kartais po penkiolika ir daugiau kartų. Rokiškio policijos vadovas Stasys Meliūnas taip pat sutinka, jog daugiau rūpesčių palaikant tvarką mieste kelia ne stacionare besigydantys ligoniai, o pabaigusieji gydymosi kursą. Paprastai išrašomieji dar gauna paskutinę vaistų dozę "kelionei" ir patraukia į artimiausią alaus barą, kur piliules užgeria stipriu alumi. Toks "kokteilis" veikia taip efektyviai, kad buvusio paciento elgesys tampa sunkiai nuspėjamas. Vieni sukelia skandalus, kibdami juos tėviškėn atsisakiusiems vežti autobusų vairuotojams į atlapus, kiti traukia į artimiausią parduotuvę ir bando ką nors nugvelbti, kad pardavę sukrapštytų lėšų kvaišalų dozei. Prieš kurį laiką buvo sulaikytas tik ką iš ligoninės išrašytas "pasveikėlis", kuris išdaužė "Bikuvos" prekybos centro vitriną ir pavogė ten buvusią garso aparatūrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų